Tag: sierpień

Kalendarium wydarzeń

W Gdańsku otwarto Europejskie Centrum Solidarności

W Gdańsku otwarto Europejskie Centrum Solidarności, którego celem jest upowszechnianie dziedzictwa „Solidarności” w Polsce i innych krajach oraz czynne uczestnictwo w budowie tożsamości europejskiej.

Kalendarium wydarzeń

Zawodnik AZS AWFiS Gdańsk Leszek Blanik w Pekinie zdobył złoty medal w skoku przez konia

Zawodnik AZS AWFiS Gdańsk Leszek Blanik na igrzyskach olimpijskich w Pekinie zdobył złoty medal w skoku przez konia, pierwszy w historii polskiej gimnastyki sportowej.

Kalendarium wydarzeń

Zawodnik AZS AWFiS Gdańsk Adam Korol w Pekinie zdobył złoty medal w wioślarstwie

Zawodnik AZS AWFiS Gdańsk Adam Korol (w 2015 Minister Sportu i Turystyki w rządzie Ewy Kopacz) na igrzyskach olimpijskich w Pekinie zdobył złoty medal w wioślarstwie, w czwórce podwójnej.

Kalendarium wydarzeń

Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski wydał rozporządzenie uznające teren i obiekty byłej Wojskowej Składnicy Tranzytowej za pomnik historii

Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski wydał rozporządzenie uznające teren i obiekty byłej Wojskowej Składnicy Tranzytowej za pomnik historii „Pole Bitwy na Westerplatte”.

Kalendarium wydarzeń

Sejmik Województwa Pomorskiego wybrał jako herb województwa przedstawienie czarnego gryfa z czerwonym jęzorem w złotym polu

Sejmik Województwa Pomorskiego wybrał jako herb województwa przedstawienie czarnego gryfa z czerwonym jęzorem w złotym (żółtym) polu. Wizerunek ten, po uwagach m.in. Komisji Heraldycznej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, zatwierdzono 28 stycznia 2002.

Kalendarium wydarzeń

Oficjalnie uznano za dewizę Gdańska napis „Nec temere nec temide”

Oficjalnie uznano za dewizę Gdańska napis umieszczony około 1610 w nadprożu przejścia z Sali Zimowej do Sali Czerwonej Ratusza Głównego Miasta: „Nec temere nec temide” („Ani zuchwale, ani trwożliwie”, ewentualnie „Bez strachu, lecz z rozwagą”). Dewizę tę propagowano już od połowy XIX w.

Kalendarium wydarzeń

W hali „Olivia” rozpoczął się I Przegląd Piosenki Prawdziwej „Zakazane Piosenki”

W hali „Olivia” przy alei Grunwaldzkiej 470 rozpoczął się I Przegląd Piosenki Prawdziwej „Zakazane Piosenki”. Trwał trzy dni – każdego dnia publiczność przyznawała po trzy nagrody dla wykonawców. Gościem honorowym Przeglądu miał być Leonard Cohen, nie zdołał jednak dotrzeć do Gdańska. Wśród laureatów byli m.in.: Jacek Kaczmarski, Antonina Krzysztoń, Maciej Zembaty i Jacek Zwoźniak.

Kalendarium wydarzeń

W Stoczni Gdańskiej podpisano porozumienie między komisją rządową a strajkującymi robotnikami

W Stoczni Gdańskiej podpisano porozumienie między komisją rządową a strajkującymi robotnikami, skutkujące m.in. powstaniem (17 września 1980) NSZZ „Solidarność”.

Kalendarium wydarzeń

Rozpoczął się strajk w Stoczni Gdańskiej

Rozpoczął się strajk w Stoczni Gdańskiej, poparty następnie w wielu zakładach pracy Wybrzeża i całego kraju. Lecha Wałęsę powołano na przywódcę Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Strajkujący stoczniowcy wysunęli w stosunku do władz 21 postulatów.

Kalendarium wydarzeń

Przywiezionodo Gdańska urnę z prochami dowódcy obrony Westerplatte, majora Henryka Sucharskiego

Z cmentarza Casamassima pod Bari (Włochy) przez polską ambasadę w Rzymie przywieziono samolotem do Gdańska urnę z prochami dowódcy obrony Westerplatte we wrześniu 1939, majora Henryka Sucharskiego (zm. 1946 w Neapolu). Wystawiona 31 sierpnia w Dworze Artusa na widok publiczny, 1 września złożona została na Westerplatte w niszy obok płyty nagrobnej 15 żołnierzy poległych w czasie obrony.

Kalendarium wydarzeń

Piećdziesięciotysięczny związek małżeński zawarty po wojnie w Gdańsku

Na ślubnym kobiercu w Urzędzie Stanu Cywilnego w Gdańsku stanęła para: Grażyna Szymańska i Józef Żołtyński – był to piećdziesięciotysięczny związek małżeński zawarty po wojnie w Gdańsku.

Kalendarium wydarzeń

Pluton egzekucyjny rozstrzelał w Gdańsku Danutę Siedzikównę, sanitariuszkę niepodległościowego oddziału „Żelaznego”

Pluton egzekucyjny rozstrzelał w Gdańsku Danutę Siedzikównę, pseudonim „Inka”, sanitariuszkę niepodległościowego oddziału „Żelaznego”. W chwili śmierci Siedzikówna miała 18 lat. Prezydent Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski.

Kalendarium wydarzeń

W Nowym Porcie wybuchł strajk dokerów

W Nowym Porcie wybuchł strajk dokerów, domagających się poprawy warunków pracy oraz sprawiedliwego podziału darów z UNRRA. Protesty trwały do 14 sierpnia, śmierć poniosło dwóch pracowników Urzędu Bezpieczeństwa. Władze uznały strajk za inspirowany przez niemieckich dywersantów. Aresztowano ponad pół tysiąca osób, orzeczono jeden wyrok dożywotniego więzienia, jeden 15 lat więzienia i dwa po 10 lat więzienia, wysiedlono z Nowego Portu kilkunastu pracowników portowych.

Kalendarium wydarzeń

W Równem na Wołyniu urodziła się Anna Walentynowicz

W Równem na Wołyniu urodziła się Anna Walentynowicz (zginęła w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010). W rocznicę urodzin w 2015 we Wrzeszczu Górnym na skwerze jej imienia odsłonięto jej pomnik.

Kalendarium wydarzeń

W Gdańsku rozpoczęła działalność I Męska Drużyna Harcerzy im. Zygmunta Augusta

W Gdańsku rozpoczęła działalność I Męska Drużyna Harcerzy im. Zygmunta Augusta. Jej założycielami byli: Stefan Mirau, Witold Kopczyński, Alf Liczmański, Aleksander Witkowski i Mieczysław Tejkowski.

Kalendarium wydarzeń

Otwarto pierwszą w Gdańsku elektryczną linię tramwajową z Oruni

Otwarto pierwszą w Gdańsku elektryczną linię tramwajową z Oruni (wzdłuż obecnego Traktu św. Wojciecha) na Siedlce (wzdłuż Nowych Ogrodów).

Kalendarium wydarzeń

Poeta Zygmunt Krasiński po zwiedzeniu Gdańska napisał: „Gdańsk miasto stare, piękne, gdzieniegdzie podobne do Wenecji”

Poeta Zygmunt Krasiński po zwiedzeniu Gdańska napisał: „Gdańsk miasto stare, piękne, gdzieniegdzie podobne do Wenecji”.

Kalendarium wydarzeń

Władze pruskie wydały dla Żydów udogodnienia w osadnictwie i działalności handlowo-rzemieślniczej

Władze pruskie wydały przywilej dla Żydów zamieszkałych w Chełmie, Starych Szkotach i we Wrzeszczu, wprowadzając udogodnienia w osadnictwie i działalności handlowo-rzemieślniczej.

Kalendarium wydarzeń

Na redzie portu gdańskiego w czasie sztormu zatonął angielski statek, którym płyną Giovanni Bernardino Bonifacio markiz dʼOria

Na redzie portu gdańskiego w czasie sztormu zatonął angielski statek, którym płynął do Gdańska ortodoksyjny kalwin, wygnaniec z Włoch, wieloletni tułacz po krajach Europy, Giovanni Bernardino Bonifacio markiz dʼOria. Z katastrofy wraz z markizem uratowano wiele książek z jego bogatej biblioteki.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies (naszych oraz naszych zaufanych partnerów: Google, Facebook) i podobnych technologii w celu świadczenia usług, dostosowania strony do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych, analitycznych i reklamowych. Korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Ok, rozumiem.