poniedziałek
16
Gertrudy
Edmunda
Marii
wtorek
17
Salomei
Grzegorza
Elżbiety
środa
18
Romana
Klaudyny
Karoliny
czwartek
19
Seweryny
Maksyma
Salomei
piątek
20
Anatola
Sędzimira
Rafała
sobota
21
Janusza
niedziela
22
Cecylii
Wszemiły
Stefana

Opisy miesięcy

Magdalena Kalasińska

Listopad - UWAŻNOŚĆ

Nie było home office w Ośrodku Interwencji Kryzysowej (OIK) Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Zrezygnowano ze spotkań w cztery oczy, ale 12-osobowy zespół bez zmian pracował 24 godziny na dobę – telefoniczna pomoc psychologiczna i pedagogiczna, wsparcie społeczne, interwencje wyjazdowe we współpracy ze służbami. Hostel interwencyjny podczas pandemii zapełnił się znacznie szybciej niż zwykle.

Psycholożka i terapeutka z OIK Magdalena Klasińska uważa, że miała dużo szczęścia, bo wychodziła z domu do pracy.
– Praca dawała mi namiastkę normalności – mówi. – I spacery po lesie, jeszcze nigdy nie spacerowałam tyle po lesie.
Pierwszy raz święta wielkanocne Magdalena spędziła poza rodzinnym domem. Jej najbliższa rodzina mieszka 200 kilometrów od Gdańska. Wciąż pamięta ciszę na ulicy w Niedzielę Wielkanocną. Pandemia umocniła w niej marzenie – mały domek z ogródkiem.

Telefony w OIK wciąż dzwoniły, mimo pandemii problemy ludzi nie zniknęły, a dodatkowo pojawiły się nowe.
– Wielu osobom ciężko było odnaleźć się w izolacji, życie rodzinne na małej powierzchni bywało trudne, jeszcze innym doskwierała samotność. Dzwonili ludzie w różnym wieku.
– Czy pandemia miała jakieś plusy?
– Widzę po sobie, że doceniłam wartość małych, codziennych gestów, do których na co dzień nie przywiązywałam wagi. Okazuje się, że wspólne gotowanie obiadu czy rozmowy przy stole mogą być źródłem przyjemności.
– A co robić, jeśli wirus z podwójną mocą zaatakuje znowu?
– Dbać o siebie i innych. Prosić o pomoc, gdy jest potrzebna i być uważnym wobec ludzi wokół. Podczas pandemii odbieraliśmy bardzo wiele telefonów dowodzących, że ludzie wzajemnie się o siebie troszczą: Starsza sąsiadka potrzebuje lekarza; Chętnie pomogę w zrobieniu zakupów… Poczucie, że nie jestem sam, jest bezcenne!

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies (naszych oraz naszych zaufanych partnerów: Google, Facebook) i podobnych technologii w celu świadczenia usług, dostosowania strony do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych, analitycznych i reklamowych. Korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Ok, rozumiem.