piątek
1
Mieszka
Mieczysława
Marii
Nowy Rok
Wydarzenie powszechne
sobota
2
Izydora
Bazylego
Grzegorza
niedziela
3
Arlety
Genowefy
Danuty
poniedziałek
4
Tytusa
Anieli
Eugeniusza
wtorek
5
Hanny
Szymona
Edwarda
środa
6
Kacpra
Melchiora
Baltazara
Wigilia Święta Narodzenia Chrystusa
Święto prawosławne
Epifania – Objawienie Pańskie
Święto protestanckie
Trzech Króli
Święto katolickie
czwartek
7
Juliana
Lucjana
Rajmunda
Święto Narodzenia Chrystusa
Święto prawosławne
piątek
8
Seweryna
Mścisława
Juliusza
Sobór Najświętszej Bogurodzicy
Święto prawosławne
sobota
9
Marceliny
Marianny
Juliana
Apostoła i Pierwszego Męczennika Stefana
Święto prawosławne
niedziela
10
Wilhelma
Dobrosława
Danuty
poniedziałek
11
Honoraty
Teodozjusza
Matyldy
wtorek
12
Grety
Arkadiusza
Rajmunda
Kalendarium wydarzeń
środa
13
Bogumiły
Weroniki
Hilarego
czwartek
14
Feliksa
Domosława
Niny
Święto Obrzezania Pańskiego, Świętego Bazylego Wielkiego
Święto prawosławne
sobota
16
Marcelego
Włodzimierza
Waldemara
niedziela
17
Antoniego
Rościsława
Jana
poniedziałek
18
Piotra
Małgorzaty
wtorek
19
Henryka
Mariusza
Marty
Epifania – Święto Chrztu Pańskiego
Święto prawosławne
środa
20
Fabiana
Sebastiana
czwartek
21
Agnieszki
Jarosława
Dzień Babci
Wydarzenie powszechne
piątek
22
Anastazego
Wincentego
Dzień Dziadka
Wydarzenie powszechne
sobota
23
Ildefonsa
Rajmunda
Kalendarium wydarzeń
niedziela
24
Felicji
Franciszka
Rafała
poniedziałek
25
Pawła
Miłosza
Elwiry
środa
27
Przybysława
Anieli
Jerzego
czwartek
28
Walerego
Radomira
Tomasza
piątek
29
Zdzisława
Franciszka
Józefa
sobota
30
Macieja
Martyny
Teofila

Opisy miesięcy

Styczeń 2020

Styczeń – Przynależność (dawniej: duma z dziedzictwa)

Jest uśmiechnięty, pewny swego, a jednocześnie pełen otwartości. Widać, że czuje się na swoim miejscu. Na przechylonej głowie czapka obszyta futrem, spod którego wyglądają długie kręcone loki. W jednej ręce pełny talerz, w drugiej przedmiot przypominający szczypce do makaronu. Stopy w butach bez zapiętków układają się jak do tańca. Gdańszczanin podczas pracy na Długim Targu. 

Daniel Chodowiecki uchwycił jego sylwetkę podczas odwiedzin w dawno niewidzianym rodzinnym mieście w 1793 roku. Gdy po niedługim czasie ten uznany artysta wyruszy w powrotną podróż do Berlina, na ścianie jednego z podmiejskich zajazdów pozostawi napis „Adieu, mes Amis, adieu, ma Patrie”.

Ciekawe, czy żegnając się z ojczyzną, Chodowiecki miał na myśli Gdańsk, w którym spędził pierwsze siedemnaście lat życia, czy całą Rzeczpospolitą. Rok po pierwszym rozbiorze miasto jest jeszcze w obrębie polskich granic, ale to już ostatnie lata jego niezależności, którą gwarantowały mu przywileje uzyskane od polskich królów. Do bram puka kryzys, związany z odcięciem miasta od morza i Wisły, dwadzieścia lat później Prusy wchłoną je w swoje granice, a po następnych dwóch latach Polska na długi czas zniknie z mapy Europy. 

Gdyby nie brak czytelnego tła na rysunku, można by sprawdzić, czy w miejscu, gdzie osiemnastowieczny gdańszczanin zachwalał swoje potrawy, dziś też można zjeść coś dobrego. Dzięki internetowi nie jest tajemnicą, jak wielu z nas znajduje przyjemność w wyszukiwaniu starych zdjęć i rycin, odnajdywaniu miejsc na nich przedstawionych, porównywaniu z dzisiejszym ich kształtem. Pod przemianami przestrzeni kryją się zawiłe sploty losów, uczuć i idei. W ich rozszyfrowywaniu jest coś głęboko poruszającego: prawdziwa troska o miasto, miłość, duma… 

Jest uśmiechnięty, pewny swego, a jednocześnie pełen otwartości. Widać, że czuje się na swoim miejscu. Długie włosy z pasemkami rozświetlonymi słońcem spadają mu na czoło. W jednej ręce hulajnoga, w drugiej butelka z wodą. Prawa stopa wybija jakiś nieznany rytm. „Ja tu znam wszystkie place zabaw i wszystkie spożywcze. Mamy tu pocztę, aptekę, dentystę… wszystko. Babcia mieszka pięć minut stąd, a mój przyjaciel w tamtym bloku, na czwartym piętrze. Nigdy się stąd nie wyprowadzę”. Ma dziesięć lat i mieszka z mamą, tatą i dwojgiem rodzeństwa na Suchaninie, które za czasów Chodowieckiego było jeszcze odrębną wioską. Chodzi do czwartej klasy i niedługo dowie się o istnieniu pojęcia „mała ojczyzna”. Pojmie je w lot. 

My, współcześni gdańszczanie, żyjemy w mieście, które jest jednocześnie i nowe, i stare. To, co minione, współistnieje w nim z tym, co współczesne. Nazwy ulic, którymi się przemieszczamy, budynki, które mijamy, rysują w umysłach szkic jego historii. Podziwiamy stary Gdańsk wzniesiony z gruzów i zastanawiamy się, czy przy współczesnym tempie rozwoju zachowamy jego tożsamość. Wymawiając słowa „Tak, mieszkam w Gdańsku”, odczuwamy dumę i siłę płynące z poczucia przynależności i odpowiedzialności. 

Patrząc na dumne zabytki i oszałamiające rekonstrukcje, widzimy, że dziś to my jesteśmy duszą miasta.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies (naszych oraz naszych zaufanych partnerów: Google, Facebook) i podobnych technologii w celu świadczenia usług, dostosowania strony do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych, analitycznych i reklamowych. Korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Ok, rozumiem.