Tag: wrzesień

Kalendarium wydarzeń

Otwarto Gdański Teatr Szekspirowski

Otwarto Gdański Teatr Szekspirowski przy ulicy Bogusławskiego 1.

Kalendarium wydarzeń

W Centrum św. Jana w Gdańsku w obecności prezydentów Polski i Niemiec odbył się Koncert Pojednania

W Centrum św. Jana w Gdańsku w obecności prezydentów Polski i Niemiec odbył się Koncert Pojednania, wystąpiła The Israel Philharmonic Orchestra pod batutą Zubina Mehty.

Kalendarium wydarzeń

Zmarł w Gdańsku ks. Kazimierz Filipiak, duchowny katolicki obrządku ormiańskiego

Zmarł w Gdańsku ks. Kazimierz Filipiak (ur. w 1910), duchowny katolicki obrządku ormiańskiego. Od 1958 był wikariuszem generalnym prymasa Polski dla wiernych tego obrządku, którym przydzielono kaplicę w dawnej zakrystii kościoła św. Piotra i Pawła na Starym Przedmieściu.

Kalendarium wydarzeń

W hali „Olivia” rozpoczął się pierwszy zjazd NSZZ „Solidarność”

W hali „Olivia” przy alei Grunwaldzkiej 470 rozpoczął się pierwszy zjazd NSZZ „Solidarność”.

Kalendarium wydarzeń

Konstanty Andrzej Kulka, student gdańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej, zdobył pierwszą nagrodę na międzynarodowym konkursie muzycznym w Monachium

Konstanty Andrzej Kulka, 19-letni student gdańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej, zdobył pierwszą nagrodę na międzynarodowym konkursie muzycznym w Monachium. Wykonał koncert skrzypcowy Piotra Czajkowskiego. Soliście towarzyszyła monachijska orkiestra symfoniczna. Był to początek światowej kariery polskiego skrzypka.

Kalendarium wydarzeń

Urodził się w Popowie koło Lipna Lech Wałęsa

Urodził się w Popowie koło Lipna Lech Wałęsa, przywódca strajków w 1980, laureat pokojowej Nagrody Nobla w 1983, prezydent RP w latach 1990–1995.

Kalendarium wydarzeń

Na mocy zarządzenia gauleitera Alberta Forstera rozwiązano wszystkie polskie organizacje i stowarzyszenia na terenie Gdańska

Na mocy zarządzenia gauleitera Alberta Forstera rozwiązano wszystkie polskie organizacje i stowarzyszenia na terenie Gdańska. Ich majątek uległ konfiskacie.

Kalendarium wydarzeń

Po siedmiu dniach ciężkich walk skapitulowała 210-osobowa załoga Westerplatte

Po siedmiu dniach ciężkich walk, w których zginęło 15 żołnierzy, skapitulowała 210-osobowa załoga Westerplatte. Wszyscy obrońcy, w tym kilkudziesięciu rannych, zostali wzięci do niewoli.

Kalendarium wydarzeń

W Stutthofie pod Gdańskiem hitlerowcy założyli obóz koncentracyjny

W Stutthofie pod Gdańskiem hitlerowcy założyli obóz koncentracyjny, który stał się miejscem kaźni m.in. gdańskiej Polonii.

Kalendarium wydarzeń

Oddano do użytku nowo wybudowaną synagogę we Wrzeszczu

Oddano do użytku nowo wybudowaną synagogę we Wrzeszczu, powstałą na działce należącej poprzednio do zajezdni tramwajowej. W 1938, po zdemolowaniu przez hitlerowców, gmina żydowska sprzedała ją miastu.

Kalendarium wydarzeń

Rozpoczęła emisję programu Gdańska Rozgłośnia Radiowa

Ze studia w gmachu dyrekcji poczty przy obecnym Targu Maślanym rozpoczęła emisję programu Gdańska Rozgłośnia Radiowa.

Kalendarium wydarzeń

Oficjalnie otwarto budynek tzw. ujeżdżalni, miejsca uprawiania sportów konnych i organizowania aukcji koni

Oficjalnie otwarto budynek tzw. ujeżdżalni (miejsca uprawiania sportów konnych i organizowania aukcji koni), z czasem przekształconej w salę sportowo-widowiskową, obecnie siedzibę Państwowej Opery Bałtyckiej przy alei Zwycięstwa 15. W związku z jej budową wytyczono nową ulicę biegnącą od alei do nasypu kolejowego, obecnie fragment alei Hallera.

Kalendarium wydarzeń

Odbyło się pierwsze nabożeństwo w nowo zbudowanej synagodze dla gminy żydowskiej z Winnicy

Odbyło się pierwsze nabożeństwo w nowo zbudowanej synagodze przy ulicy Lawendowej dla gminy żydowskiej z Winnicy (część Siedlec). 

Kalendarium wydarzeń

W Gdańsku przebywał Aleksander von Humboldt, wielki uczony niemiecki, przyrodnik i podróżnik

W Gdańsku przebywał Aleksander von Humboldt, wielki uczony niemiecki, przyrodnik i podróżnik. W czasie uroczystego obiadu, wydanego w Sopocie w dzień jego urodzin, otrzymał dyplom honorowego członka Towarzystwa Przyrodniczego w Gdańsku.

Kalendarium wydarzeń

Z udziałem wiernych i władz Gdańska odbyło się otwarcie nowo zbudowanej synagogi przy ulicy Szopy

Z udziałem wiernych i władz Gdańska odbyło się otwarcie nowo zbudowanej synagogi przy ulicy Szopy.

Kalendarium wydarzeń

Na Zaroślaku rozpoczął działalność dom modlitw menonitów

Na Zaroślaku rozpoczął działalność dom modlitw menonitów. Budowa domu trwała rok.

Kalendarium wydarzeń

Wykonano ostatni w Gdańsku wyrok spalenia żywcem na stosie

Wykonano ostatni w Gdańsku wyrok spalenia żywcem na stosie, śmierć poniosła wówczas oskarżona o praktyki magiczne Anna Wagersche (w późniejszych latach skazanych uśmiercano przed zapaleniem stosu). W 1737 po raz ostatni wykonano w Gdańsku karę śmierci przez łamanie kołem.

Kalendarium wydarzeń

Mistrzowie holenderscy Wilhelm Jansen Benning i Adrian Olbrants zakończyli prace przy wznoszeniu Kamiennej Grobli

Mistrzowie holenderscy Wilhelm Jansen Benning i Adrian Olbrants zakończyli prace przy wznoszeniu Kamiennej Grobli, regulującej stan wody w Motławie i fosach miejskich.

Kalendarium wydarzeń

Markiz dʼOria przekazał władzom Gdańska swą bibliotekę w zamian za dożywocie i mieszkanie w domu profesorów Gdańskiego Gimnazjum

Markiz dʼOria, wybitny humanista i bibliofil, przekazał władzom Gdańska swą uratowaną, liczącą 1161 woluminów bibliotekę w zamian za dożywocie i mieszkanie w domu profesorów Gdańskiego Gimnazjum.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies (naszych oraz naszych zaufanych partnerów: Google, Facebook) i podobnych technologii w celu świadczenia usług, dostosowania strony do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych, analitycznych i reklamowych. Korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Ok, rozumiem.