Opisy miesięcy

Listopad 2020

Listopad - Gotowość na zmianę

Z początku wyglądało na to, że wszystko pójdzie sprawnie, ale pierwsze, datowane na 1866 rok, pismo, które nadburmistrz Winter wysłał w tej sprawie do pruskiego króla Wilhelma I, pozostało bez odpowiedzi. Gdańskie fortyfikacje były potężnym symbolem niezależności Gdańska. Od wieków chroniły mieszkańców przed atakiem z zewnątrz, stanowczo zakreślały obszar gdańskich praw i porządku. Pierścień masywnych wałów i bram był jak materialna definicja miejskiej społeczności – nie było cienia wątpliwości, kto jest swój, a kto obcy. A teraz pojawiał się pomysł, żeby te jasno ustanowione granice zrównać z ziemią!

Leopold von Winter dopiero od 3 lat był nadburmistrzem, a już większość gdańszczan zdawała sobie jasno sprawę, że pod jego opieką Gdańsk zmierza w nowym kierunku i że na tej drodze nabiera nieznanego dotąd tempa. (Jeśli ktoś z ówczesnych wciąż w to powątpiewał, rozbiórka licznych późnogotyckich i barokowych przedproży, zdobiących do tej pory ulicę Długą, stała się wystarczającym dowodem). Ale fortyfikacje!? 

29 lat od rozpoczęcia Winterowskiej krucjaty przeciwko miejskim wałom, po tysiącach godzin prac i pełnych emocji dyskusji nad koncepcją zagospodarowania nowej miejskiej przestrzeni rozpoczęła się oficjalna rozbiórka zachodniej ściany nowożytnych fortyfikacji. Miasto wzięło głęboki oddech… 

Tożsamość przestała trzymać się czytelnie wytyczonych granic. Rozmazał się zbudowany w przeszłości obraz świata. To, co zewnętrzne, znalazło się niebezpiecznie blisko. Zamknięta struktura zmieniła się w strukturę otwartą. Perspektywa rozwoju jest tak szeroka, że widok może obezwładniać. Podobnymi słowami można opisać to, co czuje człowiek decydujący się na zmianę. Mogę się zmienić, mogę działać inaczej, ale czy dalej będę sobą? 

Janek działa na trójmiejskim rynku coachingu. Pamięta, że jako dziecko nie znosił zmian, a jego rodzice wciąż mu je fundowali. – Dziś ta szkoła, jutro tamta. Dziś jedno miasto, jutro inne. Dziś lekcje szermierki, jutro klasa skrzypiec. Byłem tym zmaltretowany – wspomina. Do dziś nie jestem typem człowieka, który radośnie reaguje na zmiany. Ale jeśli chodzi o to, jak sobie ze zmianą radzić, żeby wyszło na dobre, to jestem teraz specjalistą. I uczę tego innych. Zapachnie banałem, ale jednak to powiem: jedyną stałością, jakiej w życiu doświadczamy, jest zmiana. Trudno się na tym nie oprzeć – śmieje się.

Celem nadburmistrza, który swoim uporem zburzył gdański ład, była nowa jakość miasta: szerokie ulice, nowoczesne systemy kanalizacji i wodociągów miejskich, brukowane trotuary, nowe mosty, domy i połączenia kolejowe. Cenne przedproża oraz potężne a symboliczne fortyfikacje nie potrafiły mu w tym przeszkodzić. W latach sześćdziesiątych XX wieku Everett Hagen stworzył koncepcję osobowości innowacyjnej, przedstawiając ją jako wytwór i wymóg społeczeństwa nowoczesnego. Działający 100 lat wcześniej Leopold von Winter jest tej osobowości idealnym przykładem: wziął odpowiedzialność za świat, w którym żył, bez lęku przed tym, by wywierać na niego wpływ; a gdy rzeczywistość budziła jego krytykę, szukał rozwiązań i wprowadzał je w życie. 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies (naszych oraz naszych zaufanych partnerów: Google, Facebook) i podobnych technologii w celu świadczenia usług, dostosowania strony do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych, analitycznych i reklamowych. Korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Ok, rozumiem.