niedziela
1
Antoniny
Radosława
Dawida
poniedziałek
2
Heleny
Halszki
Pawła
środa
4
Łucji
Kazimierza
Eugeniusza
czwartek
5
Adriana
Fryderyka
Teofila
piątek
6
Róży
Jordana
Agnieszki
sobota
7
Tomasza
Perpetuy
Felicyty
niedziela
8
Beaty
Wincentego
Jana
poniedziałek
9
Franciszki
Brunona
wtorek
10
Cypriana
Marcela
Aleksandra
piątek
13
Bożeny
Krystyny
sobota
14
Leona
Matyldy
Łazarza
niedziela
15
Longina
Klemensa
Ludwiki
poniedziałek
16
Izabeli
Oktawii
Hilarego
wtorek
17
Patryka
Zbigniewa
Gertrudy
środa
18
Cyryla
Edwarda
Boguchwały
czwartek
19
Józefa
Bogdana
Kalendarium wydarzeń
piątek
20
Klaudii
Eufemii
Maurycego
poniedziałek
23
Pelagii
Oktawiana
Feliksa
wtorek
24
Marka
Gabriela
Katarzyny
środa
25
Marioli
Wieäczysława
Ireneusza
czwartek
26
Larysy
Emanyela
Teodora
piątek
27
Lidii
Ernesta
niedziela
29
Wiktoryna
Helmuta
Eustachego
poniedziałek
30
Anieli
Kwiryna
Leonarda

Opisy miesięcy

Marzec 2020

Marzec – Poczucie wartości

Ludzie, gdy chcą zrozumieć lub przedstawić jakąś ideę, często nadają jej cechy ludzkie. Według metafory Marii Boguckiej, niestrudzonej badaczki historii naszego miasta, sercem Gdańska był port, a głową – Ratusz Głównego Miasta, siedziba rady miejskiej. W 1594 roku niderlandzki artysta Hans Vredeman de Vries otrzymał od niej zlecenie na dekorację ratuszowej sali, zwanej Salą Czerwoną. 

Do dzisiaj zachowało się sześć obrazów sztalugowych, ukazujących cnoty obywatelskie mieszkańców Gdańska. Na jednym z nich przedstawiono wolność.

Gdańsk czci wolność jako cnotę swoich obywateli. Gdyby wyobrazić sobie miasto jako człowieka, miałby on niewątpliwie silne poczucie własnej wartości. Nie „poczucie ważności”, budowane na władzy, sile i bogactwie. Poczucie wartości, które w wolności widzi więcej korzyści niż zagrożeń. 

Na obrazie Hansa Vredemana de Vriesa Wolność jest kobietą. Nie jest sama. Wspierają ją: Prawda, Rozum, Męstwo, Sprawiedliwość, Roztropność i Umiarkowanie. W rękach trzyma kodeks praw i palmę, symbolizującą nieugiętość i zwycięstwo. 

Wolność ma swój osobisty związek z poczuciem wartości. Gdy żyję w przestrzeni, w której mam prawo do działania, łatwiej mi budować pozytywny obraz siebie i mam wtedy pewność, że moje istnienie jest wartością. Gdy zaś niosę przekonanie o własnej wartości – tej niezależnej od siły, władzy, bogactwa i sukcesów – znacznie łatwiej jest mi sięgać po wolność. Wielu z nas już to wie, wielu wciąż się tego uczy.

W 2016 roku Marcin Gerwin zorganizował wydarzenie, podczas którego losowo wybrani mieszkańcy Gdańska, wspierani przez niezależnych ekspertów, rozstrzygali, jak lepiej przygotować miasto na opady ulewnego deszczu. Sformułowali osiemnaście rekomendacji, które miasto, zgodnie z zapowiedzią, zaczęło wdrażać w życie. „Panel obywatelski pozwala podejmować trafne decyzje w takim sensie, że odzwierciedlają to, czego mieszkańcy rzeczywiście chcą” – mówił Gerwin w wywiadzie dla „Polityki”. Udział w panelu był dla nich dowodem, że to oni – bez względu na stan wykształcenia i zamożności – są ludźmi, którzy potrafią podjąć decyzje najlepiej uwzględniające wspólne dobro społeczności.

„Nie jestem ani lepszy, ani gorszy od innych i nie ma nikogo na świecie takiego samego, jak ja. Jestem niepowtarzalny”. – tak pisze o poczuciu wartości psycholożka Agnieszka Stein. Przytacza badania, według których wspólną cechą ludzi szczęśliwych jest pozytywny stosunek do siebie. 

Maria przedpołudnia spędza w gdańskiej szkole wolnościowej, a wieczorami prowadzi terapię dla rodzin. „Przychodzą do mnie rodzice, którzy chcą, żeby ich dzieci były szczęśliwe i szukają rozwiązań w plątaninie współczesnych metod wychowania. Namawiam ich do tego, żeby zajęli się sobą. Żeby spojrzeli na siebie z miłością i zaufaniem. A potem wyprosili z domu wszelkie kary, nagrody, tablice motywacyjne i dali sobie wolność budowania osobistej relacji z dzieckiem. Nie ma dla dzieci lepszej metody wychowania niż kontakt z dorosłym, który siebie zna, lubi i akceptuje. Ze wszystkimi tak zwanymi zaletami i tak zwanymi wadami. To w takich okolicznościach mały człowiek buduje silne poczucie wartości i wolności osobistej, które w przyszłości oprą się wszelkim zewnętrznym szkwałom”.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies (naszych oraz naszych zaufanych partnerów: Google, Facebook) i podobnych technologii w celu świadczenia usług, dostosowania strony do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych, analitycznych i reklamowych. Korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Ok, rozumiem.