Opisy miesięcy

Czerwiec 2020

Czerwiec – Dbanie o naturę

Do pewnego momentu nie wyróżnia się zbytnio z tłumu klientów targowiska. Dobrze skrojona garsonka, buty na płaskim obcasie. Stoi przy stoisku z warzywami. Wyciąga z torebki woreczek przypominający kawałek firanki, jeden po drugim wkłada do niego soczyste pomidory i zaciska białym bawełnianym sznureczkiem. W kolejnej firance lądują ziemniaki, w następnej winogrona. 

– Uszyłam je. Z firany. Tak, ludzie potrafią się zdziwić, jak je widzą. Albo wahają się i przed ważeniem chcą je wkładać w folię. Przyzwyczaiłam się. Ale są też tacy, którzy pytają, gdzie je kupiłam, bo też by takie chcieli mieć zamiast stosu foliówek w domu. 

W okolicach godziny szesnastej ruch samochodowy na alei Zwycięstwa zagęszcza się, a na równoległej do niej ścieżce rowerowej widać więcej rowerzystów. Obydwa nurty miejskiego ruchu płyną w błogosławionym cieniu rzucanym przez korony wielkich lip. Rowerzyści nie mogą sobie pozwolić na rozproszenie uwagi, ale ślimacze tempo samochodów pozwala kierowcom na to, żeby błądzić wzrokiem po lipowych pniach i konarach. Jeśli dobrze się im przyjrzą, dostrzegą wystające z kory odłamki pocisków artyleryjskich z okresu drugiej wojny światowej. Początek historii lipowej alei sięga jednak czasów znacznie wcześniejszych.

W 1770 roku na miejscu dotychczasowej drogi między Bramą Oliwską a Wrzeszczem rozwinął się szeroki na trzydzieści metrów trakt, wzdłuż którego w czterech rzędach stanęło tysiąc czterysta szesnaście młodziutkich drzewek, sprowadzonych z Holandii. W połowie alei, w okolicach ulicy Smoluchowskiego, umieszczono później ogromny narzutowy głaz. To pomnik Daniela Gralatha, gdańskiego przyrodnika i burmistrza. To w jego wyprzedzającym czasy umyśle powstał projekt pierwszej baterii elektrycznej (sporządzonej z butelek lejdejskich) i idei Wielkiej Lipowej Alei (choć sam nigdy jej nie zobaczył). W 1896 roku na zielony trakt wjechały pierwsze tramwaje elektryczne, a w 1926 zbudowano na nim dwie ścieżki rowerowe! Część drzew została wycięta, część dosadzona, ale wciąż żyje blisko czterysta osiemnastowiecznych lip, karmiących nas tlenem i chroniących przed upałem coraz gorętszych letnich dni. 

W hierarchii ludzkich potrzeb, opisanej przez Abrahama Maslowa, potrzeby umieszczone na samym dole są najważniejsze. Niezaspokojone, wypierają resztę na dalszy plan. Co tam znajdujemy? Jedzenie, wodę, tlen, potrzeby seksualne. Na drugim poziomie znalazły się potrzeby związane z bezpieczeństwem: wygoda, spokój, wolność od strachu. Na trzecim Maslow umieścił potrzebę miłości i przynależności, na czwartym – potrzebę szacunku, a na piątym – najwyższym – potrzebę samorealizacji. Gdybyśmy mieli zdecydować, gdzie w tej hierarchii powinna się znaleźć dbałość o naturę, na którym poziomie byśmy ją umieścili?

Na liście inicjatyw zgłoszonych do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego znalazło się niespodziewanie dużo projektów związanych z zakładaniem i ochroną zielonych publicznych przestrzeni. Do miejskich kawiarni przychodzą ludzie z własnymi kubkami na kawę i rozmawiają o zjawisku deficytu natury. Wielbiciele smoothies żądają papierowych słomek. Rodzice wypytują w sieci o leśne szkoły i przedszkola. Pracodawcy premiują pracowników jeżdżących rowerami. Powstają pierwsze sklepy, w których produkty sprzedaje się luzem – bez opakowań. Właściciele straganów nie podnoszą już brwi na znak zdziwienia widokiem woreczków uszytych z firanki.

Jak długo przetrwają drzewa, które zasadzimy w tym roku wspólnie z sąsiadami? To naprawdę zależy od nas. 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies (naszych oraz naszych zaufanych partnerów: Google, Facebook) i podobnych technologii w celu świadczenia usług, dostosowania strony do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych, analitycznych i reklamowych. Korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Ok, rozumiem.