wtorek
1
Justyna
Anieli
Konrada
środa
2
Marianny
Marcelina
Piotra
czwartek
3
Leszka
Tamary
Karola
piątek
4
Kwiryny
Franciszka
sobota
5
Waltera
Bonifacego
Walerii
niedziela
6
Norberta
Laurentego
Bogumiła
poniedziałek
7
Roberta
Wiesława
wtorek
8
Medarda
Maksyma
Seweryna
środa
9
Pelagii
Dominika
Efrema
czwartek
10
Bogumiła
Małgorzaty
Diany
piątek
11
Barnaby
Radomiła
Feliksa
sobota
12
Janiny
Onufrego
Leona
niedziela
13
Lucjana
Antoniego
poniedziałek
14
Bazylego
Elwiry
Michała
wtorek
15
Wita
Jolanty
środa
16
Aliny
Benona
Anety
czwartek
17
Laury
Marcjana
Alberta
piątek
18
Marka
Elżbiety
sobota
19
Gerwazego
Protazego
niedziela
20
Diny
Bogny
Florentyny
poniedziałek
21
Alicji
Alojzego
wtorek
22
Pauliny
Tomasza
Jana
środa
23
Wandy
Zenona
czwartek
24
Jana
Danuty
piątek
25
Łucji
Wilhelma
Doroty
sobota
26
Jana
Pawła
poniedziałek
28
Leona
Ireneusza
Kalendarium wydarzeń
wtorek
29
Piotra
Pawła
środa
30
Emilii
Lucyny

Opisy miesięcy

Izabela Zin

Czerwiec – Bardzo jestem z nich dumna

– Nigdy nie myślałam, że usłyszę od uczniów: My już chcemy do szkoły! – przyznaje Izabela Zin, nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół Łączności w Gdańsku. – Bardzo jestem z nich dumna.

Uczniowie i nauczyciele żegnali się w połowie marca krótkim: Do widzenia. Sądzili, że pandemia zatrzyma ich w domach nie dłużej niż dwa tygodnie. W Gdańsku ponad 55 tys. uczniów wraz z rodzicami oraz ponad 11 tys. nauczycieli musiało przenieść się z realu do sieci. Bywało trudno, bo dotąd nikt nauczania online nie ćwiczył. Edycja tekstów… no właśnie, jak edytuje się tekst?

Izabela Zin ma pod opieką uczniów technikum z klas I–IV, adeptów informatyki, programowania, elektroniki i teleinformatyki.
– Nie tylko dla uczniów, ale i dla mnie samej ta zmiana była wymagająca – mówi. – Wszyscy nauczyliśmy się wielu nowych rzeczy i nie mam na myśli jedynie kwestii technicznych. Wyszłam z pandemii z przekonaniem, że nawet w trudnych warunkach można prowadzić lekcje wciąż lepiej i atrakcyjniej. Zweryfikowałam tradycyjne metody. Stworzyłam wiele nowych materiałów. Ta sytuacja mnie motywowała.
Nie wszyscy uczniowie odnaleźli się w tych odmienionych warunkach. Jedni się cieszyli, że uczestniczą w lekcjach, mając na nogach kapcie, innych atmosfera domu demobilizowała. Bywało i tak, że dzieciaki nieśmiałe w realu otwierały się podczas lekcji online. Uczniowie współprowadzili lekcje. Zamiast tradycyjnych sprawdzianów pojawiły się quizy i krzyżówki. Godziny wychowawcze stały się godzinami kulinarnymi. Jeszcze w Wielki Czwartek, mimo że był to czas wolny od nauki, wymieniali się przepisami.

Izabela wie, o czym mówi, bo jest wprawna w sztuce kulinarnej. Podczas pandemii podniosła swoje kwalifikacje cukiernicze, osiągając specjalizację w wypiekach drożdżowych. Prawdziwym przebojem okazały się bułeczki z cynamonem i brązowym cukrem, skręcone jak muszelki. Na zakończenie roku od swojej klasy dostała… spaghetti alla carbonara. Wystarczyło podgrzać.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies (naszych oraz naszych zaufanych partnerów: Google, Facebook) i podobnych technologii w celu świadczenia usług, dostosowania strony do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych, analitycznych i reklamowych. Korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Ok, rozumiem.