Tag: lipiec

Kalendarium wydarzeń

Oddano do użytku stadion w Letnicy (Stadion Energa Gdańsk)

Oddano do użytku stadion w Letnicy przy ulicy Pokoleń Lechii Gdańsk 1 (do 30 września 2015 – Stadion PGE Arena, od 9 listopada 2015 – Stadion Energa Gdańsk).

Kalendarium wydarzeń

W wyniku gwałtownych opadów deszczu przerwane zostały wały Kanału Raduni, a woda zalała Orunię

W wyniku gwałtownych opadów deszczu przerwane zostały wały Kanału Raduni, a woda zalała Orunię. Straty powstały również w Śródmieściu i we Wrzeszczu.

Kalendarium wydarzeń

Powołano Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku

Powołano Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, m.in. z zespołem poszukiwawczym, składającym się z przewodników psów ratowniczych i operatorów elektronicznego sprzętu lokacyjnego.

Kalendarium wydarzeń

Wyznaniowa Gmina Żydowska w Gdańsku stała się właścicielem zabytkowego cmentarza żydowskiego na Chełmie

Gdańska prasa poinformowała, że wyrokiem warszawskiego sądu Wyznaniowa Gmina Żydowska w Gdańsku stała się właścicielem zabytkowego cmentarza żydowskiego na Chełmie. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1694. Nekropolia, bardzo zdewastowana w okresie hitlerowskiej okupacji w latach 1939–1945, oficjalnie została zamknięta w 1956, a wpisana do rejestru zabytków w 1984.

Kalendarium wydarzeń

Arcybiskup Tadeusz Gocłowski przekazał parafii grecko-katolickiej kościół św. Bartłomieja

Arcybiskup Tadeusz Gocłowski przekazał parafii grecko-katolickiej (parafii katolickiej obrządku bizantyjsko-ukraińskiego) kościół św. Bartłomieja na Starym Mieście.

Kalendarium wydarzeń

Urodziła się w Gdańsku Natalia Partyka, tenisistka stołowa, uczestniczka igrzysk olimpijskich w Pekinie i Londynie

Urodziła się w Gdańsku Natalia Partyka, tenisistka stołowa, uczestniczka igrzysk olimpijskich w Pekinie (2008) i Londynie (2012), startowała także w igrzyskach paraolimpijskich: złota medalistka igrzysk paraolimpijskich w Atenach (2004), Pekinie i Rio de Janeiro (2016), srebrna medalistka drużynowo w Pekinie, złota medalistka w singlu i brązowa medalistka w turnieju drużynowym w Londynie.

Kalendarium wydarzeń

Do Gdańska przyjechał prezydent Stanów Zjednoczonych George Bush

Do Gdańska przyjechał prezydent Stanów Zjednoczonych George Bush. Złożył kwiaty na Westerplatte oraz pod pomnikiem Poległych Stoczniowców, a także spotkał się z Lechem Wałęsą.

Kalendarium wydarzeń

Baza Paliw Płynnych w Porcie Północnym odebrała pierwszy ładunek ropy naftowej

Baza Paliw Płynnych w Porcie Północnym odebrała pierwszy ładunek ropy naftowej.

Kalendarium wydarzeń

Oddano do użytku pierwszy blok mieszkalny w dzielnicy Zaspa

Oddano do użytku pierwszy blok mieszkalny w dzielnicy Zaspa (przy ulicy Pilotów 20).

Kalendarium wydarzeń

Otwarto pierwszy w Gdańsku sklep spożywczy typu SAM

Otwarto pierwszy w Gdańsku sklep spożywczy typu sam przy Podwalu Staromiejskim, koło Targu Drzewnego.

Kalendarium wydarzeń

Delegacja załogi angielskiego krążownika HMS „Glasgow” z oficjalną wizytą w Gdyni

Delegacja załogi angielskiego krążownika HMS „Glasgow”, przebywającego w Gdyni z oficjalną wizytą, złożyła wieniec na Westerplatte i zwiedziła Gdańsk oraz Oliwę.

Kalendarium wydarzeń

Bokser Gedanii Zygmunt Chychła zdobył w Helsinkach dla Polski pierwszy po II wojnie światowej złoty medal olimpijski

Bokser Gedanii Zygmunt Chychła podczas igrzysk olimpijskich w Helsinkach zdobył dla Polski pierwszy po II wojnie światowej złoty medal olimpijski.

Kalendarium wydarzeń

Po raz pierwszy w Gdańsku rozegrano mecz piłkarski przy sztucznym świetle

Na stadionie przy ulicy Traugutta po raz pierwszy w Gdańsku rozegrano (o godz. 21) mecz piłkarski przy sztucznym świetle (z 30 reflektorów) Stal Gdańsk – reprezentacja Zrzeszenia Gwardia (2:3).

Kalendarium wydarzeń

We Wrzeszczu otwarto pierwszy w Polsce Klub Książki

We Wrzeszczu, obok księgarni przy alei Grunwaldzkiej z wejściem od ulicy Miszewskiego 16, otwarto pierwszy w Polsce Klub Książki (stoliki, fotele, popielniczki). 21 stycznia 1952 przeniesiono tu księgarnię wydawnictw radzieckich.

Kalendarium wydarzeń

Zawodnik Lechii Gdańsk Mieczysław Łomowski, chorąży ekipy polskiej, zajął czwarte miejsce w konkursie pchnięcia kulą.

Podczas igrzysk olimpijskich w Londynie zawodnik Lechii Gdańsk Mieczysław Łomowski, chorąży ekipy polskiej, zajął czwarte miejsce w konkursie pchnięcia kulą. Wyprzedzili go trzej zawodnicy Stanów Zjednoczonych, w związku z czym przez pewien czas określano Łomowskiego „mistrzem olimpijskim Azji, Australii, Afryki i Europy”.

Kalendarium wydarzeń

Na Biskupiej Górce odbyła się publiczna egzekucja 11 oprawców z obozu koncentracyjnego Stutthof

Na placu na Biskupiej Górce odbyła się publiczna egzekucja 11 oprawców z obozu koncentracyjnego Stutthof. Wyrok wydał Sąd Karny w Gdańsku 31 maja tego roku.

Kalendarium wydarzeń

W Gdańsku odbył się pierwszy pokaz obrazu telewizyjnego

W Gdańsku odbył się pierwszy pokaz obrazu telewizyjnego.

Kalendarium wydarzeń

W gdańskim więzieniu zostali osadzeni czasowo Józef Piłsudski i Kazimierz Sosnkowski

W gdańskim więzieniu zostali osadzeni czasowo Józef Piłsudski i Kazimierz Sosnkowski, aresztowani przez Niemców w Warszawie w nocy z 21 na 22 lipca. Z Gdańska wywieziono ich do miejsca internowania w Magdeburgu.

Kalendarium wydarzeń

Doktor Sprenger ze Stanów Zjednoczonych zademonstrował gdańskiej publiczności fonograf

Doktor Sprenger ze Stanów Zjednoczonych zademonstrował gdańskiej publiczności fonograf, wynaleziony w 1877 przez Thomasa Edisona. Pokaz odbył się w sali Bractwa Strzeleckiego i ze względu na duże zainteresowanie był powtarzany w ciągu kilku następnych dni.

Kalendarium wydarzeń

Oficjalnie otwarto pierwsze połączenie kolejowe z Gdańska przez Tczew do Bydgoszczy

Oficjalnie otwarto pierwsze połączenie kolejowe z Gdańska przez Tczew do Bydgoszczy.

Kalendarium wydarzeń

Otwarto Zakład Kąpielowy na Westerplatte, który działał do wybuchu I wojny światowej.

Otwarto Zakład Kąpielowy na Westerplatte, który działał do wybuchu I wojny światowej.

Kalendarium wydarzeń

Zmarł Daniel Gralath, burmistrz Gdańska

Zmarł Daniel Gralath, burmistrz Gdańska (1763–1767), uczony (pierwszy na świecie wyjaśnił działanie tzw. butelki lejdejskiej i odkrył możliwość zwiększania napięcia prądu poprzez łączenie kondensatorów), założyciel wysadzanej lipami Wielkiej Alei (aleja Zwycięstwa).

Kalendarium wydarzeń

Zmarł w Gdańsku Jean Charpentier, inżynier i fortyfikator miejski

Zmarł w Gdańsku Jean Charpentier, inżynier i fortyfikator miejski, sprowadzony z Francji w 1696, kapitan, potem pułkownik wojsk miejskich. Pracował przy budowie nowych umocnień na Biskupiej Górce i Grodzisku, budował śluzę w Nowym Porcie i inne obiekty techniczne w mieście.

Kalendarium wydarzeń

Rada Miejska Gdańska uzyskała od króla Zygmunta Augusta pisemny przywilej wolności wyznaniowej

Rada Miejska Gdańska uzyskała od króla Zygmunta Augusta pisemny przywilej wolności wyznaniowej. W sensie formalnym było to tylko czasowe (do następnego sejmu walnego) zezwolenie na udzielanie komunii pod dwiema postaciami. W praktyce było zamknięciem długiego okresu przechodzenia miasta od katolicyzmu do reformacji. 31 października 1557, w rocznicę wystąpienia Lutra, po raz pierwszy we wszystkich kościołach Gdańska sprawowano Eucharystię na nowych zasadach.

Kalendarium wydarzeń

Jacob Hegge zwany Finckenblockiem wygłosił kazanie krytykujące papieża i biskupów, kult świętych i celibat

Na stoku Grodziska Jacob Hegge zwany Finckenblockiem, były ksiądz katolicki w Gdańsku, wygłosił do tłumu rzemieślników i czeladników kazanie krytykujące papieża i biskupów, kult świętych i celibat. Wydarzenie to traktowane jest jako faktyczny początek reformacji w Gdańsku.

Kalendarium wydarzeń

Pierwsza źródłowa wzmianka o Jarmarku św. Dominika w Gdańsku.

Pierwsza źródłowa wzmianka o Jarmarku św. Dominika w Gdańsku.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies (naszych oraz naszych zaufanych partnerów: Google, Facebook) i podobnych technologii w celu świadczenia usług, dostosowania strony do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych, analitycznych i reklamowych. Korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Ok, rozumiem.