poniedziałek
23
Adelii
Klemensa
Felicyty
wtorek
24
Flory
Emmy
Chryzogona
czwartek
26
Delfiny
Sylwestra
Konrada
piątek
27
Waleriana
Wirgiliusza
Maksyma
sobota
28
Lesława
Zdzisława
Stefana
I Niedziela Adwentu
Święto katolickie
I Niedziela Adwentu
Święto protestanckie
niedziela
29
Błażeja
Saturnina
Chanuka - Święto Poświęcenia (Odnowienia) Dzień I
Święto żydowskie
Andrzejki
Wydarzenie powszechne

Opisy miesięcy

Magdalena Kalasińska

Listopad - UWAŻNOŚĆ

Nie było home office w Ośrodku Interwencji Kryzysowej (OIK) Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Zrezygnowano ze spotkań w cztery oczy, ale 12-osobowy zespół bez zmian pracował 24 godziny na dobę – telefoniczna pomoc psychologiczna i pedagogiczna, wsparcie społeczne, interwencje wyjazdowe we współpracy ze służbami. Hostel interwencyjny podczas pandemii zapełnił się znacznie szybciej niż zwykle.

Psycholożka i terapeutka z OIK Magdalena Klasińska uważa, że miała dużo szczęścia, bo wychodziła z domu do pracy.
– Praca dawała mi namiastkę normalności – mówi. – I spacery po lesie, jeszcze nigdy nie spacerowałam tyle po lesie.
Pierwszy raz święta wielkanocne Magdalena spędziła poza rodzinnym domem. Jej najbliższa rodzina mieszka 200 kilometrów od Gdańska. Wciąż pamięta ciszę na ulicy w Niedzielę Wielkanocną. Pandemia umocniła w niej marzenie – mały domek z ogródkiem.

Telefony w OIK wciąż dzwoniły, mimo pandemii problemy ludzi nie zniknęły, a dodatkowo pojawiły się nowe.
– Wielu osobom ciężko było odnaleźć się w izolacji, życie rodzinne na małej powierzchni bywało trudne, jeszcze innym doskwierała samotność. Dzwonili ludzie w różnym wieku.
– Czy pandemia miała jakieś plusy?
– Widzę po sobie, że doceniłam wartość małych, codziennych gestów, do których na co dzień nie przywiązywałam wagi. Okazuje się, że wspólne gotowanie obiadu czy rozmowy przy stole mogą być źródłem przyjemności.
– A co robić, jeśli wirus z podwójną mocą zaatakuje znowu?
– Dbać o siebie i innych. Prosić o pomoc, gdy jest potrzebna i być uważnym wobec ludzi wokół. Podczas pandemii odbieraliśmy bardzo wiele telefonów dowodzących, że ludzie wzajemnie się o siebie troszczą: Starsza sąsiadka potrzebuje lekarza; Chętnie pomogę w zrobieniu zakupów… Poczucie, że nie jestem sam, jest bezcenne!

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies (naszych oraz naszych zaufanych partnerów: Google, Facebook) i podobnych technologii w celu świadczenia usług, dostosowania strony do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych, analitycznych i reklamowych. Korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Ok, rozumiem.