sobota
1
Brygidy
Ignacego
Seweryna
niedziela
2
Marii
Miłosława
Ofiarowanie Pańskie
Święto katolickie
poniedziałek
3
Błażeja
Oskara
wtorek
4
Andrzeja
Weroniki
Joanny
środa
5
Agaty
Adelajdy
Izydora
czwartek
6
Doroty
Bogdana
Pawła
piątek
7
Ryszarda
Teodora
Romana
sobota
8
Hieronima
Sebastiana
Ireny
niedziela
9
Apolonii
Eryki
Cyryla
poniedziałek
10
Elwiry
Jacka
Scholastyki
Tu Bi-Szwat – Nowy Rok Drzew
Święto żydowskie
wtorek
11
Lucjana
Olgierda
Grzegorza
czwartek
13
Grzegorza
Katarzyny
piątek
14
Cyryla
Metodego
Walentego
Walentynki
Wydarzenie powszechne
sobota
15
Jowity
Faustyna
Zygfryda
Święto Spotkania Pańskiego
Święto prawosławne
niedziela
16
Danuty
Julianny
Daniela
poniedziałek
17
Aleksego
Zbigniewa
Łukasza
wtorek
18
Szymona
Konstancji
Flawiana
środa
19
Arnolda
Konrada
Marcelego
czwartek
20
Leona
Ludomira
Zenobiusza
Tłusty Czwartek
Wydarzenie powszechne
piątek
21
Eleonory
Fortunata
Roberta
sobota
22
Marty
Małgorzaty
Piotra
Ostatnia sobota karnawału
Wydarzenie powszechne
wtorek
25
Wiktora
Cezarego
Ostatki
Wydarzenie powszechne
środa
26
Mirosława
Aleksandra
Środa Popielcowa
Święto katolickie
Środa Popielcowa
Święto protestanckie
czwartek
27
Gabriela
Anastazji
piątek
28
Romana
Ludomira
Lecha
sobota
29

Opisy miesięcy

Luty 2020

Luty – Otwartość

250 lat temu zakonnicy nazwali ją Drogą do Wieczności. Obramowana zielenią wodna promenada otwierała się na wody Zatoki Gdańskiej, zdając się prowadzić prosto do nich. Tak, w tej metaforze woda jest drogą.

Oliwa była wtedy małą podgdańską miejscowością, a przyklasztorny ogród nabierał pod kuratelą opata Jacka Rybińskiego kształtów znanych nam obecnie. Choć ogrodowy staw zdawał się zlewać z morską tonią, to z tej odległości nie można było zobaczyć statków sunących morskim szlakiem do gdańskiego portu. 

Mąż Olgi jest informatykiem, ona sama wprawną copywriterką. Choroba synka zmusiła ich do ucieczki przed warszawskim smogiem w miejsce, gdzie można swobodnie oddychać. Wybrali Gdańsk. Olga zakochała się w zimowych porankach na plaży. „Gdy stoisz na granicy pomiędzy piaskiem a wodą, jesteś tylko ty i morze. Nigdzie indziej nie doświadczyłam uczucia tak dojmującego odosobnienia i tak silnego połączenia ze światem”. 

Przyzwyczailiśmy się do morza tak bardzo, że często już nie zauważamy, jak ogromny ma na nas wpływ. Jest tu obok, groźne i pociągające, pełne obietnic i zagrożeń. Odsłania odległy horyzont i obiecuje więcej. Pozwala nam zanurzyć się w głąb siebie i otwiera na nowe. 

Tak tu przecież było zawsze. Przez miasto, stojące jak brama między polskimi ziemiami a morzem, przepływał nurt tysięcy ludzi i tysięcy idei. W tyglu zróżnicowanych poglądów, odłamów religijnych i sprzecznych interesów formowały się osobowości niebanalne, świadome własnej tożsamości i otwarte na świat. Studia na zagranicznych uczelniach, kontakty w całej Europie, bogate prywatne biblioteki i wszechstronne zainteresowania bezpośrednio przekładały się na intensywny rozwój miasta, tak samo jak rozwijana i doskonalona przez wieki strategia zachowania równowagi między integralnością a otwartością na ludzi i świat. 

Na początku 1574 roku do Gdańska przybywa wraz z rodzinami dwunastu tkaczy z niderlandzkiego miasta Eupen. Napływających z tamtych stron uchodźców gdańscy rzemieślnicy traktują jako zagrożenie dla swoich i tak niezbyt dochodowych interesów, związanych z produkcją tanich tkanin z wełny i lnu. Protestują przeciwko ich przyjęciu, ale rada miejska ma inne zdanie. Tkacze z Eupen szybko uzyskują zezwolenia na uprawianie swego rzemiosła i zaczynają robić to, co umieją najlepiej – tkaniny, jakie do tej pory sprowadzano tu wyłącznie z zagranicy. W ciągu niewielu lat Gdańsk stanie się silnym ośrodkiem sukiennictwa. W ślad za nim rozwinie się farbiarstwo i wzrośnie handlowa pozycja miasta.

Otwartość pozwala nam widzieć inaczej. W zderzeniu na pozór sprzecznych interesów zobaczyć okazję do własnego rozwoju. W konflikcie – szansę na dialog o tym, co dla nas ważne i na znajdowanie rozwiązań, które zaspokoją potrzeby wszystkich stron. W nieznanych ideach – intelektualne wyzwanie. W sobie – tysiące możliwości. A gdy czasem przestajemy tak widzieć, idźmy nad morze. Najlepiej rano.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies (naszych oraz naszych zaufanych partnerów: Google, Facebook) i podobnych technologii w celu świadczenia usług, dostosowania strony do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych, analitycznych i reklamowych. Korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Ok, rozumiem.