Tag: luty

Kalendarium wydarzeń

Zmarł Jerzy Samp, znawca gdańskiej, kaszubskiej i pomorskiej mitologii

W Warszawie zmarł Jerzy Samp, historyk, pisarz, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, znawca gdańskiej, kaszubskiej i pomorskiej mitologii, autor m.in. Bedekera gdańskiego (1994), Miasta czterdziestu bram (1996), Miasta tysiąca tajemnic (1999) oraz Miasta magicznych przestrzeni (2003).

Kalendarium wydarzeń

Ponad 5 tys. osób uczestniczyło w Czarnym Marszu, który przeszedł ulicami Gdańska

Ponad 5 tys. osób uczestniczyło w Czarnym Marszu, który przeszedł ulicami Gdańska. Marsz był protestem przeciw szerzącej się bezkarnie agresji i przemocy oraz obojętności społeczeństwa na panoszące się zło. Wzięli w nim udział studenci wszystkich uczelni na Wybrzeżu oraz uczniowie wielu szkół średnich i podstawowych. Bezpośrednim powodem protestu była śmierć Ireneusza Reglińskiego, wypchniętego z pociągu SKM.

Kalendarium wydarzeń

Student Ireneusz Regliński wypchnięty z pociągu SKM

Nad ranem z wagonu pędzącego pociągu SKM w okolicy Przymorza grupa podpitych wyrostków wypchnęła 21-letniego Ireneusza Reglińskiego. Student drugiego roku Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej zginął na miejscu.

Kalendarium wydarzeń

Podpisano umowę o przekazaniu kościoła św. Jana w Gdańsku Nadbałtyckiemu Centrum Kultury

Podpisano umowę pomiędzy Archidiecezją Gdańską a Nadbałtyckim Centrum Kultury o przekazaniu kościoła św. Jana w Gdańsku Nadbałtyckiemu Centrum Kultury w celu odbudowy i użytkowania.

Kalendarium wydarzeń

Na lotnisku we Wrzeszczu odprawiono milionowego pasażera.

Na lotnisku we Wrzeszczu odprawiono milionowego pasażera (od 1945).

Kalendarium wydarzeń

Uruchomiono pierwszą w Gdańsku sygnalizację świetlną

Na skrzyżowaniu ulic Okopowej i Podwala Przedmiejskiego uruchomiono pierwszą w Gdańsku sygnalizację świetlną.

Kalendarium wydarzeń

Decyzja o możliwości budowy na Przymorzu dzielnicy mieszkaniowej

Specjalny zespół ds. oceny warunków terenowych po wizji lokalnej wydał pozytywną decyzję o możliwości budowy na Przymorzu dzielnicy mieszkaniowej.

Kalendarium wydarzeń

Otwarto w Gdańsku delikatesy na ulicy Rajskiej

Otwarto w Gdańsku delikatesy na ulicy Rajskiej. W chwili otwarcia był to największy tego typu sklep w Polsce (1000 m2 powierzchni sklepowej, 600 m2 zaplecza).

Kalendarium wydarzeń

Pierwszy numer popołudniówki „Wieczór Wybrzeża”

Ukazał się pierwszy numer popołudniówki „Wieczór Wybrzeża”, ostatecznie zamkniętej w 2002. Gazeta miała charakter bulwarówki o lekkiej, rozrywkowej tematyce.

Kalendarium wydarzeń

Zygmunt Chychła i Aleksy Antkiewicz najlepszymi sportowcami Wybrzeża

W pierwszym plebiscycie czytelników „Dziennika Bałtyckiego” najlepszymi sportowcami Wybrzeża w 1946 zostali bokserzy Zygmunt Chychła i Aleksy Antkiewicz. 

Kalendarium wydarzeń

Polscy studenci zostali siłą usunięci z laboratoriów i sal wykładowych Politechniki Gdańskiej

Polscy studenci zostali siłą usunięci z laboratoriów i sal wykładowych Politechniki Gdańskiej przez studentów niemieckich ubranych w partyjne mundury. Po interwencji władz polskich i powołaniu komisji polsko-niemieckiej konflikt zażegnano i polscy studenci od 24 kwietnia mogli kontynuować naukę.

Kalendarium wydarzeń

Carl Jacob Burckhardt Wysokim Komisarzem Ligi Narodów w Wolnym Mieście Gdańsku

Nowym Wysokim Komisarzem Ligi Narodów w Wolnym Mieście Gdańsku został Carl Jacob Burckhardt, obywatel szwajcarski, pochodzący ze znanej rodziny naukowców, od 1927 kierownik katedry historii najnowszej na uniwersytecie w Zurychu, a następnie w Genewie. Do Gdańska przybył 1 marca i urzędował do 1 września 1939.

Kalendarium wydarzeń

Powstało Żydowskie Stowarzyszenie Szkolne

Powstało Żydowskie Stowarzyszenie Szkolne (Jüdischer Schulverein). Do jego naczelnych zadań należało popieranie rozbudowy żydowskich szkół wszystkich stopni oraz udzielanie pomocy uczęszczającym do nich dzieciom i młodzieży.

Kalendarium wydarzeń

Reginald Tower tymczasowym Wysokim Komisarzem Ligi Narodów w Wolnym Mieście Gdańsku

Rada Ligi Narodów na posiedzeniu w Londynie mianowała Anglika Reginalda Towera tymczasowym Wysokim Komisarzem Ligi Narodów w Wolnym Mieście Gdańsku. Oprócz dotychczasowych dwóch funkcji – pełnomocnika Głównych Mocarstw i administratora WMG – było to jego trzecie stanowisko.

Kalendarium wydarzeń

Przywitanie gen. Józefa Hallera i delegacji władz Polski

Na dworcu gdańskim tysiące Polaków witało gen. Józefa Hallera i delegację władz Polski udających się pociągiem do Pucka. Działacz polskich organizacji w Gdańsku dr Józef Wybicki wręczył gen. Hallerowi dwa platynowe pierścienie do zaślubin Polski z morzem, które odbyło się tego samego dnia w Pucku.

Kalendarium wydarzeń

Maciej Biesiadecki jako pierwszy Komisarz Generalny RP w Wolnym Mieście Gdańsku

Do Gdańska przybył z Krakowa Maciej Biesiadecki (1864–1935) i rozpoczął urzędowanie jako pierwszy Komisarz Generalny RP w Wolnym Mieście Gdańsku.

Kalendarium wydarzeń

Jan Kwiatkowski zakupił Spółkę Wydawniczą „Gazeta Gdańska”

Pochodzący ze Śląska Jan Kwiatkowski (1869–1941) zakupił Spółkę Wydawniczą „Gazeta Gdańska” razem z drukarnią. Pierwszy numer gazety wydany przez nowego właściciela ukazał się 1 kwietnia.

Kalendarium wydarzeń

Pierwsza premiera w teatrze Towarzystwa „Ogniwo”

W amatorskim teatrze Towarzystwa „Ogniwo” odbyła się pierwsza premiera. Przez 10 lat wystawiono w Gdańsku i Sopocie 24 sztuki polskich autorów.

Kalendarium wydarzeń

Opera Wirgiliusza Puccitellego Le nozze dʼAmore di Psiche na scenie Szkoły Szermierczej

Z okazji pobytu w Gdańsku Ludwiki Marii Gonzagi wystawiono po raz pierwszy na scenie Szkoły Szermierczej (zwanej też teatrem szekspirowskim) operę Wirgiliusza Puccitellego Le nozze dʼAmore di Psiche, którą przygotował królewski zespół teatralny w Warszawie.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies (naszych oraz naszych zaufanych partnerów: Google, Facebook) i podobnych technologii w celu świadczenia usług, dostosowania strony do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych, analitycznych i reklamowych. Korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Ok, rozumiem.