poniedziałek
31
Anieli
Petroneli
wtorek
1
Justyna
Anieli
Konrada
Dzień Dziecka
Wydarzenie powszechne
środa
2
Marianny
Marcelina
Piotra
czwartek
3
Leszka
Tamary
Karola
Boże Ciało
Święto katolickie
piątek
4
Kwiryny
Franciszka
sobota
5
Waltera
Bonifacego
Walerii
niedziela
6
Norberta
Laurentego
Bogumiła

Opisy miesięcy

Wiktor Sawaryn

Maj – Jak sobie radzisz?

Nie cieszyło nawet to, że można pospać dłużej. Życie towarzyskie zamarło. Domowej izolacji i nauczania online Wiktor sobie nie chwalił. Własny pokój zawsze kojarzył mu się z wolnością i relaksem, a tymczasem trzeba było wirtualnie zaprosić nauczycieli.
– Pandemia wszystko zmieniła, mój dotychczasowy świat się rozsypał – przyznaje Wiktor Sawaryn, maturzysta z XXIV Liceum Ogólnokształcącego w Osowej, radny 33-osobowej Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska V kadencji (2019–2021).

Dzień przed tym, jak rząd ogłosił, że każdy obywatel wracający z zagranicy musi poddać się 14-dniowej izolacji, Wiktor wrócił z Czech, z wycieczki organizowanej przez program edukacyjny Erasmus+. Wtedy jeszcze nikt nie przypuszczał, że termin matur 2020 jest zagrożony.
– Nim zaczęły się lekcje, długo walczyliśmy z przeróżnymi problemami technicznymi – opowiada. –Byłem przyzwyczajony do innego systemu pracy. Wszyscy mówili: Maturzyści mają więcej czasu na powtórki. To nieprawda, powtórki w szkole z nauczycielami są bardziej wydajne. Czułem się lepiej przygotowany na maturę w maju niż w późniejszym terminie. To był duży stres.
Jak sobie radzisz? Czy potrzebujesz korepetycji? W czym ci pomóc? – dopytywał tata.
– To było bardzo miłe, ale zdarzało się kilka razy dziennie, co już bywało irytujące – dziś się z tego śmieje.

Pandemia przyniosła Wiktorowi też zapaść ekonomiczną. Przez cały rok chłopak dorabia, pracując np. przy organizacji koncertów czy meczów, a tu dzwonili kolejni pracodawcy, odwołując zlecenia.
– Pierwszy raz poczułem, jak bardzo człowiek w takiej sytuacji jest bezsilny.

Jeszcze w trakcie matur Wiktor rozpoczął kurs pilota samolotów turystycznych. Za cel studiów obrał Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej, gdzie o jedno miejsce zazwyczaj walczy ok. siedmiu kandydatów.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies (naszych oraz naszych zaufanych partnerów: Google, Facebook) i podobnych technologii w celu świadczenia usług, dostosowania strony do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych, analitycznych i reklamowych. Korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Ok, rozumiem.