poniedziałek
25
Pawła
Miłosza
Elwiry
wtorek
26
Tymoteusza
Michała
Tytusa
środa
27
Przybysława
Anieli
Jerzego
Tu bi-Szwat - Nowy Rok Drzew 2021
Świeto żydowskie
czwartek
28
Walerego
Radomira
Tomasza
Kalendarium wydarzeń
piątek
29
Zdzisława
Franciszka
Józefa
sobota
30
Macieja
Martyny
Teofila
niedziela
31
Marceli
Ludwiki
Jana

Opisy miesięcy

Maciej Kubuj

Styczeń – KORONAWIRUS JEST RÓŻOWY

– W jakim kolorze jest koronawirus?
– Dla mnie koronawirus jest różowy i ma konsystencję galaretki.
Podobno wizualizacja obniża poziom stresu!

Maciej Kubuj jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, ale od 2004 roku żyje z fryzjerstwa. Już jako 15-latek strzygł włosy koleżankom i kolegom na podwórku na Suchaninie, a potem studentkom i studentom Akademii Muzycznej, gdzie dorabiał w punkcie ksero. Dziś zatrudnia czterech pracowników.

– Odpocznę, pomyślałem, gdy rząd ogłosił, że trzeba zamknąć zakłady fryzjerskie – opowiada Maciej. – Po tygodniu zaczęły się lęki. Śmiałem się, a za chwilę miałem migotanie przedsionków, nie mogłem złapać powietrza. Budziłem się o 5.30. Miałem tak silne skurcze żuchwy, że trafiłem do lekarza. Nie bałem się nawet o siebie, ale o to, że będę musiał zwolnić ludzi.

Regularny rozkład dnia i warsztaty terapii zajęciowej, czyli powrót do źródeł – malarstwa, kolażu, grafiki, okazały się dla Macieja antidotum na pandemiczne lęki. Powstało dziewięć prac, dla których inspiracją są stocznia, miasto i światło.
– Wstawałem około ósmej rano, kawa, papieros, toaleta i serwis informacji pandemicznych. Potem spacer, nawet 12 kilometrów wokół stołu i ćwiczenia przy użyciu gum oporowych. Druga kawa i około południa siadałem do malowania. Bywało, że podnosiłem głowę, a za oknem było już ciemno.
Przed Wielkanocą przyszła propozycja zrobienia ilustracji do książki dla menedżerów salonów beauty.

– Pandemia dała mi możliwość lepszego poznania samego siebie. Nauczyła, że nie warto rezygnować z pasji, niczego nie można odkładać na później, trzeba cieszyć się małymi sprawami – mówi Maciej. – Chcę otworzyć strefę twórczą, gdzie będzie można skorzystać zarówno z usług fryzjera, jak i makijażystki czy nauczyć się strategii skutecznego planowania albo jak radzić sobie ze stresem.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies (naszych oraz naszych zaufanych partnerów: Google, Facebook) i podobnych technologii w celu świadczenia usług, dostosowania strony do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych, analitycznych i reklamowych. Korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Ok, rozumiem.