poniedziałek
2
Kariny
Gustawa
Euzebiusza
wtorek
3
Lidii
Augusta
Nikodema
środa
4
Dominika
Protazego
Jana
czwartek
5
Oswalda
Marii
Mariana
piątek
6
Sławy
Jakuba
Oktawiana
sobota
7
Kajetana
Doroty
Sykstusa
niedziela
8
Cypriana
Emiliana
Dominika

Opisy miesięcy

Ania Igielska

Sierpień – Dziewczyna z żaglem

Przepadły: zgrupowanie w Hiszpanii, mistrzostwa Europy w Marsylii, około 40 treningów. Ania tradycyjnie jedną czwartą roku spędza poza domem. Koronawirus sprawił, że w szkole była tak częstą bywalczynią, jak nigdy dotąd. Poznajcie Annę Igielską – uczennicę II klasy IX Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, zawodniczkę Gdańskiego Klubu Żeglarskiego, brązową medalistkę młodzieżowych mistrzostw świata w El Puerto de Santa Maria 2019 w windsurfingowej klasie Techno 293*. Ona jest naszą szansą na igrzyska olimpijskie w Paryżu w 2024 roku!

Dobowa liczba chorych na COVID-19 w Hiszpanii gwałtownie skoczyła z 600 do 1200 osób.
– Początkowo myślałam, że nie pojadę tylko na zgrupowanie do Hiszpanii, a po dwóch tygodniach życie wróci do normy – przyznaje Ania.
Nie wróciło. Trener rozesłał plany treningowe, a zaangażowanie zawodników sprawdzał zapisami czasu i pulsu, przesyłanymi z zegarków treningowych. Za przyrząd do ćwiczeń służył stół w salonie. Usportowili się rodzice, bo stali się partnerami treningowymi. Gdy już można było opuszczać dom, Ania biegała wokół bloku.
– Okazało się, że kiedy mieliśmy w domu tylko siebie, to bardzo się do siebie zbliżyliśmy – opowiada Ania. – Mój młodszy brat Szymon gra w piłkę nożną, wcześniej z powodu treningów zawsze się mijaliśmy, a w czasie izolacji spędziliśmy razem wiele czasu.
Jedno drugiemu przygotowywało na przykład śniadania (ach, te naleśniki!).

Po kwarantannie życie przyspieszyło. Dwa zgrupowania, regaty, plany na mistrzostwa Polski…
– Chcemy wierzyć, że październikowe mistrzostwa świata na jeziorze Garda we Włoszech nie zostaną odwołane.
A co do olimpiady… Ania ma szansę startować w nowej dyscyplinie olimpijskiej. Laikowi wystarczy wiedzieć tyle, że deska jest jeszcze bardziej latająca, osiąga prędkości do 100 kilometrów na godzinę, a zawodnik musi mieć na głowie kask.

* To młodzieżowa klasa windsurfingowa, powierzchnia żagla jest dostosowana do wieku zawodnika. 15-latka pływa z żaglem o powierzchni 7,8 m kw.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies (naszych oraz naszych zaufanych partnerów: Google, Facebook) i podobnych technologii w celu świadczenia usług, dostosowania strony do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych, analitycznych i reklamowych. Korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Ok, rozumiem.