Tag: czerwiec

Kalendarium wydarzeń

W Gdańsku zmarła Olga Krzyżanowska, lekarka, polityczka, działaczka społeczna

W Gdańsku zmarła Olga Krzyżanowska, lekarka, polityczka, działaczka społeczna, w czasie wojny harcerka Szarych Szeregów, posłanka na Sejm X, I, II i III kadencji (1989–2001), wicemarszałek Sejmu X i II kadencji, senator V kadencji, odznaczona Krzyżem Walecznych.

Kalendarium wydarzeń

Pierwszy mecz piłkarskich mistrzostw Europy 2012 grupy C, Hiszpania–Włochy

Na stadionie PGE Arena w Letnicy rozegrano w ramach piłkarskich mistrzostw Europy (Euro 2012) pierwszy mecz grupy C Hiszpania–Włochy (1:1).

Kalendarium wydarzeń

Odbyło się ogólnopolskie referendum w sprawie akceptacji wejścia Polski do Unii Europejskiej

Odbyło się ogólnopolskie referendum w sprawie akceptacji wejścia Polski do Unii Europejskiej. W Gdańsku frekwencja wynosiła 68,5 proc. uprawnionych do głosowania, za wejściem było 84 proc., przeciw – 16 proc. głosujących.

Kalendarium wydarzeń

Rodzinne zdjęcie gdańszczan na koniec wieku

Z inicjatywy redakcji miesięcznika „30 Dni” na Długim Targu zrobiono Rodzinne zdjęcie gdańszczan na koniec wieku. Za pomocą specjalnych aparatów utrwalono na nim twarze około 25 tys. osób.

Kalendarium wydarzeń

Otwarto w Gdańsku meczet

Otwarto w Gdańsku meczet z udziałem delegacji Ligi Świata Muzułmańskiego z Arabii Saudyjskiej, władz wojewódzkich, miejskich, przedstawicieli Kościoła katolickiego, NSZZ „Solidarność” oraz delegacji ze wszystkich gmin muzułmańskich w kraju. Jego budowa trwała pieć lat.

Kalendarium wydarzeń

Odbyła się pierwsza tura częściowo wolnych wyborów do sejmu i pierwszych po wojnie wolnych wyborów do senatu

Odbyła się pierwsza tura częściowo wolnych wyborów do sejmu i pierwszych po wojnie wolnych wyborów do senatu. Wybory były wielkim triumfem opozycji, otwierającym pokojową drogę do zmian ustrojowych w Polsce.

Kalendarium wydarzeń

Zakończył się w Gdańsku głośny proces przywódców zdelegalizowanej „Solidarności”

Zakończył się w Gdańsku głośny proces przywódców zdelegalizowanej „Solidarności”: Władysława Frasyniuka (skazany na trzy i pół roku więzienia), Adama Michnika (skazany na trzy lata) i Bogdana Lisa (skazany na dwa i pół roku), aresztowanych 13 lutego w jednym z mieszkań na Zaspie.

Kalendarium wydarzeń

Prof. Zdzisław Kieturakis z Akademii Medycznej „Gdańszczaninem XX-lecia”

W plebiscycie czytelników „Wieczoru Wybrzeża” prof. Zdzisława Kieturakisa z Akademii Medycznej wybrano „Gdańszczaninem XX-lecia”.

Kalendarium wydarzeń

Akademia Lekarska w Gdańsku wydała pierwsze dyplomy lekarskie

Akademia Lekarska w Gdańsku wydała pierwsze dyplomy lekarskie. Otrzymało je 43 absolwentów.

Kalendarium wydarzeń

Władze państwowe wydały zarządzenie o przymusowej rejestracji ludności niemieckiej w Gdańsku

Władze państwowe wydały zarządzenie o przymusowej rejestracji ludności niemieckiej w Gdańsku w związku z przewidzianym jej przesiedleniem do Niemiec.

Kalendarium wydarzeń

Powstał Związek Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku

Powstał Związek Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku z siedzibą przy Długim Targu 17/18.

Kalendarium wydarzeń

Do Gdańska przybył hrabia Manfredo Gravina

Do Gdańska przybył hrabia Manfredo Gravina, Włoch mianowany przez Ligę Narodów na stanowisko Wysokiego Komisarza Ligi Narodów w Wolnym Mieście Gdańsku.

Kalendarium wydarzeń

Powstało przedsiębiorstwo Drukarnia Gdańska Towarzystwo Akcyjne

Z inicjatywy Jana Kwiatkowskiego, wydawcy „Gazety Gdańskiej”, powstało przedsiębiorstwo Drukarnia Gdańska Towarzystwo Akcyjne, którego głównym akcjonariuszem został Bank Związku Spółek Zarobkowych z Poznania. W 1922 utworzono nowe przedsiębiorstwo pod nazwą Zakłady Graficzne „Drukarnia Gdańska” Towarzystwo Akcyjne. Dyrektorem został Jan Kwiatkowski, który pełnił tę funkcję do 1933. Oficyna wydawnicza mieściła się aż do wybuchu II wojny światowej na Oruni przy ulicy Robotniczej 57. Drukowano w niej m.in. „Gazetę Gdańską”, „Dziennik Gdański”, dwutygodnik „Straż Gdańska”, „Rocznik Gdański” oraz czasopismo gospodarcze „Baltische Presse”, wydawane w języku niemieckim.

Kalendarium wydarzeń

W Parku Jaśkowej Doliny otwarto Teatr Leśny

W Parku Jaśkowej Doliny otwarto Teatr Leśny, premierowym widowiskiem był Sen nocy letniej Williama Shakespeare’a. Po 1920 był nieczynny, ponowne otwarcie nastąpiło 12 września 1998.

Kalendarium wydarzeń

Zmarła Anna Flach, pierwsza w Gdańsku odnotowana w źródłach kobieta dentystka

Zmarła Anna Flach, pierwsza w Gdańsku odnotowana w źródłach kobieta dentystka.

Kalendarium wydarzeń

Statki parowe „Książę Xawery” i „Victory” odbyły pokazowy rejs do Wisłoujścia

Sprowadzone z Anglii przez gdańską firmę C. Almonde’a i T. Behrenda dwa bocznokołowe statki parowe „Książę Xawery” i „Victory” odbyły pokazowy rejs do Wisłoujścia. Zamówili je warszawscy kupcy Jakub Berksohne i Konstanty Walicki do holowania barek na Wiśle.

Kalendarium wydarzeń

Senat okupowanego przez Francuzów Wolnego Miasta Gdańska wydał zakaz zaciągania się na statki angielskie i szwedzkie

Senat okupowanego przez Francuzów Wolnego Miasta Gdańska wydał rozporządzenie zakazujące obywatelom miasta zaciągania się na statki angielskie i szwedzkie pod karą przewidzianą francuskim kodeksem karnym.

Kalendarium wydarzeń

Rozporządzenie Rady Miejskiej Gdańska zezwoliło Żydom na maksymalnie czterotygodniowy pobyt w mieście

Rozporządzenie Rady Miejskiej zezwoliło Żydom przybywającym do Gdańska w interesach handlowych na maksymalnie czterotygodniowy pobyt w mieście po otrzymaniu glejtu podpisanego przez urzędującego burmistrza i po wniesieniu opłaty: 12 florenów od kupca, 8 – od pomocnika, 4 – od parobka. Zarządzenie nie dotyczyło faktorów szlachty polskiej.

Kalendarium wydarzeń

Menonita Ambrosius Vermöllen uzyskał koncesję na produkcję w Gdańsku wódek i likierów, w tym słynnego goldwassera

Menonita Ambrosius Vermöllen z Lier we Flandrii, gorzelnik z zawodu, uzyskał od Rady Miejskiej koncesję na produkcję w Gdańsku wódek i likierów, w tym słynnego goldwassera. Jego spadkobiercy założyli w 1704 probiernię „Pod Łososiem” przy ulicy Szerokiej 51/54.

Kalendarium wydarzeń

Zakończył się trwający od 19 czerwca bunt cechów Głównego Miasta Gdańska

Zakończył się trwający od 19 czerwca bunt cechów Głównego Miasta Gdańska przeciwko coraz większemu przejmowaniu władzy w mieście przez bogaty patrycjat. Bunt wybuchł z inspiracji najbogatszego cechu browarników po uzyskaniu przez Radę Miejską zezwolenia na sprowadzanie piwa z Wismaru.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies (naszych oraz naszych zaufanych partnerów: Google, Facebook) i podobnych technologii w celu świadczenia usług, dostosowania strony do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych, analitycznych i reklamowych. Korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Ok, rozumiem.