Kalendarium wydarzeń

Kalendarium wydarzeń

Aleksandra Dulkiewicz złożyła przysięgę i oficjalnie objęła urząd Prezydenta Miasta Gdańska

Podczas uroczystej sesji Rady Miasta Gdańska w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównomiejskiego Aleksandra Dulkiewicz złożyła przysięgę i oficjalnie objęła – jako pierwsza kobieta w historii miasta – urząd Prezydenta Miasta Gdańska.

Kalendarium wydarzeń

Aleksandra Dulkiewicz wygrywa w pierwszej turze wybory na urząd Prezydenta Miasta Gdańska

W przedterminowych wyborach na urząd Prezydenta Miasta Gdańska w pierwszej turze zwyciężyła Aleksandra Dulkiewicz, zdobywając 139 790 głosów, tj. 82,22 proc.

Kalendarium wydarzeń

Uroczystości pogrzebowe zamordowanego Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza

W Bazylice Mariackiej w Gdańsku odbyły się uroczystości pogrzebowe zamordowanego Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza. Urna z prochami spoczęła w niszy kaplicy św. Marcina.

Kalendarium wydarzeń

Zmarł Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska

Po wielogodzinnej operacji w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku zmarł Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska. Miał 53 lata. Wieczorem na Długim Targu i w jego okolicach zebrał się wielotysięczny tłum, który oddał hołd zmarłemu Prezydentowi. Obecni byli m.in. Lech Wałęsa, Bogdan Borusewicz, Donald Tusk.

Kalendarium wydarzeń

Zamachowiec ugodził Prezydenta Miasta Gdańska

Podczas gdańskiego finału WOŚP, tuż przed „Światełkiem do nieba”, zamachowiec, który wdarł się na scenę, ugodził trzykrotnie nożem Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza.

Kalendarium wydarzeń

W Gdańsku zmarła Olga Krzyżanowska, lekarka, polityczka, działaczka społeczna

W Gdańsku zmarła Olga Krzyżanowska, lekarka, polityczka, działaczka społeczna, w czasie wojny harcerka Szarych Szeregów, posłanka na Sejm X, I, II i III kadencji (1989–2001), wicemarszałek Sejmu X i II kadencji, senator V kadencji, odznaczona Krzyżem Walecznych.

Kalendarium wydarzeń

W Sopocie zmarł Jan „Yach” Paszkiewicz, reżyser filmów dokumentalnych i teledysków, animator kultury

W Sopocie zmarł Jan „Yach” Paszkiewicz, reżyser filmów dokumentalnych i teledysków, animator kultury, twórca ponad 400 teledysków polskich piosenkarzy i zespołów, współtwórca Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film.

Kalendarium wydarzeń

Otwarto Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Otwarto Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Kalendarium wydarzeń

W związku z otwarciem tunelu pod Martwą Wisłą zakończył pracę prom „Wisłoujście”, zbudowany w 1977

W związku z otwarciem tunelu pod Martwą Wisłą zakończył pracę prom „Wisłoujście”, zbudowany w 1977, obsługujący przeprawę z Nowego Portu (z przyczółka przy ulicach: Wyzwolenia i Starowiślnej) do Wisłoujścia (ulica Charpentiera). Początkowo utrzymywany był przez Żeglugę Gdańską, od 1993 – w rękach prywatnych.

Kalendarium wydarzeń

W Gdańsku zmarła Magdalena Kunicka-Paszkiewicz, gdańska animatorka kultury

W Gdańsku zmarła Magdalena Kunicka-Paszkiewicz, gdańska animatorka kultury, w latach 1992–1993 oraz 2003–2008 pracowała w Nadbałtyckim Centrum Kultury, 1993–2002 w TVP Gdańsk, w latach 1991–2012 była wraz z mężem Janem „Yachem” Paszkiewiczem współorganizatorką Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film.

Kalendarium wydarzeń

W Lubece zmarł Günter Grass

W Lubece zmarł Günter Grass (ur. w 1927 w Gdańsku), pisarz, poeta, rysownik, rzeźbiarz; doktor honoris causa m.in. Uniwersytetu Gdańskiego, Honorowy Obywatel Miasta Gdańska (1993), nagrodzony literacką Nagrodą Nobla (1999). Światową sławę przyniosła mu trylogia gdańska: Blaszany bębenek (1959), Kot i mysz (1963) i Psie lata (1990).

Kalendarium wydarzeń

Zmarł Jerzy Samp, znawca gdańskiej, kaszubskiej i pomorskiej mitologii

W Warszawie zmarł Jerzy Samp, historyk, pisarz, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, znawca gdańskiej, kaszubskiej i pomorskiej mitologii, autor m.in. Bedekera gdańskiego (1994), Miasta czterdziestu bram (1996), Miasta tysiąca tajemnic (1999) oraz Miasta magicznych przestrzeni (2003).

Kalendarium wydarzeń

Otwarto Gdański Teatr Szekspirowski

Otwarto Gdański Teatr Szekspirowski przy ulicy Bogusławskiego 1.

Kalendarium wydarzeń

W Gdańsku otwarto Europejskie Centrum Solidarności

W Gdańsku otwarto Europejskie Centrum Solidarności, którego celem jest upowszechnianie dziedzictwa „Solidarności” w Polsce i innych krajach oraz czynne uczestnictwo w budowie tożsamości europejskiej.

Kalendarium wydarzeń

Oddano do użytku ulicę nieoficjalnie zwaną Nową Wałową

Oddano do użytku ulicę nieoficjalnie zwaną Nową Wałową (1,2 km), wiodącą od Bramy Oliwskiej nowym wiaduktem nad torami PKP i ulicą Jana z Kolna do ulic Wałowa i Rybaki Górne. 30 kwietnia 2015 ulica otrzymała patrona – ks. Jana Popiełuszkę.

Kalendarium wydarzeń

Pierwszy mecz piłkarskich mistrzostw Europy 2012 grupy C, Hiszpania–Włochy

Na stadionie PGE Arena w Letnicy rozegrano w ramach piłkarskich mistrzostw Europy (Euro 2012) pierwszy mecz grupy C Hiszpania–Włochy (1:1).

Kalendarium wydarzeń

Oficjalnie otwarto nowy terminal w Gdańskim Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy

Oficjalnie otwarto nowy terminal w Gdańskim Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy. Imponujący obiekt, wyposażony w najnowsze technologie, pozwala na zwiększenie rocznej przepustowości lotniska z 2,5 do 5 mln pasażerów.

Kalendarium wydarzeń

Otwarto dla ruchu aleję Vaclava Havla

Otwarto dla ruchu aleję Vaclava Havla, łączącą Orunię (Górną) i Ujeścisko z Trasą W-Z przebiegającą przez Chełm. W trakcie budowy występowała pod roboczą nazwą Nowa Łódzka, ostateczną nazwę otrzymała 22 grudnia 2011.

Kalendarium wydarzeń

Oddano do użytku stadion w Letnicy (Stadion Energa Gdańsk)

Oddano do użytku stadion w Letnicy przy ulicy Pokoleń Lechii Gdańsk 1 (do 30 września 2015 – Stadion PGE Arena, od 9 listopada 2015 – Stadion Energa Gdańsk).

Kalendarium wydarzeń

Wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum Wystawienniczo-Kongresowego Międzynarodowych Targów Gdańskich

Wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum Wystawienniczo-Kongresowego Międzynarodowych Targów Gdańskich przy ulicy Żaglowej 11. Centrum otwarto 25 kwietnia 2012.

Kalendarium wydarzeń

W zatoce Mossel w RPA utonął Antoni Szczyt, urzędnik, działacz społeczny

W zatoce Mossel w RPA utonął Antoni Szczyt (ur. w 1952), urzędnik, działacz społeczny, jeden z głównych organizatorów gdańskiej komunikacji zbiorowej oraz dróg rowerowych, pierwszy prezes Stowarzyszenia Nasz Gdańsk.

Kalendarium wydarzeń

W sąsiedztwie Dworca Głównego PKP w Gdańsku odsłonięto pomnik Kindertransportów

W sąsiedztwie Dworca Głównego PKP w Gdańsku odsłonięto pomnik Kindertransportów, upamiętniający żydowskie dzieci, które przed wybuchem II wojny światowej zostały wysłane z Gdańska do Wielkiej Brytanii.

Kalendarium wydarzeń

Zawodnik AZS AWFiS Gdańsk Leszek Blanik w Pekinie zdobył złoty medal w skoku przez konia

Zawodnik AZS AWFiS Gdańsk Leszek Blanik na igrzyskach olimpijskich w Pekinie zdobył złoty medal w skoku przez konia, pierwszy w historii polskiej gimnastyki sportowej.

Kalendarium wydarzeń

Zawodnik AZS AWFiS Gdańsk Adam Korol w Pekinie zdobył złoty medal w wioślarstwie

Zawodnik AZS AWFiS Gdańsk Adam Korol (w 2015 Minister Sportu i Turystyki w rządzie Ewy Kopacz) na igrzyskach olimpijskich w Pekinie zdobył złoty medal w wioślarstwie, w czwórce podwójnej.

Kalendarium wydarzeń

Zmarł w Gdańsku Franciszek Duszeńko

Zmarł w Gdańsku Franciszek Duszeńko (ur. w 1925), więzień obozów koncentracyjnych, w latach 1981–1987 rektor obecnej Akademii Sztuk Pięknych, rzeźbiarz, autor lub współautor m.in. Pomnika Pamięci Ofiar Obozu Zagłady w Treblince, a w Gdańsku pomników: Obrońców Westerplatte oraz Marii Konopnickiej na skwerze im. Polskich Harcerzy w Byłym Wolnym Mieście Gdańsku.

Kalendarium wydarzeń

Ukraina i Polska (w tym Gdańsk) gospodarzami piłkarskich mistrzostw Europy

Podczas konferencji w Cardiff władze UEFA ogłosiły, że gospodarzem piłkarskich mistrzostw Europy (Euro 2012) będą Ukraina i Polska (w tym Gdańsk).

Kalendarium wydarzeń

W Nowym Porcie, na nabrzeżu im. Tadeusza Ziółkowskiego, odsłonięto poświęcony mu obelisk

W Nowym Porcie, na nabrzeżu im. Tadeusza Ziółkowskiego, odsłonięto poświęcony mu obelisk (w formie dwumetrowego polnego głazu). Tadeusz Ziółkowski był m.in. komendantem żaglowca szkolnego „Lwów” (1921–1923) i komandorem Urzędu Pilotów Portowych w Wolnym Mieście Gdańsku (od 1929), w sierpniu 1939 sprzeciwiał się wprowadzeniu do portu gdańskiego niemieckiego pancernika „Schleswig-Holstein”. Rozstrzelano go w obozie koncentracyjnym w Stutthofie 22 marca 1940.

Kalendarium wydarzeń

Odsłonięto pomnik Józefa Piłsudskiego we Wrzeszczu

Odsłonięto pomnik Józefa Piłsudskiego we Wrzeszczu na placu jego imienia, autorstwa Tomasza Radziewicza.

Kalendarium wydarzeń

Podczas robót dekarskich pożar zniszczył dach kościoła św. Katarzyny na Starym Mieście

Podczas robót dekarskich pożar zniszczył dach kościoła św. Katarzyny na Starym Mieście. Sto lat wcześniej, 3 lipca 1905, w wyniku uderzenia pioruna spłonęła jego wieża razem z dzwonami i zabytkowym carillonem.

Kalendarium wydarzeń

Uruchomione zostało wahadło Foucaulta

Na zadaszonym dziedzińcu głównego gmachu Politechniki Gdańskiej uruchomione zostało wahadło Foucaulta, zbudowane przez pracowników uczelni.

Kalendarium wydarzeń

Gdańscy polarnicy wraz z 15-letnim niepełnosprawnym Jankiem Melą zdobyli biegun północny

Gdańscy polarnicy Marek Kamiński, Wojciech Moskal, Wojciech Ostrowski wraz z 15-letnim niepełnosprawnym Jankiem Melą zdobyli biegun północny.

Kalendarium wydarzeń

W Gdańsku zmarł Jacek Kaczmarski

W Gdańsku zmarł Jacek Kaczmarski (ur. w 1957), polski bard, poeta, kompozytor, kojarzony powszechnie jako głos antykomunistycznej opozycji demokratycznej, autor takich utworów jak: Obława, Rejtan, czyli raport ambasadora, Sen Katarzyny II, Nasza klasa i Mury – ten ostatni stała się nieformalnym hymnem „Solidarności”.

Kalendarium wydarzeń

Odsłonięto pomnik poświęcony ofiarom epidemii duru plamistego, brzusznego i czerwonki

Przy skrzyżowaniu ulic Dąbrowskiego i Powstańców Warszawskich odsłonięto pomnik poświęcony ofiarom epidemii duru (tyfusu) plamistego, brzusznego i czerwonki, która panowała od kwietnia 1945 do kwietnia 1946 w gdańskim więzieniu przy ulicy Kurkowej. W jej trakcie zmarło ponad 1100 cywilnych więźniów, głównie Niemców i Polaków, ale także Ukraińców i Szwedów. Autorem pomnika w kształcie pękniętego głazu ze spajającym go krzyżem był Leon Czerwiński.

Kalendarium wydarzeń

Na listę UNESCO Pamięć Świata wpisano tablice z 21 postulatami ze Stoczni Gdańskiej

Na listę UNESCO Pamięć Świata wpisano tablice z 21 postulatami, spisanymi przez Macieja Grzywaczewskiego i Arkadiusza „Arama” Rybickiego podczas strajku w sierpniu 1980 w Stoczni Gdańskiej.

Kalendarium wydarzeń

Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski wydał rozporządzenie uznające teren i obiekty byłej Wojskowej Składnicy Tranzytowej za pomnik historii

Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski wydał rozporządzenie uznające teren i obiekty byłej Wojskowej Składnicy Tranzytowej za pomnik historii „Pole Bitwy na Westerplatte”.

Kalendarium wydarzeń

Odbyło się ogólnopolskie referendum w sprawie akceptacji wejścia Polski do Unii Europejskiej

Odbyło się ogólnopolskie referendum w sprawie akceptacji wejścia Polski do Unii Europejskiej. W Gdańsku frekwencja wynosiła 68,5 proc. uprawnionych do głosowania, za wejściem było 84 proc., przeciw – 16 proc. głosujących.

Kalendarium wydarzeń

Przy ulicy 3 Maja otwarto Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy

Przy ulicy 3 Maja otwarto Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy, ekumeniczny symbol wszystkich nieistniejących dawnych cmentarzy, forma hołdu i zadośćuczynienia za ich zniszczenie.

Kalendarium wydarzeń

Oddano do użytku kino „Krewetka”.

Przy ulicy Karmelickiej 1 na Starym Mieście oddano do użytku kino „Krewetka”.

Kalendarium wydarzeń

Sejmik Województwa Pomorskiego wybrał jako herb województwa przedstawienie czarnego gryfa z czerwonym jęzorem w złotym polu

Sejmik Województwa Pomorskiego wybrał jako herb województwa przedstawienie czarnego gryfa z czerwonym jęzorem w złotym (żółtym) polu. Wizerunek ten, po uwagach m.in. Komisji Heraldycznej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, zatwierdzono 28 stycznia 2002.

Kalendarium wydarzeń

W wyniku gwałtownych opadów deszczu przerwane zostały wały Kanału Raduni, a woda zalała Orunię

W wyniku gwałtownych opadów deszczu przerwane zostały wały Kanału Raduni, a woda zalała Orunię. Straty powstały również w Śródmieściu i we Wrzeszczu.

Kalendarium wydarzeń

Działacze Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i sygnatariusze porozumień sierpniowych w 1980 otrzymali tytuły honorowych obywateli Gdańska

Działacze Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i sygnatariusze porozumień sierpniowych w 1980 otrzymali tytuły honorowych obywateli Gdańska.

Kalendarium wydarzeń

Rodzinne zdjęcie gdańszczan na koniec wieku

Z inicjatywy redakcji miesięcznika „30 Dni” na Długim Targu zrobiono Rodzinne zdjęcie gdańszczan na koniec wieku. Za pomocą specjalnych aparatów utrwalono na nim twarze około 25 tys. osób.

Kalendarium wydarzeń

Prof. Bolesław Rutkowski dokonał pierwszego w Gdańsku przeszczepu nerki od żywego spokrewnionego dawcy

W Klinice Chorób Nerek Akademii Medycznej w Gdańsku prof. Bolesław Rutkowski dokonał pierwszego w Gdańsku przeszczepu nerki od żywego spokrewnionego dawcy. Dawcą był 56-letni ojciec, biorcą 26-letni syn. Zabieg zakończył się pełnym sukcesem.

Kalendarium wydarzeń

W Centrum św. Jana w Gdańsku w obecności prezydentów Polski i Niemiec odbył się Koncert Pojednania

W Centrum św. Jana w Gdańsku w obecności prezydentów Polski i Niemiec odbył się Koncert Pojednania, wystąpiła The Israel Philharmonic Orchestra pod batutą Zubina Mehty.

Kalendarium wydarzeń

Oddano do użytku szereg kamieniczek przy ulicy Stągiewnej na Wyspie Spichrzów

Oddano do użytku szereg kamieniczek przy ulicy Stągiewnej na Wyspie Spichrzów. Kamienice otrzymały nazwy od dawnych spichrzy.

Kalendarium wydarzeń

Skwer przy ulicy Podwale Staromiejskie otrzymał imię Dariusza Kobzdeja

Skwer przy ulicy Podwale Staromiejskie, przylegający do Targu Drzewnego, otrzymał imię Dariusza Kobzdeja. Na placu ustawiono obelisk poświęcony patronowi. D. Kobzdej (ur. w 1950), lekarz z zawodu, był współzałożycielem Ruchu Młodej Polski i organizatorem nielegalnych manifestacji pod pomnikiem Jana III Sobieskiego w okresie stanu wojennego. Zmarł w grudniu 1995 na zapalenie płuc.

Kalendarium wydarzeń

Powołano Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku

Powołano Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, m.in. z zespołem poszukiwawczym, składającym się z przewodników psów ratowniczych i operatorów elektronicznego sprzętu lokacyjnego.

Kalendarium wydarzeń

Wyznaniowa Gmina Żydowska w Gdańsku stała się właścicielem zabytkowego cmentarza żydowskiego na Chełmie

Gdańska prasa poinformowała, że wyrokiem warszawskiego sądu Wyznaniowa Gmina Żydowska w Gdańsku stała się właścicielem zabytkowego cmentarza żydowskiego na Chełmie. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1694. Nekropolia, bardzo zdewastowana w okresie hitlerowskiej okupacji w latach 1939–1945, oficjalnie została zamknięta w 1956, a wpisana do rejestru zabytków w 1984.

Kalendarium wydarzeń

Otwarto supermarket szwedzkiej firmy IKEA

Otwarto supermarket szwedzkiej firmy IKEA, specjalizujący się w sprzedaży towarów do wyposażenia mieszkań i remontów domów. Zlokalizowany został przy ulicy Słowackiego w dzielnicy Złota Karczma obok trójmiejskiej obwodnicy.

Kalendarium wydarzeń

Arcybiskup Tadeusz Gocłowski przekazał parafii grecko-katolickiej kościół św. Bartłomieja

Arcybiskup Tadeusz Gocłowski przekazał parafii grecko-katolickiej (parafii katolickiej obrządku bizantyjsko-ukraińskiego) kościół św. Bartłomieja na Starym Mieście.

Kalendarium wydarzeń

Zmarł prof. Janusz Sokołowski, specjalista w chemii cukrów

Zmarł prof. Janusz Sokołowski, specjalista w chemii cukrów (głównie glikozydów), ostatni rektor Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, organizator Uniwersytetu Gdańskiego i jego rektor przez cztery kadencje (1970–1981), rektor honorowy UG i doktor honoris causa tej uczelni.

Kalendarium wydarzeń

Oficjalnie uznano za dewizę Gdańska napis „Nec temere nec temide”

Oficjalnie uznano za dewizę Gdańska napis umieszczony około 1610 w nadprożu przejścia z Sali Zimowej do Sali Czerwonej Ratusza Głównego Miasta: „Nec temere nec temide” („Ani zuchwale, ani trwożliwie”, ewentualnie „Bez strachu, lecz z rozwagą”). Dewizę tę propagowano już od połowy XIX w.

Kalendarium wydarzeń

Dr Hanna Tosińska-Okrój została uhonorowana Złotym Wawrzynem „Kobiety Roku ’95”

Dr Hanna Tosińska-Okrój, chirurg plastyczny z Akademii Medycznej w Gdańsku, została uhonorowana Złotym Wawrzynem „Kobiety Roku ’95”, przyznawanym przez czytelników miesięcznika „Twój Styl”. Jej kandydaturę zgłosili rodzice młodych ludzi poparzonych w pożarze hali Stoczni Gdańskiej w 1994 w uznaniu umiejętności zawodowych, jak i poświęcenia, z jakim się nimi opiekowała.

Kalendarium wydarzeń

Ponad 5 tys. osób uczestniczyło w Czarnym Marszu, który przeszedł ulicami Gdańska

Ponad 5 tys. osób uczestniczyło w Czarnym Marszu, który przeszedł ulicami Gdańska. Marsz był protestem przeciw szerzącej się bezkarnie agresji i przemocy oraz obojętności społeczeństwa na panoszące się zło. Wzięli w nim udział studenci wszystkich uczelni na Wybrzeżu oraz uczniowie wielu szkół średnich i podstawowych. Bezpośrednim powodem protestu była śmierć Ireneusza Reglińskiego, wypchniętego z pociągu SKM.

Kalendarium wydarzeń

Student Ireneusz Regliński wypchnięty z pociągu SKM

Nad ranem z wagonu pędzącego pociągu SKM w okolicy Przymorza grupa podpitych wyrostków wypchnęła 21-letniego Ireneusza Reglińskiego. Student drugiego roku Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej zginął na miejscu.

Kalendarium wydarzeń

Gdański polarnik Marek Kamiński doszedł do bieguna południowego

Gdański polarnik Marek Kamiński doszedł do bieguna południowego. Wcześniej, 23 maja 1995, wraz z Wojciechem Moskalem, zdobył biegun północny.

Kalendarium wydarzeń

Wybuch w bloku mieszkalnym przy ulicy Wojska Polskiego w Gdańsku

W wyniku celowego rozszczelnienia przez jednego z mieszkańców instalacji gazowej o godz. 5.45 doszło do wybuchu w dziesięciopiętrowym bloku mieszkalnym przy ulicy Wojska Polskiego w Gdańsku. Budynek osiadł w ziemi, miażdżąc parter i pierwsze piętro. Zginęły 22 osoby. Pochylony wieżowiec został następnego dnia wysadzony w powietrze.

Kalendarium wydarzeń

Podpisano umowę o przekazaniu kościoła św. Jana w Gdańsku Nadbałtyckiemu Centrum Kultury

Podpisano umowę pomiędzy Archidiecezją Gdańską a Nadbałtyckim Centrum Kultury o przekazaniu kościoła św. Jana w Gdańsku Nadbałtyckiemu Centrum Kultury w celu odbudowy i użytkowania.

Kalendarium wydarzeń

Zmarł Zbigniew Kosycarz

W wieku 70 lat zmarł Zbigniew Kosycarz, popularny w Gdańsku fotoreporter „Głosu Wybrzeża”, przez prawie 50 lat utrwalający na kliszy najciekawsze miejskie wydarzenia.

Kalendarium wydarzeń

W trakcie koncertu zespołu Golden Life spłonęła hala widowiskowo-sportowa Stoczni Gdańskiej

W trakcie koncertu zespołu Golden Life spłonęła hala widowiskowo-sportowa Stoczni Gdańskiej przy ulicy Jana z Kolna. Śmierć poniosło siedem osób, 282 osoby zostały ranne. W drugą rocznicę wybuchu pożaru odsłonięto pomnik poświęcony ofiarom tragedii. Umieszczono go w zachowanej ścianie spalonej hali i opatrzono napisem: „Życie, choć piękne, tak kruche jest”.

Kalendarium wydarzeń

W bazylice św. Brygidy odbyło się uroczyste wykonanie Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta

W bazylice św. Brygidy odbyło się uroczyste wykonanie Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta. Uczestniczyło w nim 340 wykonawców pod dyrekcją Jacka Bonieckiego. Koncert zorganizowano w ramach międzynarodowej akcji „Most nadziei ofiarom wojny w Jugosławii”.

Kalendarium wydarzeń

Zmarł w Gdańsku ks. Kazimierz Filipiak, duchowny katolicki obrządku ormiańskiego

Zmarł w Gdańsku ks. Kazimierz Filipiak (ur. w 1910), duchowny katolicki obrządku ormiańskiego. Od 1958 był wikariuszem generalnym prymasa Polski dla wiernych tego obrządku, którym przydzielono kaplicę w dawnej zakrystii kościoła św. Piotra i Pawła na Starym Przedmieściu.

Kalendarium wydarzeń

Papież Jan Paweł II powołał metropolię gdańską

Papież Jan Paweł II powołał metropolię gdańską, jedną z 14 jednostek organizacyjnych w polskim Kościele katolickim obrządku łacińskiego oraz podniósł diecezję gdańską do rangi archidiecezji.

Kalendarium wydarzeń

Rozpoczęła działalność Fundacja Theatrum Gedanense

Rozpoczęła działalność Fundacja Theatrum Gedanense, która za główny cel postawiła sobie odbudowę teatru szekspirowskiego w Gdańsku.

Kalendarium wydarzeń

Wałęsa prezydentem Polski

1990 – W drugiej turze pierwszych wolnych wyborów prezydentem Polski został wybrany gdańszczanin, laureat pokojowej Nagrody Nobla, Lech Wałęsa.

Kalendarium wydarzeń

W drugiej turze pierwszych wolnych wyborów prezydentem Polski został wybrany gdańszczanin, Lech Wałęsa

W drugiej turze pierwszych wolnych wyborów prezydentem Polski został wybrany gdańszczanin, laureat pokojowej Nagrody Nobla, Lech Wałęsa.

Kalendarium wydarzeń

Otwarto w Gdańsku meczet

Otwarto w Gdańsku meczet z udziałem delegacji Ligi Świata Muzułmańskiego z Arabii Saudyjskiej, władz wojewódzkich, miejskich, przedstawicieli Kościoła katolickiego, NSZZ „Solidarność” oraz delegacji ze wszystkich gmin muzułmańskich w kraju. Jego budowa trwała pieć lat.

Kalendarium wydarzeń

Odbyły się pierwsze w pełni demokratyczne wybory do samorządów lokalnych

Odbyły się pierwsze w pełni demokratyczne wybory do samorządów lokalnych. Jednocześnie mieszkańcy województwa gdańskiego wypowiedzieli się w sondażowym referendum przeciwko budowie elektrowni atomowej w Żarnowcu (334 997 osób, czyli 86 proc., głosowało przeciw).

Kalendarium wydarzeń

Gdańszczanka Aneta Kręglicka, Miss Polonia ’89, została wybrana w Hongkongu Miss Świata

Gdańszczanka Aneta Kręglicka, Miss Polonia ’89, została wybrana w Hongkongu Miss Świata. Do miana tego pretendowało 78 kandydatek.

Kalendarium wydarzeń

Urodziła się w Gdańsku Natalia Partyka, tenisistka stołowa, uczestniczka igrzysk olimpijskich w Pekinie i Londynie

Urodziła się w Gdańsku Natalia Partyka, tenisistka stołowa, uczestniczka igrzysk olimpijskich w Pekinie (2008) i Londynie (2012), startowała także w igrzyskach paraolimpijskich: złota medalistka igrzysk paraolimpijskich w Atenach (2004), Pekinie i Rio de Janeiro (2016), srebrna medalistka drużynowo w Pekinie, złota medalistka w singlu i brązowa medalistka w turnieju drużynowym w Londynie.

Kalendarium wydarzeń

Do Gdańska przyjechał prezydent Stanów Zjednoczonych George Bush

Do Gdańska przyjechał prezydent Stanów Zjednoczonych George Bush. Złożył kwiaty na Westerplatte oraz pod pomnikiem Poległych Stoczniowców, a także spotkał się z Lechem Wałęsą.

Kalendarium wydarzeń

Odbyła się pierwsza tura częściowo wolnych wyborów do sejmu i pierwszych po wojnie wolnych wyborów do senatu

Odbyła się pierwsza tura częściowo wolnych wyborów do sejmu i pierwszych po wojnie wolnych wyborów do senatu. Wybory były wielkim triumfem opozycji, otwierającym pokojową drogę do zmian ustrojowych w Polsce.

Kalendarium wydarzeń

Do Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Gdańsku trafił pierwszy pacjent chory na AIDS

Do Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Gdańsku trafił pierwszy pacjent chory na AIDS. Był nim mężczyzna w wieku 35 lat, zatrudniony w jednym z przedsiębiorstw gospodarki morskiej. 29 listopada został przewieziony do szpitala zakaźnego w Warszawie i umieszczony na oddziale dla nosicieli wirusa HIV.

Kalendarium wydarzeń

W hali „Olivia” odbył się koncert „Rock dla pokoju”

W hali „Olivia” przy alei Grunwaldzkiej 470 odbył się koncert „Rock dla pokoju”, z którego dochód przeznaczono dla ofiar trzęsienia ziemi w Meksyku.

Kalendarium wydarzeń

Zakończył się w Gdańsku głośny proces przywódców zdelegalizowanej „Solidarności”

Zakończył się w Gdańsku głośny proces przywódców zdelegalizowanej „Solidarności”: Władysława Frasyniuka (skazany na trzy i pół roku więzienia), Adama Michnika (skazany na trzy lata) i Bogdana Lisa (skazany na dwa i pół roku), aresztowanych 13 lutego w jednym z mieszkań na Zaspie.

Kalendarium wydarzeń

Otwarto Spółdzielczy Dom Kultury przy ulicy Nałkowskiej 3

Otwarto Spółdzielczy Dom Kultury przy ulicy Nałkowskiej 3 w dzielnicy Piecki-Migowo (następnie Dom Kultury LWSM „Morena”, od 27 maja 2015 – Centrum Kultury im. Jana Pawła II).

Kalendarium wydarzeń

Urząd Miejski w Gdańsku przekazał Muzułmańskiej Gminie Wyznaniowej działkę budowlaną

Urząd Miejski w Gdańsku przekazał Muzułmańskiej Gminie Wyznaniowej w wieczyste użytkowanie działkę budowlaną pod budowę meczetu w Oliwie przy ulicy Abrahama.

Kalendarium wydarzeń

Lecha Wałęsę uhonorowano pokojową Nagrodą Nobla

Lecha Wałęsę uhonorowano pokojową Nagrodą Nobla. W imieniu laureata 11 grudnia nagrodę odebrała w Oslo jego żona Danuta.

Kalendarium wydarzeń

Jedna z największych manifestacji ulicznych podczas stanu wojennego

Podczas stanu wojennego doszło w Gdańsku do jednej z największych manifestacji ulicznych, która przerodziła się w zamieszki i próbę podpalenia przez protestujących gmachu Komitetu Wojewódzkiego PZPR przy ulicy Wały Jagiellońskie 36.

Kalendarium wydarzeń

W centrum Gdańska doszło do starć ulicznych

W centrum Gdańska doszło do starć ulicznych. Do rozproszenia zgromadzonych tłumów siły porządkowe użyły wody i gazów łzawiących. W czasie zamieszek w rejonie węzła drogowego Hucisko śmiertelnie ranny został Antoni Browarczyk – 23 grudnia zmarł w szpitalu. 27 osób odniosło obrażenia.

Kalendarium wydarzeń

Rozpoczął się okupacyjny strajk na Uniwersytecie Gdańskim, proklamowany przez Niezależne Zrzeszenie Studentów

Rozpoczął się okupacyjny strajk na Uniwersytecie Gdańskim, proklamowany przez Niezależne Zrzeszenie Studentów, popierające strajkujących nauczycieli akademickich i studentów Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Radomiu.

Kalendarium wydarzeń

W Stoczni Gdańskiej zwodowano kadłub „Daru Młodzieży”

W Stoczni Gdańskiej zwodowano kadłub „Daru Młodzieży”.

Kalendarium wydarzeń

W hali „Olivia” rozpoczął się pierwszy zjazd NSZZ „Solidarność”

W hali „Olivia” przy alei Grunwaldzkiej 470 rozpoczął się pierwszy zjazd NSZZ „Solidarność”.

Kalendarium wydarzeń

W hali „Olivia” rozpoczął się I Przegląd Piosenki Prawdziwej „Zakazane Piosenki”

W hali „Olivia” przy alei Grunwaldzkiej 470 rozpoczął się I Przegląd Piosenki Prawdziwej „Zakazane Piosenki”. Trwał trzy dni – każdego dnia publiczność przyznawała po trzy nagrody dla wykonawców. Gościem honorowym Przeglądu miał być Leonard Cohen, nie zdołał jednak dotrzeć do Gdańska. Wśród laureatów byli m.in.: Jacek Kaczmarski, Antonina Krzysztoń, Maciej Zembaty i Jacek Zwoźniak.

Kalendarium wydarzeń

W Stoczni Gdańskiej podpisano porozumienie między komisją rządową a strajkującymi robotnikami

W Stoczni Gdańskiej podpisano porozumienie między komisją rządową a strajkującymi robotnikami, skutkujące m.in. powstaniem (17 września 1980) NSZZ „Solidarność”.

Kalendarium wydarzeń

Rozpoczął się strajk w Stoczni Gdańskiej

Rozpoczął się strajk w Stoczni Gdańskiej, poparty następnie w wielu zakładach pracy Wybrzeża i całego kraju. Lecha Wałęsę powołano na przywódcę Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Strajkujący stoczniowcy wysunęli w stosunku do władz 21 postulatów.

Kalendarium wydarzeń

Wartownia Nr 1 na Westerplatte oddziałem Muzeum

Wartownia Nr 1 na Westerplatte została oddziałem Muzeum Historii Miasta Gdańska.

Kalendarium wydarzeń

W Gdańsku powstał Komitet Założycielski Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeż

W Gdańsku powstał Komitet Założycielski Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, uważany przez władze PRL za nielegalny. Wśród jego organizatorów byli: Bogdan Borusewicz, Andrzej Gwiazda, Bogdan Lis, Alina Pieńkowska i Lech Wałęsa.

Kalendarium wydarzeń

Baza Paliw Płynnych w Porcie Północnym odebrała pierwszy ładunek ropy naftowej

Baza Paliw Płynnych w Porcie Północnym odebrała pierwszy ładunek ropy naftowej.

Kalendarium wydarzeń

Oddano do użytku pierwszy blok mieszkalny w dzielnicy Zaspa

Oddano do użytku pierwszy blok mieszkalny w dzielnicy Zaspa (przy ulicy Pilotów 20).

Kalendarium wydarzeń

W Rębiechowie otwarto międzynarodowe lotnisko

W Rębiechowie otwarto międzynarodowe lotnisko, od 10 maja 2004 – Gdański Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy.

Kalendarium wydarzeń

W gdańskim Urzędzie Stanu Cywilnego zarejestrowano dwustutysięczne dziecko urodzone w Gdańsku po II wojnie światowej.

W gdańskim Urzędzie Stanu Cywilnego zarejestrowano dwustutysięczne dziecko urodzone w Gdańsku po II wojnie światowej.

Kalendarium wydarzeń

Zamknięto cywilne lotnisko pasażerskie we Wrzeszczu

Zamknięto cywilne lotnisko pasażerskie we Wrzeszczu i rozpoczęto przenoszenie urządzeń na teren nowego w Rębiechowie pod Gdańskiem.

Kalendarium wydarzeń

Oddano do użytku Dworzec PKS

Oddano do użytku Dworzec PKS przy ulicy 3 Maja oraz część tunelu łączącą ów dworzec (schodami ruchomymi) z kolejowym Dworcem Głównym. Część tunelu między dworcem kolejowym a ulicą Podwale Grodzkie oddano do użytku już wcześniej, 26 kwietnia 1966.

Kalendarium wydarzeń

W browarze w Kuźniczkach rozpoczęto produkcję napoju pepsi-cola

W nieistniejącym już browarze w Kuźniczkach rozpoczęto produkcję napoju pepsi-cola, zakończono ją w 1996.

Kalendarium wydarzeń

Przywiezionodo Gdańska urnę z prochami dowódcy obrony Westerplatte, majora Henryka Sucharskiego

Z cmentarza Casamassima pod Bari (Włochy) przez polską ambasadę w Rzymie przywieziono samolotem do Gdańska urnę z prochami dowódcy obrony Westerplatte we wrześniu 1939, majora Henryka Sucharskiego (zm. 1946 w Neapolu). Wystawiona 31 sierpnia w Dworze Artusa na widok publiczny, 1 września złożona została na Westerplatte w niszy obok płyty nagrobnej 15 żołnierzy poległych w czasie obrony.

Kalendarium wydarzeń

W klinice Akademii Medycznej urodziły się pięcioraczki

W klinice Akademii Medycznej urodziły się pięcioraczki: Adam, Piotr, Roman, Agnieszka i Ewa (rodzice – Leokadia i Bronisław Rychertowie).

Kalendarium wydarzeń

Rada Ministrów przyjęła uchwałę o budowie Rafinerii Gdańskiej

Rada Ministrów przyjęła uchwałę o budowie Rafinerii Gdańskiej. Prace budowlane rozpoczęto 17 kwietnia 1972, pierwsza dostawa ropy do zakładu miała miejsce 22 lipca 1977.

Kalendarium wydarzeń

W proteście przeciwko podwyżkom cen żywności rozpoczął się strajk w Stoczni Gdańskiej

W proteście przeciwko podwyżkom cen żywności rozpoczął się strajk w Stoczni Gdańskiej. Poparły go inne zakłady pracy na Wybrzeżu. Strajkujący wyszli na ulice miasta. Wiec pod gmachem Komitetu Wojewódzkiego PZPR zakończył się jego podpaleniem.

Kalendarium wydarzeń

Rada Ministrów podjęła decyzję o utworzeniu Uniwersytetu Gdańskiego.

Rada Ministrów podjęła decyzję o utworzeniu Uniwersytetu Gdańskiego.

Kalendarium wydarzeń

Na lotnisku we Wrzeszczu odprawiono milionowego pasażera.

Na lotnisku we Wrzeszczu odprawiono milionowego pasażera (od 1945).

Kalendarium wydarzeń

Odsłonięto pomnik „Tym, co za polskość Gdańska” na skwerze przy ulicy Podwale Staromiejskie

Odsłonięto pomnik „Tym, co za polskość Gdańska” na skwerze przy ulicy Podwale Staromiejskie, autorstwa Wiesława Pietronia i Wawrzyńca Sampa.

Kalendarium wydarzeń

Wiece studentów na znak solidarności z protestującymi 8 marca studentami w Warszawie

Na Politechnice oraz przed klubem „Żak” przy ulicy Wały Jagielońskie odbyły się wiece studentów na znak solidarności z protestującymi 8 marca studentami w Warszawie. Doszło do starć manifestujących z milicją.

Kalendarium wydarzeń

Uruchomiono pierwszą w Gdańsku sygnalizację świetlną

Na skrzyżowaniu ulic Okopowej i Podwala Przedmiejskiego uruchomiono pierwszą w Gdańsku sygnalizację świetlną.

Kalendarium wydarzeń

Piećdziesięciotysięczny związek małżeński zawarty po wojnie w Gdańsku

Na ślubnym kobiercu w Urzędzie Stanu Cywilnego w Gdańsku stanęła para: Grażyna Szymańska i Józef Żołtyński – był to piećdziesięciotysięczny związek małżeński zawarty po wojnie w Gdańsku.

Kalendarium wydarzeń

Zmarł Zbigniew Cybulski, aktor i reżyser

Zmarł Zbigniew Cybulski, aktor i reżyser. W 1954 z Bogumiłem Kobielą założył w Gdańsku teatr studencki Bim-Bom. Zagrał 37 ról w filmach (w tym trzech zagranicznych) i dziewięć w teatrze TV. Jego najbardziej cenione role filmowe to: Maciek Chełmiński (Popiół i diament), Kostek (Pokolenie), Rysiek (Miłość dwudziestolatków), Wiktor Rawicz (Jak być kochaną), Kowalski-Malinowski (Salto), Maciek (Szyfry), z ról komediowych: Giuseppe (Giuseppe w Warszawie), kostiumowych: Alfons van Wordem (Rękopis znaleziony w Saragossie), zagranicznych: rewolucjonista Corala i płk Prado Roth (La Poupéa).

Kalendarium wydarzeń

Teatr Wybrzeże rozpoczął działalność w budynku przy Targu Węglowym

Teatr Wybrzeże rozpoczął działalność w budynku przy Targu Węglowym (oficjalny adres: ulica św. Ducha 2).

Kalendarium wydarzeń

Konstanty Andrzej Kulka, student gdańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej, zdobył pierwszą nagrodę na międzynarodowym konkursie muzycznym w Monachium

Konstanty Andrzej Kulka, 19-letni student gdańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej, zdobył pierwszą nagrodę na międzynarodowym konkursie muzycznym w Monachium. Wykonał koncert skrzypcowy Piotra Czajkowskiego. Soliście towarzyszyła monachijska orkiestra symfoniczna. Był to początek światowej kariery polskiego skrzypka.

Kalendarium wydarzeń

Prof. Zdzisław Kieturakis z Akademii Medycznej „Gdańszczaninem XX-lecia”

W plebiscycie czytelników „Wieczoru Wybrzeża” prof. Zdzisława Kieturakisa z Akademii Medycznej wybrano „Gdańszczaninem XX-lecia”.

Kalendarium wydarzeń

W Letnicy i we Wrzeszczu 302 osoby zatruły się lodami pochodzącymi od jednego producenta

W Letnicy i we Wrzeszczu 302 osoby zatruły się lodami pochodzącymi od jednego producenta. Na leczenie szpitalne skierowano 232 chorych, jednej trzeciej z nich przetoczono krew, a siedem osób przez trzy dni walczyło ze śmiercią.

Kalendarium wydarzeń

Pierwsza nagroda dla profesorów Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku za projekt zagospodarowania Westerplatte

Sąd konkursowy przyznał pierwszą nagrodę profesorom Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, Franciszkowi Duszeńce i Adamowi Hauptowi, za projekt zagospodarowania przestrzennego terenu Miejsca Pamięci Narodowej Westerplatte oraz pomnika ku czci jego obrońców, kwalifikując ich propozycje do realizacji. Jury przewodniczył prof. Jan Zachwatowicz.

Kalendarium wydarzeń

Rozpoczęły działalność: Muzeum Morskie oraz Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

Rozpoczęły działalność: Muzeum Morskie (z siedzibą w Żurawiu), uprzednio oddział Muzeum Pomorskiego (dzisiaj Narodowego), od 1972 Centralne Muzeum Morskie, od 10 grudnia 2013 Narodowe Muzeum Morskie, oraz Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, wcześniej również oddział Muzeum Pomorskiego.

Kalendarium wydarzeń

Na stadionie przy ulicy Traugutta zakończył się trzeci etap XIV Wyścigu Pokoju

Na stadionie przy ulicy Traugutta zakończył się trzeci etap XIV Wyścigu Pokoju. Jako drugi finiszował Polak, Stanisław Gazda. W oczekiwaniu na kolarzy rozegrano mecz piłki nożnej Lechia Gdańsk – Dunaw Ruse (Bułgaria). Polski piłkarz Wieczorkiewicz strzelił gola w 63. minucie, lecz mecz przerwano w 70. minucie z powodu wcześniejszego przybycia peletonu.

Kalendarium wydarzeń

Decyzja o możliwości budowy na Przymorzu dzielnicy mieszkaniowej

Specjalny zespół ds. oceny warunków terenowych po wizji lokalnej wydał pozytywną decyzję o możliwości budowy na Przymorzu dzielnicy mieszkaniowej.

Kalendarium wydarzeń

Otwarto w Gdańsku delikatesy na ulicy Rajskiej

Otwarto w Gdańsku delikatesy na ulicy Rajskiej. W chwili otwarcia był to największy tego typu sklep w Polsce (1000 m2 powierzchni sklepowej, 600 m2 zaplecza).

Kalendarium wydarzeń

Otwarto pierwszy w Gdańsku sklep spożywczy typu SAM

Otwarto pierwszy w Gdańsku sklep spożywczy typu sam przy Podwalu Staromiejskim, koło Targu Drzewnego.

Kalendarium wydarzeń

Pierwszy numer popołudniówki „Wieczór Wybrzeża”

Ukazał się pierwszy numer popołudniówki „Wieczór Wybrzeża”, ostatecznie zamkniętej w 2002. Gazeta miała charakter bulwarówki o lekkiej, rozrywkowej tematyce.

Kalendarium wydarzeń

Odbył się w Gdańsku pierwszy zjazd Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego

Odbył się w Gdańsku pierwszy zjazd Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, stowarzyszenia zarejestrowanego 12 listopada 1956.

Kalendarium wydarzeń

Dwustu gdańszczan oddało krew dla ofiar wydarzeń na Węgrzech

Dwustu gdańszczan oddało krew dla ofiar wydarzeń na Węgrzech, lekarze Akademii Medycznej zadeklarowali chęć wyjazdu z pomocą medyczną do Budapesztu.

Kalendarium wydarzeń

Delegacja załogi angielskiego krążownika HMS „Glasgow” z oficjalną wizytą w Gdyni

Delegacja załogi angielskiego krążownika HMS „Glasgow”, przebywającego w Gdyni z oficjalną wizytą, złożyła wieniec na Westerplatte i zwiedziła Gdańsk oraz Oliwę.

Kalendarium wydarzeń

W Oliwie otwarto ogród zoologiczny oraz ogród botaniczny

W Oliwie otwarto ogród zoologiczny w Dolinie Leśnego Młyna oraz ogród botaniczny z palmiarnią w Parku Oliwskim.

Kalendarium wydarzeń

Przy ulicy Długiej 57 otwarto kino „Leningrad”

Przy ulicy Długiej 57 otwarto kino „Leningrad”, od 1993 „Neptun”, wyburzone na przełomie kwietnia i maja 2016.

Kalendarium wydarzeń

Baza Remontowa Ostrów otrzymała nazwę Gdańska Stocznia Remontowa

Baza Remontowa Ostrów (wyłączona 1 lipca 1952 ze Stoczni Gdańskiej) otrzymała nazwę Gdańska Stocznia Remontowa.

Kalendarium wydarzeń

Bokser Gedanii Zygmunt Chychła zdobył w Helsinkach dla Polski pierwszy po II wojnie światowej złoty medal olimpijski

Bokser Gedanii Zygmunt Chychła podczas igrzysk olimpijskich w Helsinkach zdobył dla Polski pierwszy po II wojnie światowej złoty medal olimpijski.

Kalendarium wydarzeń

Z Dworca Głównego w Gdańsku odjechał pierwszy pociąg do Nowego Portu

Z Dworca Głównego w Gdańsku odjechał pierwszy pociąg do Nowego Portu. W 1952 uruchomiono połączenie z Sopotem. Obecnie jest to Szybka Kolej Miejska (SKM).

Kalendarium wydarzeń

Po raz pierwszy w Gdańsku rozegrano mecz piłkarski przy sztucznym świetle

Na stadionie przy ulicy Traugutta po raz pierwszy w Gdańsku rozegrano (o godz. 21) mecz piłkarski przy sztucznym świetle (z 30 reflektorów) Stal Gdańsk – reprezentacja Zrzeszenia Gwardia (2:3).

Kalendarium wydarzeń

Stocznia w Hamburgu zakupiła do złomowania bocznokołowy statek wycieczkowy „Paul Beneke”

Stocznia w Hamburgu zakupiła do złomowania bocznokołowy statek wycieczkowy „Paul Beneke”. Była to wodowana w marcu 1906 w gdańskiej stoczni Klawittera flagowa jednostka

miejscowej spółki Weischel, zabierająca w rejsy zatokowe 600 osób, a w przybrzeżne – 300. Pływała głównie na trasie Gdańsk–Sopot, przed I wojną światową także na Hel, a w okresie

Wolnego Miasta Gdańska (do 1934) również do Gdyni. W swoim czasie był to najbardziej popularny w Gdańsku statek wycieczkowy.

Kalendarium wydarzeń

Rozpoczęto rozkładową eksploatację linii kolejowej z Gdańska do Nowego Portu

Rozpoczęto rozkładową eksploatację linii kolejowej z Gdańska do Nowego Portu, będącej początkiem Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM) w Trójmieście.

Kalendarium wydarzeń

We Wrzeszczu otwarto pierwszy w Polsce Klub Książki

We Wrzeszczu, obok księgarni przy alei Grunwaldzkiej z wejściem od ulicy Miszewskiego 16, otwarto pierwszy w Polsce Klub Książki (stoliki, fotele, popielniczki). 21 stycznia 1952 przeniesiono tu księgarnię wydawnictw radzieckich.

Kalendarium wydarzeń

Oddano do użytku Hotel Orbis

Oddano do użytku Hotel Orbis (od 1957 – Monopol, od 2000 – Holliday Inn, od 2009 – Hotel Scandic) przy Podwalu Grodzkim 9, naprzeciwko kolejowego Dworca Głównego.

Kalendarium wydarzeń

W Stoczni Gdańskiej zwodowano pierwszy po II wojnie światowej statek

W Stoczni Gdańskiej zwodowano pierwszy po II wojnie światowej statek, prototypowy parowy masowiec typu B-30 „Sołdek” (służył od 26 października 1949 do 30 grudnia 1980), obecnie statek-muzeum Narodowego Muzeum Morskiego, cumuje na Motławie.

Kalendarium wydarzeń

Zawodnik Lechii Gdańsk Mieczysław Łomowski, chorąży ekipy polskiej, zajął czwarte miejsce w konkursie pchnięcia kulą.

Podczas igrzysk olimpijskich w Londynie zawodnik Lechii Gdańsk Mieczysław Łomowski, chorąży ekipy polskiej, zajął czwarte miejsce w konkursie pchnięcia kulą. Wyprzedzili go trzej zawodnicy Stanów Zjednoczonych, w związku z czym przez pewien czas określano Łomowskiego „mistrzem olimpijskim Azji, Australii, Afryki i Europy”.

Kalendarium wydarzeń

Akademia Lekarska w Gdańsku wydała pierwsze dyplomy lekarskie

Akademia Lekarska w Gdańsku wydała pierwsze dyplomy lekarskie. Otrzymało je 43 absolwentów.

Kalendarium wydarzeń

Zygmunt Chychła i Aleksy Antkiewicz najlepszymi sportowcami Wybrzeża

W pierwszym plebiscycie czytelników „Dziennika Bałtyckiego” najlepszymi sportowcami Wybrzeża w 1946 zostali bokserzy Zygmunt Chychła i Aleksy Antkiewicz. 

Kalendarium wydarzeń

Pluton egzekucyjny rozstrzelał w Gdańsku Danutę Siedzikównę, sanitariuszkę niepodległościowego oddziału „Żelaznego”

Pluton egzekucyjny rozstrzelał w Gdańsku Danutę Siedzikównę, pseudonim „Inka”, sanitariuszkę niepodległościowego oddziału „Żelaznego”. W chwili śmierci Siedzikówna miała 18 lat. Prezydent Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski.

Kalendarium wydarzeń

W Nowym Porcie wybuchł strajk dokerów

W Nowym Porcie wybuchł strajk dokerów, domagających się poprawy warunków pracy oraz sprawiedliwego podziału darów z UNRRA. Protesty trwały do 14 sierpnia, śmierć poniosło dwóch pracowników Urzędu Bezpieczeństwa. Władze uznały strajk za inspirowany przez niemieckich dywersantów. Aresztowano ponad pół tysiąca osób, orzeczono jeden wyrok dożywotniego więzienia, jeden 15 lat więzienia i dwa po 10 lat więzienia, wysiedlono z Nowego Portu kilkunastu pracowników portowych.

Kalendarium wydarzeń

Na Biskupiej Górce odbyła się publiczna egzekucja 11 oprawców z obozu koncentracyjnego Stutthof

Na placu na Biskupiej Górce odbyła się publiczna egzekucja 11 oprawców z obozu koncentracyjnego Stutthof. Wyrok wydał Sąd Karny w Gdańsku 31 maja tego roku.

Kalendarium wydarzeń

Odsłonięto pomnik Czołgistów im. Bohaterów Westerplatte (pomnik-czołg) przy alei Zwycięstwa.

Odsłonięto pomnik Czołgistów im. Bohaterów Westerplatte (pomnik-czołg) przy alei Zwycięstwa.

Kalendarium wydarzeń

Władze Gdańska przekazały Kościołowi katolickiemu kościół Mariacki w Gdańsku

Władze Gdańska przekazały Kościołowi katolickiemu kościół Mariacki w Gdańsku, będący od połowy XVI w. do 1945 we władaniu ewangelików.

Kalendarium wydarzeń

Dekretem Krajowej Rady Narodowej powołano do życia Akademię Lekarską w Gdańsku

Dekretem Krajowej Rady Narodowej powołano do życia Akademię Lekarską w Gdańsku (od 1950 – Akademia Medyczna w Gdańsku, od 2009 – Gdański Uniwersytet Medyczny).

Kalendarium wydarzeń

Władze państwowe wydały zarządzenie o przymusowej rejestracji ludności niemieckiej w Gdańsku

Władze państwowe wydały zarządzenie o przymusowej rejestracji ludności niemieckiej w Gdańsku w związku z przewidzianym jej przesiedleniem do Niemiec.

Kalendarium wydarzeń

Ukazał się pierwszy numer gazety „Dziennik Bałtycki”.

Ukazał się pierwszy numer gazety „Dziennik Bałtycki”.

Kalendarium wydarzeń

Powołano I Państwowe Koedukacyjne Gimnazjum i Liceum przy ulicy Wały Piastowskie 6

Powołano I Państwowe Koedukacyjne Gimnazjum i Liceum przy ulicy Wały Piastowskie 6, następnie I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika.

Kalendarium wydarzeń

Pierwszy po wojnie ślub w Gdańsku

Prezydent Gdańska Franciszek Kotus-Jankowski udzielił w Gdańsku pierwszego po wojnie ślubu. Młodą parę stanowili Eugenia Muszalik i Henryk Malinowski, ppor. I Samodzielnego Zapasowego Batalionu Morskiego.

Kalendarium wydarzeń

W urzędzie Stanu Cywilnego zarejestrowano pierwsze dziecko urodzone w powojennym Gdańsku

W urzędzie Stanu Cywilnego zarejestrowano pierwsze dziecko urodzone w powojennym Gdańsku. Był nim Bronisław Duszek.

Kalendarium wydarzeń

Z obszaru Wolnego Miasta Gdańska utworzono województwo gdańskie

Na mocy dekretu Krajowej Rady Narodowej z obszaru Wolnego Miasta Gdańska utworzono województwo gdańskie. Dekret ogłoszono publicznie 3 kwietnia 1945 na placu Zamkowym w Warszawie w obecności około 50 tys. osób uczestniczących w wiecu poświęconym wyzwoleniu Gdańska.

Kalendarium wydarzeń

Spalony i zbombardowany w czasie wojny teren Głównego Miasta został zajęty przez wojska radzieckie

Spalony i zbombardowany w czasie wojny teren Głównego Miasta został zajęty przez wojska radzieckie. Polscy żołnierze z I Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte zawiesili biało-czerwony sztandar na Dworze Artusa.

Kalendarium wydarzeń

Urodził się w Popowie koło Lipna Lech Wałęsa

Urodził się w Popowie koło Lipna Lech Wałęsa, przywódca strajków w 1980, laureat pokojowej Nagrody Nobla w 1983, prezydent RP w latach 1990–1995.

Kalendarium wydarzeń

W Wielki Piątek obok obozu Stutthof na Mierzei Wiślanej rozstrzelano 67 czołowych działaczy Polonii gdańskiej

W Wielki Piątek obok obozu Stutthof na Mierzei Wiślanej rozstrzelano 67 czołowych działaczy Polonii gdańskiej. Ich ciała ekshumowano w 1947 i pochowano na cmentarzu Ofiar Faszyzmu przy ulicy Chrobrego na Zaspie.

Kalendarium wydarzeń

W lasach Piaśnicy Niemcy rozstrzelali m.in. 12 Polaków, mieszkańców Klukowa

W lasach Piaśnicy Niemcy rozstrzelali m.in. 12 Polaków, mieszkańców Klukowa (obecnie osiedle w dzielnicy Matarnia). Ich pamięć z inicjatywy Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego uczczono w 2003 pomnikiem przy skrzyżowaniu ulic Radiowej, Radarowej i Spadochronowej.

Kalendarium wydarzeń

Na mocy zarządzenia gauleitera Alberta Forstera rozwiązano wszystkie polskie organizacje i stowarzyszenia na terenie Gdańska

Na mocy zarządzenia gauleitera Alberta Forstera rozwiązano wszystkie polskie organizacje i stowarzyszenia na terenie Gdańska. Ich majątek uległ konfiskacie.

Kalendarium wydarzeń

Po siedmiu dniach ciężkich walk skapitulowała 210-osobowa załoga Westerplatte

Po siedmiu dniach ciężkich walk, w których zginęło 15 żołnierzy, skapitulowała 210-osobowa załoga Westerplatte. Wszyscy obrońcy, w tym kilkudziesięciu rannych, zostali wzięci do niewoli.

Kalendarium wydarzeń

W Stutthofie pod Gdańskiem hitlerowcy założyli obóz koncentracyjny

W Stutthofie pod Gdańskiem hitlerowcy założyli obóz koncentracyjny, który stał się miejscem kaźni m.in. gdańskiej Polonii.

Kalendarium wydarzeń

Odprawiono ostatnie modły w Wielkiej Synagodze

Odprawiono ostatnie modły w Wielkiej Synagodze. Przewodniczący gminy żydowskiej dr Curt Itzig pożegnał zgromadzonych wyznawców, których niewielu już pozostało w Gdańsku.

Kalendarium wydarzeń

Polscy studenci zostali siłą usunięci z laboratoriów i sal wykładowych Politechniki Gdańskiej

Polscy studenci zostali siłą usunięci z laboratoriów i sal wykładowych Politechniki Gdańskiej przez studentów niemieckich ubranych w partyjne mundury. Po interwencji władz polskich i powołaniu komisji polsko-niemieckiej konflikt zażegnano i polscy studenci od 24 kwietnia mogli kontynuować naukę.

Kalendarium wydarzeń

W Gdańsku odbył się pierwszy pokaz obrazu telewizyjnego

W Gdańsku odbył się pierwszy pokaz obrazu telewizyjnego.

Kalendarium wydarzeń

Carl Jacob Burckhardt Wysokim Komisarzem Ligi Narodów w Wolnym Mieście Gdańsku

Nowym Wysokim Komisarzem Ligi Narodów w Wolnym Mieście Gdańsku został Carl Jacob Burckhardt, obywatel szwajcarski, pochodzący ze znanej rodziny naukowców, od 1927 kierownik katedry historii najnowszej na uniwersytecie w Zurychu, a następnie w Genewie. Do Gdańska przybył 1 marca i urzędował do 1 września 1939.

Kalendarium wydarzeń

Zmarł w Gdańsku Józef Czyżewski, działacz Polonii, współzałożyciel „Gazety Gdańskiej”

Zmarł w Gdańsku Józef Czyżewski, działacz Polonii, współzałożyciel „Gazety Gdańskiej” (1891), wydawca prasy polskiej w Gdańsku, współzałożyciel Gminy Polskiej (1921), patron ulicy w Oliwie.

Kalendarium wydarzeń

Przeprowadzono pierwszą rozmowę telefoniczną Gdańsk–Tokio.

Przeprowadzono pierwszą rozmowę telefoniczną Gdańsk–Tokio.

Kalendarium wydarzeń

Powstało Żydowskie Stowarzyszenie Szkolne

Powstało Żydowskie Stowarzyszenie Szkolne (Jüdischer Schulverein). Do jego naczelnych zadań należało popieranie rozbudowy żydowskich szkół wszystkich stopni oraz udzielanie pomocy uczęszczającym do nich dzieciom i młodzieży.

Kalendarium wydarzeń

Powstał Związek Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku

Powstał Związek Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku z siedzibą przy Długim Targu 17/18.

Kalendarium wydarzeń

Urodził się w Tczewie Roman Korynt, piłkarz, w latach 1953–1968 zawodnik Lechii Gdańsk

Urodził się w Tczewie Roman Korynt, piłkarz, w latach 1953–1968 zawodnik Lechii Gdańsk, trzydziestopięciokrotny reprezentant Polski, w 1995 wybrany najlepszym zawodnikiem pięćdziesięciolecia piłki nożnej na Pomorzu Gdańskim.

Kalendarium wydarzeń

W Równem na Wołyniu urodziła się Anna Walentynowicz

W Równem na Wołyniu urodziła się Anna Walentynowicz (zginęła w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010). W rocznicę urodzin w 2015 we Wrzeszczu Górnym na skwerze jej imienia odsłonięto jej pomnik.

Kalendarium wydarzeń

Do Gdańska przybył hrabia Manfredo Gravina

Do Gdańska przybył hrabia Manfredo Gravina, Włoch mianowany przez Ligę Narodów na stanowisko Wysokiego Komisarza Ligi Narodów w Wolnym Mieście Gdańsku.

Kalendarium wydarzeń

Oddano do użytku nowo wybudowaną synagogę we Wrzeszczu

Oddano do użytku nowo wybudowaną synagogę we Wrzeszczu, powstałą na działce należącej poprzednio do zajezdni tramwajowej. W 1938, po zdemolowaniu przez hitlerowców, gmina żydowska sprzedała ją miastu.

Kalendarium wydarzeń

Oddano do użytku budynek z gabinetami zabiegowymi Powszechnej Rejonowej Kasy Chorych przy ulicy Wałowej 27

Oddano do użytku budynek z gabinetami zabiegowymi Powszechnej Rejonowej Kasy Chorych przy ulicy Wałowej 27. Od 1948 gmach Ubezpieczalni Społecznej, obecnie budynek wykorzystywany jest jako przychodnie lekarskie i siedziba Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Kalendarium wydarzeń

Rozpoczęła emisję programu Gdańska Rozgłośnia Radiowa

Ze studia w gmachu dyrekcji poczty przy obecnym Targu Maślanym rozpoczęła emisję programu Gdańska Rozgłośnia Radiowa.

Kalendarium wydarzeń

Holender Joost Adriaan van Hamel nowym Wysokim Komisarzem Ligi Narodów w Wolnym Mieście Gdańsku

1925 – Nowym Wysokim Komisarzem Ligi Narodów w Wolnym Mieście Gdańsku został wybrany Holender Joost Adriaan van Hamel, dotychczasowy kierownik sekcji prawnej Sekretariatu Ligi.

Kalendarium wydarzeń

Nowym Wysokim Komisarzem Ligi Narodów w Wolnym Mieście Gdańsku został wybrany Holender Joost Adriaan van Hamel

Nowym Wysokim Komisarzem Ligi Narodów w Wolnym Mieście Gdańsku został wybrany Holender Joost Adriaan van Hamel, dotychczasowy kierownik sekcji prawnej Sekretariatu Ligi.

Kalendarium wydarzeń

Powołano polską organizację do spraw oświaty i wychowania w Wolnym Mieście Gdańsku pod nazwą Macierz Szkolna

Z inicjatywy Komisji Szkolnej Naczelnej Rady Ludowej powołano do życia polską organizację do spraw oświaty i wychowania w Wolnym Mieście Gdańsku pod nazwą Macierz Szkolna. Głównym organizatorem był dr Franciszek Kubacz, jej prezes w latach 1921–1926. Zebranie organizacyjne odbyło się w gmachu sejmu gdańskiego (Volkstag).

Kalendarium wydarzeń

Powstały Zjednoczone Wydawnictwa Gdańskie

Z połączenia Towarzystwa Wydawniczego Pomorskiego i Spółki Akcyjnej „Gazeta Gdańska” powstały Zjednoczone Wydawnictwa Gdańskie. Od 1 sierpnia 1922 spółka funkcjonowała pod nazwą Zjednoczenie Pism „Dziennik Gdański” i „Gazeta Gdańska”.

Kalendarium wydarzeń

Do Gdańska przybyła z Poznania pierwsza grupa polskich kolejarzy w celu zorganizowania tu Polskiej Dyrekcji Kolejowej

Do Gdańska przybyła z Poznania pierwsza grupa polskich kolejarzy w celu zorganizowania tu Polskiej Dyrekcji Kolejowej.

Kalendarium wydarzeń

Powstało Wolne Miasto Gdańsk

Powstało Wolne Miasto Gdańsk, utworzone na podstawie postanowień art. 100–108 traktatu wersalskiego. Art. 100 traktatu określił granice Wolnego Miasta Gdańska, art. 105 ustanowił obywatelstwo Wolnego Miasta Gdańska dla osób tam zamieszkałych. 

Kalendarium wydarzeń

Przedstawiciele Głównych Mocarstw – Francji, Japonii, Włoch i Wielkiej Brytanii – postanowili proklamować powstanie Wolnego Miasta Gdańska

Przedstawiciele Głównych Mocarstw – Francji, Japonii, Włoch i Wielkiej Brytanii – postanowili proklamować powstanie Wolnego Miasta Gdańska 15 listopada 1920. Dokładnym wyznaczeniem jego granic miała się zająć komisja delimitacyjna.

Kalendarium wydarzeń

W Gdańsku rozpoczęła działalność I Męska Drużyna Harcerzy im. Zygmunta Augusta

W Gdańsku rozpoczęła działalność I Męska Drużyna Harcerzy im. Zygmunta Augusta. Jej założycielami byli: Stefan Mirau, Witold Kopczyński, Alf Liczmański, Aleksander Witkowski i Mieczysław Tejkowski.

Kalendarium wydarzeń

Powstało przedsiębiorstwo Drukarnia Gdańska Towarzystwo Akcyjne

Z inicjatywy Jana Kwiatkowskiego, wydawcy „Gazety Gdańskiej”, powstało przedsiębiorstwo Drukarnia Gdańska Towarzystwo Akcyjne, którego głównym akcjonariuszem został Bank Związku Spółek Zarobkowych z Poznania. W 1922 utworzono nowe przedsiębiorstwo pod nazwą Zakłady Graficzne „Drukarnia Gdańska” Towarzystwo Akcyjne. Dyrektorem został Jan Kwiatkowski, który pełnił tę funkcję do 1933. Oficyna wydawnicza mieściła się aż do wybuchu II wojny światowej na Oruni przy ulicy Robotniczej 57. Drukowano w niej m.in. „Gazetę Gdańską”, „Dziennik Gdański”, dwutygodnik „Straż Gdańska”, „Rocznik Gdański” oraz czasopismo gospodarcze „Baltische Presse”, wydawane w języku niemieckim.

Kalendarium wydarzeń

Reginald Tower tymczasowym Wysokim Komisarzem Ligi Narodów w Wolnym Mieście Gdańsku

Rada Ligi Narodów na posiedzeniu w Londynie mianowała Anglika Reginalda Towera tymczasowym Wysokim Komisarzem Ligi Narodów w Wolnym Mieście Gdańsku. Oprócz dotychczasowych dwóch funkcji – pełnomocnika Głównych Mocarstw i administratora WMG – było to jego trzecie stanowisko.

Kalendarium wydarzeń

Przywitanie gen. Józefa Hallera i delegacji władz Polski

Na dworcu gdańskim tysiące Polaków witało gen. Józefa Hallera i delegację władz Polski udających się pociągiem do Pucka. Działacz polskich organizacji w Gdańsku dr Józef Wybicki wręczył gen. Hallerowi dwa platynowe pierścienie do zaślubin Polski z morzem, które odbyło się tego samego dnia w Pucku.

Kalendarium wydarzeń

Maciej Biesiadecki jako pierwszy Komisarz Generalny RP w Wolnym Mieście Gdańsku

Do Gdańska przybył z Krakowa Maciej Biesiadecki (1864–1935) i rozpoczął urzędowanie jako pierwszy Komisarz Generalny RP w Wolnym Mieście Gdańsku.

Kalendarium wydarzeń

W gdańskim więzieniu zostali osadzeni czasowo Józef Piłsudski i Kazimierz Sosnkowski

W gdańskim więzieniu zostali osadzeni czasowo Józef Piłsudski i Kazimierz Sosnkowski, aresztowani przez Niemców w Warszawie w nocy z 21 na 22 lipca. Z Gdańska wywieziono ich do miejsca internowania w Magdeburgu.

Kalendarium wydarzeń

W Gdańsku zmarł dr Paul Simson

W Gdańsku zmarł dr Paul Simson (ur. w 1869), historyk pochodzenia żydowskiego, od 1895 – profesor historii w szkole średniej św. Piotra i Pawła. Autor wielu cennych prac o przeszłości miasta. Pochowany 9 stycznia na cmentarzu żydowskim na Chełmie.

Kalendarium wydarzeń

Oficjalnie otwarto budynek tzw. ujeżdżalni, miejsca uprawiania sportów konnych i organizowania aukcji koni

Oficjalnie otwarto budynek tzw. ujeżdżalni (miejsca uprawiania sportów konnych i organizowania aukcji koni), z czasem przekształconej w salę sportowo-widowiskową, obecnie siedzibę Państwowej Opery Bałtyckiej przy alei Zwycięstwa 15. W związku z jej budową wytyczono nową ulicę biegnącą od alei do nasypu kolejowego, obecnie fragment alei Hallera.

Kalendarium wydarzeń

Obóz rosyjskich jeńców wojennych na Przeróbce przekształcono w obóz pracy.

Obóz rosyjskich jeńców wojennych na Przeróbce przekształcono w obóz pracy. Jeńcy zatrudniani byli w firmach gdańskich oraz w gospodarstwach rolnych na Żuławach.

Kalendarium wydarzeń

Odbyła się pierwsza kremacja w pierwszym gdańskim krematorium

Odbyła się pierwsza kremacja w pierwszym gdańskim krematorium przy dzisiejszej ulicy Traugutta (obecnie budynek cerkwi prawosławnej parafii św. Mikołaja Cudotwórcy). Kolejne krematorium w Gdańsku otwarto dopiero 14 czerwca 2002 przy cmentarzu Srebrzysko (ulicy Srebrniki 14).

Kalendarium wydarzeń

Jan Kwiatkowski zakupił Spółkę Wydawniczą „Gazeta Gdańska”

Pochodzący ze Śląska Jan Kwiatkowski (1869–1941) zakupił Spółkę Wydawniczą „Gazeta Gdańska” razem z drukarnią. Pierwszy numer gazety wydany przez nowego właściciela ukazał się 1 kwietnia.

Kalendarium wydarzeń

W Parku Jaśkowej Doliny otwarto Teatr Leśny

W Parku Jaśkowej Doliny otwarto Teatr Leśny, premierowym widowiskiem był Sen nocy letniej Williama Shakespeare’a. Po 1920 był nieczynny, ponowne otwarcie nastąpiło 12 września 1998.

Kalendarium wydarzeń

W Gries koło Bolzano zmarł Lesser Giełdziński, gdański kupiec zbożowy

W Gries koło Bolzano we włoskim Tyrolu zmarł Lesser Giełdziński (ur. w 1830), gdański kupiec zbożowy pochodzenia żydowskiego, kolekcjoner dzieł sztuki i rzemiosła artystycznego. Pochowany na cmentarzu żydowskim na Chełmie.

Kalendarium wydarzeń

Oddano do użytku miejską łaźnię

Przy dzisiejszej ulicy Jaskółczej 1 oddano do użytku miejską łaźnię, obecnie mieści się tam Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia.

Kalendarium wydarzeń

W Gdańsku powstało Towarzystwo Esperantystów

W Gdańsku powstało Towarzystwo Esperantystów założone przez Annę Tuschinski.

Kalendarium wydarzeń

Otwarto przy Targu Węglowym 28–29 duży dom towarowy

Otwarto przy Targu Węglowym 28–29 duży dom towarowy należący do kupców pochodzenia żydowskiego, braci Maksa i Caspra Freymannów. Wcześniej posiadali oni już sklep przy Targu Węglowym 29–30 oraz drugi – przy ulicy Długiej.

Kalendarium wydarzeń

Uroczysta inauguracja działalności Wyższej Szkoły Technicznej w obecności niemieckiego cesarza Wilhelma II

Miała miejsce uroczysta inauguracja działalności Wyższej Szkoły Technicznej (obecna Politechnika Gdańska) w obecności niemieckiego cesarza Wilhelma II. Na sześciu wydziałach studia rozpoczęło wtedy blisko 200 studentów.

Kalendarium wydarzeń

Lesser Giełdziński ofiarował miejscowej gminie żydowskiej kolekcję dawnych judaików

Gdański kupiec i kolekcjoner Lesser Giełdziński ofiarował miejscowej gminie żydowskiej kolekcję dawnych judaików, przechowywaną potem w Wielkiej Synagodze. W 1938 kolekcja została wywieziona z Gdańska. Dziś znajduje się w Jewish Museum w Nowym Jorku.

Kalendarium wydarzeń

Na parterze Nowego Domu Ławy przy Długim Targu 43 otwarto Sień Gdańską

Na parterze Nowego Domu Ławy przy Długim Targu 43 otwarto Sień Gdańską z ekspozycją muzealną odtwarzającą wygląd sieni w dawnym domu bogatego gdańskiego mieszczanina. Przygotował ją kupiec pochodzenia żydowskiego Lesser Giełdziński, który ofiarował na ten cel około 200 eksponatów.

Kalendarium wydarzeń

Oddano do użytku budynek Dworca Głównego w Gdańsku

Oddano do użytku budynek Dworca Głównego w Gdańsku.

Kalendarium wydarzeń

Rozpoczęła działalność Gdańska Fabryka Wagonów

Rozpoczęła działalność Gdańska Fabryka Wagonów (Waggonfabrik Danzig, Deutsche Wagenbau- und LeihgesellschaftmbH, Danziger Waggonfabrik AG) przy ulicy Wiślnej 1/2 (na terenie obecnej Stoczni Północnej).

Kalendarium wydarzeń

W Teatrze Wilhelma odbyła się pierwsza w Gdańsku prezentacja filmu

W Teatrze Wilhelma przy ulicy Długie Ogrody 31A odbyła się pierwsza w Gdańsku prezentacja filmu („ruchomych obrazów”).

Kalendarium wydarzeń

Otwarto pierwszą w Gdańsku elektryczną linię tramwajową z Oruni

Otwarto pierwszą w Gdańsku elektryczną linię tramwajową z Oruni (wzdłuż obecnego Traktu św. Wojciecha) na Siedlce (wzdłuż Nowych Ogrodów).

Kalendarium wydarzeń

Raul Koczalski, polski pianista i kompozytor, ceniony wykonawca muzyki Chopina, koncertował po raz pierwszy w Gdańsku

Raul Koczalski (1885–1948), polski pianista i kompozytor, ceniony wykonawca muzyki Chopina, koncertował po raz pierwszy w Gdańsku w sali Bractwa Strzeleckiego – miał wówczas 10 lat.

Kalendarium wydarzeń

Józef Czyżewski założył oficynę wydawniczą, w której drukował gazetki „Kurier Gdański”, potem „Tygodnik Gdański”

Józef Czyżewski założył oficynę wydawniczą, w której oprócz akcydensów drukował gazetki „Kurier Gdański”, potem „Tygodnik Gdański”. Drukarnia mieściła się w domu przy ulicy Świętojańskiej 36. Oficyna zbankrutowała w 1897.

Kalendarium wydarzeń

Zmarł w Gdańsku John Sprot Stoddart, kupiec, mecenas sztuki i działacz kultury

Zmarł w Gdańsku John Sprot Stoddart (ur. w 1811 w Szkocji), od 1832 mieszkający w Gdańsku, kupiec, mecenas sztuki i działacz kultury. Autor licznych karykatur gdańskich osobistości z połowy XIX w. – obecnie znajdują się one w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Kalendarium wydarzeń

Do Gdańska na jachcie „Derszawa” przybył car Rosji Aleksander III z rodziną

Do Gdańska na jachcie „Derszawa” przybył car Rosji Aleksander III z rodziną. Po dwóch dniach odjechał specjalnym pociągiem do Warszawy.

Kalendarium wydarzeń

Otwarto nowy szpital miejski przy obecnej ulicy Rogaczewskiego

Otwarto nowy szpital miejski przy obecnej ulicy Rogaczewskiego, pierwszy w Gdańsku z centralnym ogrzewaniem, oświetleniem gazowym i bieżącą wodą. Funkcjonował do 1911, do chwili przeniesienia go do Wrzeszcza przy obecnej ulicy Dębinki. Po odbudowie po II wojnie światowej jedynie centralnej części dawnego szpitala od 1949 w budynku mieści się Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych.

Kalendarium wydarzeń

Odprawiono pierwsze nabożeństwo w Wielkiej Synagodze przy ulicy Bogusławskiego

Odprawiono pierwsze nabożeństwo w Wielkiej Synagodze przy ulicy Bogusławskiego. W uroczystości otwarcia i nabożeństwie uczestniczyły władze miasta. Synagoga została zbudowana w latach 1885–1887 według projektu berlińskich architektów Hermanna Endego i Wilhelma Böckmanna. Jednocześnie zlikwidowano małe synagogi przy ulicach Szopy, Szerokiej i Lawendowej.

Kalendarium wydarzeń

Zmarła Anna Flach, pierwsza w Gdańsku odnotowana w źródłach kobieta dentystka

Zmarła Anna Flach, pierwsza w Gdańsku odnotowana w źródłach kobieta dentystka.

Kalendarium wydarzeń

Połączenie wszystkich gmin żydowskich Gdańska i okolic

Z inicjatywy rabina Kosmana Wernera nastąpiło połączenie wszystkich gmin żydowskich Gdańska i okolic. Nowa gmina, na której czele stanął Gustav Davidsohn, podjęła decyzję o budowie wspólnej dużej synagogi miejskiej.

Kalendarium wydarzeń

Doktor Sprenger ze Stanów Zjednoczonych zademonstrował gdańskiej publiczności fonograf

Doktor Sprenger ze Stanów Zjednoczonych zademonstrował gdańskiej publiczności fonograf, wynaleziony w 1877 przez Thomasa Edisona. Pokaz odbył się w sali Bractwa Strzeleckiego i ze względu na duże zainteresowanie był powtarzany w ciągu kilku następnych dni.

Kalendarium wydarzeń

W sali „Apollo” hotelu Du Nord wystąpił polski skrzypek Henryk Wieniawski wraz ze śpiewaczką z Oslo, Loną Gulowsen

W sali „Apollo” hotelu Du Nord wystąpił polski skrzypek Henryk Wieniawski wraz ze śpiewaczką z Oslo, Loną Gulowsen.

Kalendarium wydarzeń

Pierwsza premiera w teatrze Towarzystwa „Ogniwo”

W amatorskim teatrze Towarzystwa „Ogniwo” odbyła się pierwsza premiera. Przez 10 lat wystawiono w Gdańsku i Sopocie 24 sztuki polskich autorów.

Kalendarium wydarzeń

Ospa w koszarach i na terenie fortyfikacji Góry Gradowej

W koszarach oraz na terenie fortyfikacji Góry Gradowej przebywało 9150 jeńców francuskich. Wybuchła wśród nich epidemia ospy. Chorowało 2700 żołnierzy, z których 574 zmarło. Pochowani zostali obok cmentarza garnizonowego, na przedpolu Góry Gradowej.

Kalendarium wydarzeń

Zarząd Miasta podpisał kontrakt na budowę sieci kanalizacyjnej

Zarząd Miasta podpisał z angielską firmą A. i J. Airdów kontrakt na budowę sieci kanalizacyjnej, stacji pomp na wyspie Ołowianka i pól irygacyjnych z osadnikami na Stogach. Generalną koncepcję skanalizowania miasta opracował inż. Eduard Wiebe z Berlina, a szczegółowy plan sieci ulicznej – inż. Baldwin Latham z Croydon.

Kalendarium wydarzeń

W stoczni Klawittera zwodowano pierwszy parowy statek o żelaznym kadłubie napędzany śrubą

W stoczni Klawittera zwodowano pierwszy parowy statek o żelaznym kadłubie napędzany śrubą, przeznaczony dla gdańskiego armatora pochodzenia szkockiego Johna Gibsone’a. Statek otrzymał nazwę „Oliva” i pływał na linii Gdańsk–Londyn.

Kalendarium wydarzeń

Rozpoczęto produkcję gazu w gazowni przy ulicy Toruńskiej

Rozpoczęto produkcję gazu w gazowni przy ulicy Toruńskiej, dostarczanego do mieszkań i służącego do oświetlania ulic. Po uruchomieniu nowej gazowni w 1904 starą stopniowo likwidowano, urządzenia wyłączono ostatecznie 20 maja 1913.

Kalendarium wydarzeń

Oficjalnie otwarto pierwsze połączenie kolejowe z Gdańska przez Tczew do Bydgoszczy

Oficjalnie otwarto pierwsze połączenie kolejowe z Gdańska przez Tczew do Bydgoszczy.

Kalendarium wydarzeń

Urodził się w Gdańsku wybitny historyk pochodzenia żydowskiego Max Perlbach

Urodził się w Gdańsku wybitny historyk pochodzenia żydowskiego Max Perlbach, bibliotekarz i wydawca źródeł do historii Gdańska, Prus i zakonu krzyżackiego. Zmarł w 1921 w Berlinie.

Kalendarium wydarzeń

Odbyło się pierwsze nabożeństwo w nowo zbudowanej synagodze dla gminy żydowskiej z Winnicy

Odbyło się pierwsze nabożeństwo w nowo zbudowanej synagodze przy ulicy Lawendowej dla gminy żydowskiej z Winnicy (część Siedlec). 

Kalendarium wydarzeń

W Gdańsku przebywał Aleksander von Humboldt, wielki uczony niemiecki, przyrodnik i podróżnik

W Gdańsku przebywał Aleksander von Humboldt, wielki uczony niemiecki, przyrodnik i podróżnik. W czasie uroczystego obiadu, wydanego w Sopocie w dzień jego urodzin, otrzymał dyplom honorowego członka Towarzystwa Przyrodniczego w Gdańsku.

Kalendarium wydarzeń

Miejscowość Górka i wydmy utworzyła nowe ujście do morza, zwane Wisłą Śmiałą

W nocy (na 1 lutego) w wyniku zatoru lodowego rzeka Wisła poprzez miejscowość Górka i wydmy utworzyła nowe ujście do morza, zwane Wisłą Śmiałą. Wody zabrały osiem gospodarstw, ale obyło się bez strat w ludziach. Powstały dwie wsie (obecnie w granicach Gdańska): Górki Wschodnie i Górki Zachodnie.

Kalendarium wydarzeń

Otwarto Zakład Kąpielowy na Westerplatte, który działał do wybuchu I wojny światowej.

Otwarto Zakład Kąpielowy na Westerplatte, który działał do wybuchu I wojny światowej.

Kalendarium wydarzeń

Z udziałem wiernych i władz Gdańska odbyło się otwarcie nowo zbudowanej synagogi przy ulicy Szopy

Z udziałem wiernych i władz Gdańska odbyło się otwarcie nowo zbudowanej synagogi przy ulicy Szopy.

Kalendarium wydarzeń

Poeta Zygmunt Krasiński po zwiedzeniu Gdańska napisał: „Gdańsk miasto stare, piękne, gdzieniegdzie podobne do Wenecji”

Poeta Zygmunt Krasiński po zwiedzeniu Gdańska napisał: „Gdańsk miasto stare, piękne, gdzieniegdzie podobne do Wenecji”.

Kalendarium wydarzeń

Zmarł w Gdańsku Johann Georg Haffner

Zmarł w Gdańsku Johann Georg Haffner (ur. w 1775), lekarz armii napoleońskiej, od 1808 w szpitalu wojskowym w Gdańsku, pionier szczepień przeciwko ospie. W 1808 zorganizował kąpielisko w Brzeźnie. Założyciel łaźni publicznej przy ulicy Żabi Kruk. W 1823 zbudował w Sopocie łazienki kąpielowe, założył park zdrojowy i dom kuracyjny z kasynem.

Kalendarium wydarzeń

Statki parowe „Książę Xawery” i „Victory” odbyły pokazowy rejs do Wisłoujścia

Sprowadzone z Anglii przez gdańską firmę C. Almonde’a i T. Behrenda dwa bocznokołowe statki parowe „Książę Xawery” i „Victory” odbyły pokazowy rejs do Wisłoujścia. Zamówili je warszawscy kupcy Jakub Berksohne i Konstanty Walicki do holowania barek na Wiśle.

Kalendarium wydarzeń

Na Zaroślaku rozpoczął działalność dom modlitw menonitów

Na Zaroślaku rozpoczął działalność dom modlitw menonitów. Budowa domu trwała rok.

Kalendarium wydarzeń

Zmarł w Gdańsku Jakob Kabrun, pochodzący ze Szkocji kupiec, mecenas sztuki i kolekcjoner

Zmarł w Gdańsku Jakob Kabrun (ur. w 1759), pochodzący ze Szkocji kupiec, mecenas sztuki i kolekcjoner. W testamencie przekazał Gdańskowi olbrzymią kolekcję dzieł sztuki oraz 100 tys. talarów na założenie i utrzymanie zawodowej szkoły kupieckiej. W latach 1799–1801 sfinansował większą część kosztów budowy miejskiego teatru przy Targu Węglowym.

Kalendarium wydarzeń

Senat okupowanego przez Francuzów Wolnego Miasta Gdańska wydał zakaz zaciągania się na statki angielskie i szwedzkie

Senat okupowanego przez Francuzów Wolnego Miasta Gdańska wydał rozporządzenie zakazujące obywatelom miasta zaciągania się na statki angielskie i szwedzkie pod karą przewidzianą francuskim kodeksem karnym.

Kalendarium wydarzeń

Zmarł bezpotomnie w Gdańsku przedstawiciel zamożnej rodziny kupieckiej pochodzącej z Flandrii Johann Uphagen

Zmarł bezpotomnie w Gdańsku przedstawiciel zamożnej rodziny kupieckiej pochodzącej z Flandrii Johann Uphagen (ur. w 1731), ławnik sądu od 1776, rajca miejski od 1792, bibliofil i uczony. Założył w 1789 Związek Rodzinny z siedzibą w przebudowanym przez siebie domu przy ulicy Długiej 12.

Kalendarium wydarzeń

II rozbiór Polski

Caryca Katarzyna II i cesarz Fryderyk Wilhelm II podpisali między sobą traktat w praktyce oznaczający II rozbiór Polski. Wśród pruskich zdobyczy znalazł się wówczas Gdańsk. Już w następnym roku Prusacy pozbawili gdańszczan nadanych im przez polskich monarchów przywilejów. W połączeniu z peryferyjnym położeniem Gdańska na mapie państwa pruskiego, odcięciem od dotychczasowego zaplecza gospodarczego – którym była I Rzeczpospolita – czy ograniczeniami budowlanymi, wynikającymi z przekształcenia przez Prusaków Gdańska w twierdzę, wydarzenia te zapoczątkowały gospodarczy upadek Gdańska. Dopiero pod koniec XIX w. nastąpił dynamiczny rozwój podupadłego miasta na rubieżach II Rzeszy Niemieckiej.

Kalendarium wydarzeń

Władze pruskie wydały dla Żydów udogodnienia w osadnictwie i działalności handlowo-rzemieślniczej

Władze pruskie wydały przywilej dla Żydów zamieszkałych w Chełmie, Starych Szkotach i we Wrzeszczu, wprowadzając udogodnienia w osadnictwie i działalności handlowo-rzemieślniczej.

Kalendarium wydarzeń

Zmarł Daniel Gralath, burmistrz Gdańska

Zmarł Daniel Gralath, burmistrz Gdańska (1763–1767), uczony (pierwszy na świecie wyjaśnił działanie tzw. butelki lejdejskiej i odkrył możliwość zwiększania napięcia prądu poprzez łączenie kondensatorów), założyciel wysadzanej lipami Wielkiej Alei (aleja Zwycięstwa).

Kalendarium wydarzeń

Gdański rzeźbiarz Daniel Eggert przedstawił Radzie Miejskiej projekt portalu Ratusza Głównego Miasta

Pochodzący ze Szwecji gdański rzeźbiarz Daniel Eggert przedstawił Radzie Miejskiej projekt nowego, do dziś zachowanego portalu Ratusza Głównego Miasta, który został zrealizowany w latach 1767–1768.

Kalendarium wydarzeń

Zawieszono pierwsze lampy oświetlające ulice Głównego i Starego Miasta Gdańska

Zawieszono pierwsze lampy (olejowe) oświetlające ulice Głównego i Starego Miasta Gdańska.

Kalendarium wydarzeń

Rozporządzenie Rady Miejskiej Gdańska zezwoliło Żydom na maksymalnie czterotygodniowy pobyt w mieście

Rozporządzenie Rady Miejskiej zezwoliło Żydom przybywającym do Gdańska w interesach handlowych na maksymalnie czterotygodniowy pobyt w mieście po otrzymaniu glejtu podpisanego przez urzędującego burmistrza i po wniesieniu opłaty: 12 florenów od kupca, 8 – od pomocnika, 4 – od parobka. Zarządzenie nie dotyczyło faktorów szlachty polskiej.

Kalendarium wydarzeń

Zmarł w Gdańsku Jean Charpentier, inżynier i fortyfikator miejski

Zmarł w Gdańsku Jean Charpentier, inżynier i fortyfikator miejski, sprowadzony z Francji w 1696, kapitan, potem pułkownik wojsk miejskich. Pracował przy budowie nowych umocnień na Biskupiej Górce i Grodzisku, budował śluzę w Nowym Porcie i inne obiekty techniczne w mieście.

Kalendarium wydarzeń

Car Piotr I z małżonką zwiedził kościół Mariacki

Car Piotr I z małżonką zwiedził kościół Mariacki, zachwycając się obrazem Hansa Memlinga Sąd Ostateczny. Kilka miesięcy później car domagał się przekazania obrazu w ramach nałożonej na miasto kontrybucji, ale spotkał się wówczas z odmową władz Gdańska.

Kalendarium wydarzeń

Do Gdańska przybył car Rosji Piotr I z żoną Katarzyną

Do Gdańska przybył car Rosji Piotr I z żoną Katarzyną. Początkowo zatrzymał się w „Gęsiej Karczmie”, a 4 marca przeniósł się do zajazdu „Die Hoffnung” przy Targu Rakowym. Celem przyjazdu było zbadanie możliwości wykorzystania portu gdańskiego jako bazy floty rosyjskiej do walk ze Szwecją. 

Kalendarium wydarzeń

Gdańsk zawarł układ handlowy z Anglią, ratyfikowany przez królową Annę w 1708

Gdańsk zawarł układ handlowy z Anglią, ratyfikowany przez królową Annę w 1708. Potwierdzono w nim wszystkie dotychczasowe przywileje gdańszczan na prowadzenie handlu w Anglii. Kupcy angielscy otrzymali ułatwienia przy zawieraniu transakcji handlowych w Gdańsku.

Kalendarium wydarzeń

Król Jan Kazimierz mianował królewskim poczmistrzem w Gdańsku Franciszka de Grattę

Król Jan Kazimierz mianował królewskim poczmistrzem w Gdańsku Franciszka de Grattę, z pochodzenia Włocha.

Kalendarium wydarzeń

Wykonano ostatni w Gdańsku wyrok spalenia żywcem na stosie

Wykonano ostatni w Gdańsku wyrok spalenia żywcem na stosie, śmierć poniosła wówczas oskarżona o praktyki magiczne Anna Wagersche (w późniejszych latach skazanych uśmiercano przed zapaleniem stosu). W 1737 po raz ostatni wykonano w Gdańsku karę śmierci przez łamanie kołem.

Kalendarium wydarzeń

Opera Wirgiliusza Puccitellego Le nozze dʼAmore di Psiche na scenie Szkoły Szermierczej

Z okazji pobytu w Gdańsku Ludwiki Marii Gonzagi wystawiono po raz pierwszy na scenie Szkoły Szermierczej (zwanej też teatrem szekspirowskim) operę Wirgiliusza Puccitellego Le nozze dʼAmore di Psiche, którą przygotował królewski zespół teatralny w Warszawie.

Kalendarium wydarzeń

Do Gdańska przybył statek z francuską misją mediacyjną, by wziąć udział w pokojowych rokowaniach polsko-szwedzkich

Do Gdańska przybył statek z francuską misją mediacyjną, by wziąć udział w pokojowych rokowaniach polsko-szwedzkich. Na jej czele stał Claude de Mesmes hrabia dʼAvaux. Wśród członków poselstwa był Charles Ogier, który dokładnie opisał swoją podróż w dzienniku.

Kalendarium wydarzeń

Po raz pierwszy uruchomiono wodotrysk studni ze statuą Neptuna przed Dworem Artusa na Długim Targu

Po raz pierwszy uruchomiono wodotrysk studni ze statuą Neptuna przed Dworem Artusa na Długim Targu. Kamienną czaszę studni oraz obudowę zaprojektował Abraham van den Blocke, posąg Neptuna odlał Peter Husen według projektu Holendra Adriana de Friesa, żelazną kratę z bramkami i orłami ustawił mistrz ślusarski Johann Roggen, a instalacje wodne, zasilane ze zbiorników umieszczonych na poddaszu Ratusza i Dworu Artusa, zamontował Ottmar von Wettner. Montaż elementów kamiennych studni wykonali mistrz murarski Reinhold de Clerck i rzeźbiarz Wilhelm Richter. Latem fontanna była czynna tylko w niektóre dni.

Kalendarium wydarzeń

W bitwie morskiej pod Oliwą 10 okrętów królewskich rozgromiło szwedzką eskadrę uwalniając Gdańsk i port od blokady

W bitwie morskiej pod Oliwą 10 okrętów królewskich z flagowym „Świętym Jerzym” pod dowództwem admirała Arndta Dickmanna z Delftu w Holandii rozgromiło szwedzką eskadrę sześciu okrętów wiceadmirała Nilsa Stjernskjölda, uwalniając Gdańsk i port od blokady. Szwedzki galeon „Solen” zatonął, wysadzony w powietrze wraz z załogą, a flagowy „Tigern” zdobyli polscy żołnierze. Pozostałe cztery okręty uciekły do portu w Piławie. W czasie abordażu „Tigerna” poległ admirał Arndt Dickmann.

Kalendarium wydarzeń

Mistrzowie holenderscy Wilhelm Jansen Benning i Adrian Olbrants zakończyli prace przy wznoszeniu Kamiennej Grobli

Mistrzowie holenderscy Wilhelm Jansen Benning i Adrian Olbrants zakończyli prace przy wznoszeniu Kamiennej Grobli, regulującej stan wody w Motławie i fosach miejskich.

Kalendarium wydarzeń

Zmarł w Gdańsku Samuel Ammon, rytownik, medalier

Zmarł w Gdańsku Samuel Ammon, rytownik, medalier (ur. około 1590 w Szwajcarii). W latach 1611–1613 chorąży wojsk miejskich. W 1613 rozpoczął współpracę z mennicą miejską, wykonując dla niej stemple do bicia monet: groszy, dukatów, denarów oraz donatyw z wizerunkiem Zygmunta III Wazy. Wykonał medale portretowe króla, a w 1619 piękny medal z wizerunkiem Zygmunta III i widokiem obleganego przez niego Smoleńska. Ostatnim jego dziełem był medal z 1620 z podobizną króla i panoramą Gdańska.

Kalendarium wydarzeń

Menonita Ambrosius Vermöllen uzyskał koncesję na produkcję w Gdańsku wódek i likierów, w tym słynnego goldwassera

Menonita Ambrosius Vermöllen z Lier we Flandrii, gorzelnik z zawodu, uzyskał od Rady Miejskiej koncesję na produkcję w Gdańsku wódek i likierów, w tym słynnego goldwassera. Jego spadkobiercy założyli w 1704 probiernię „Pod Łososiem” przy ulicy Szerokiej 51/54.

Kalendarium wydarzeń

Zmarł w Gdańsku Giovanni Bernardino Bonifacio markiz dʼOria

Zmarł w Gdańsku Giovanni Bernardino Bonifacio markiz dʼOria (ur. w 1517 w Neapolu). Filozof, bibliofil, zwolennik kalwinizmu, wygnany z Włoch, przez wiele lat tułał się po Europie. Od 1591 mieszkał w Gdańsku, ofiarował miastu około 1160 książek, które stały się zalążkiem Biblioteki Rady Miejskiej. Pochowano go w kościele św. Trójcy, epitafium nagrobne ufundował burmistrz Gdańska Bartholomäus Schachmann.

Kalendarium wydarzeń

Hans Vredemann de Vries z Fryzji zakończył trwające dwa lata prace przy wystroju malarskim Wielkiej Sali Rady w Ratuszu Głównego Miasta

Hans Vredemann de Vries z Fryzji zakończył trwające dwa lata prace przy wystroju malarskim Wielkiej Sali Rady (Czerwonej) w Ratuszu Głównego Miasta. Powstało siedem dużych obrazów ściennych o tematyce moralizatorskiej i z wizją Sądu Ostatecznego, uzupełnionych 13 wizerunkami alegorycznych postaci z łacińskimi sentencjami.

Kalendarium wydarzeń

Rada Miejska podpisała umowę z pochodzącym z Fryzji Hansem Vredemannem de Vriesem na przygotowanie projektu modernizacji fortyfikacji miejskich

Rada Miejska podpisała umowę z pochodzącym z Fryzji Hansem Vredemannem de Vriesem na przygotowanie projektu modernizacji fortyfikacji miejskich. Podobną umowę zawarto z Antoninem van Obberghenem z Mechelen w Niderlandach, i jego koncepcja doczekała się realizacji.

Kalendarium wydarzeń

Markiz dʼOria przekazał władzom Gdańska swą bibliotekę w zamian za dożywocie i mieszkanie w domu profesorów Gdańskiego Gimnazjum

Markiz dʼOria, wybitny humanista i bibliofil, przekazał władzom Gdańska swą uratowaną, liczącą 1161 woluminów bibliotekę w zamian za dożywocie i mieszkanie w domu profesorów Gdańskiego Gimnazjum.

Kalendarium wydarzeń

Na redzie portu gdańskiego w czasie sztormu zatonął angielski statek, którym płyną Giovanni Bernardino Bonifacio markiz dʼOria

Na redzie portu gdańskiego w czasie sztormu zatonął angielski statek, którym płynął do Gdańska ortodoksyjny kalwin, wygnaniec z Włoch, wieloletni tułacz po krajach Europy, Giovanni Bernardino Bonifacio markiz dʼOria. Z katastrofy wraz z markizem uratowano wiele książek z jego bogatej biblioteki.

Kalendarium wydarzeń

Rada Miejska Gdańska uzyskała od króla Zygmunta Augusta pisemny przywilej wolności wyznaniowej

Rada Miejska Gdańska uzyskała od króla Zygmunta Augusta pisemny przywilej wolności wyznaniowej. W sensie formalnym było to tylko czasowe (do następnego sejmu walnego) zezwolenie na udzielanie komunii pod dwiema postaciami. W praktyce było zamknięciem długiego okresu przechodzenia miasta od katolicyzmu do reformacji. 31 października 1557, w rocznicę wystąpienia Lutra, po raz pierwszy we wszystkich kościołach Gdańska sprawowano Eucharystię na nowych zasadach.

Kalendarium wydarzeń

Jacob Hegge zwany Finckenblockiem wygłosił kazanie krytykujące papieża i biskupów, kult świętych i celibat

Na stoku Grodziska Jacob Hegge zwany Finckenblockiem, były ksiądz katolicki w Gdańsku, wygłosił do tłumu rzemieślników i czeladników kazanie krytykujące papieża i biskupów, kult świętych i celibat. Wydarzenie to traktowane jest jako faktyczny początek reformacji w Gdańsku.

Kalendarium wydarzeń

Podczas wizyty w Gdańsku król Kazimierz Jagiellończyk wystawił tzw. wielki przywilej

Podczas wizyty w Gdańsku król Kazimierz Jagiellończyk wystawił tzw. wielki przywilej. Wcześniej król odebrał hołd i przysięgę wierności od mieszczan, a także uzyskał znaczną pożyczkę. Dokument łączył Główne, Stare i Młode Miasto oraz Osiek w jedną aglomerację. Król potwierdził w nim dotychczasowe nadania ziemskie i nadał Radzie Miejskiej wiele nowych praw. By podkreślić swoje uprawnienia w mieście, ustanowił urząd burgrabiego, mającego być jego przedstawicielem w Gdańsku.

Kalendarium wydarzeń

Kazimierz Jagiellończyk wystawił akt inkorporacji Prus Królewskich do Korony

Kazimierz Jagiellończyk wystawił akt inkorporacji Prus Królewskich do Korony, co stanowiło początek wojny trzynastoletniej z zakonem krzyżackim. W Gdańsku ponad miesiąc wcześniej wybuchło powstanie przeciwko zakonowi, sprawującemu od 1308 rządy na Pomorzu.

Kalendarium wydarzeń

W Londynie zawarto układ, który przywrócił stosunki handlowe między Gdańskiem a Anglią

W Londynie zawarto układ, który przywrócił stosunki handlowe między Gdańskiem a Anglią. Jego rezultatem był napływ angielskich kupców wraz z rodzinami do Gdańska. Nadal jednak nie przyznano Anglikom osobnych przywilejów, zwłaszcza zgody na założenie własnego kantoru nad Motławą i na handel detaliczny. W londyńskich rozmowach jako przedstawiciel Głównego Miasta brał udział pisarz miejski Johann Crollow.

Kalendarium wydarzeń

Zakończył się trwający od 19 czerwca bunt cechów Głównego Miasta Gdańska

Zakończył się trwający od 19 czerwca bunt cechów Głównego Miasta Gdańska przeciwko coraz większemu przejmowaniu władzy w mieście przez bogaty patrycjat. Bunt wybuchł z inspiracji najbogatszego cechu browarników po uzyskaniu przez Radę Miejską zezwolenia na sprowadzanie piwa z Wismaru.

Kalendarium wydarzeń

Pierwsza źródłowa wzmianka o Jarmarku św. Dominika w Gdańsku.

Pierwsza źródłowa wzmianka o Jarmarku św. Dominika w Gdańsku.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies (naszych oraz naszych zaufanych partnerów: Google, Facebook) i podobnych technologii w celu świadczenia usług, dostosowania strony do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych, analitycznych i reklamowych. Korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Ok, rozumiem.