Kalendarium wydarzeń

Kalendarium wydarzeń

Światowy Dzień Braille’a

Światowy Dzień Braille’a – alfabetu dla osób niewidomych oraz z dysfunkcją wzroku. Obchodzony w rocznicę urodzin jego twórcy Louisa Braille’a, niewidomego od 3 roku życia. Alfabet opracował w wieku 16 lat.

Kalendarium wydarzeń

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku otwiera salę modlitw

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku otwiera salę modlitw, koszerną stołówkę i biuro w dawnej synagodze, którą po raz pierwszy oddano do użytku 25 IX 1927, a podczas nocy kryształowej, próbowały zniszczyć ją bojówki hitlerowskie.

Kalendarium wydarzeń

70 rocznica urodzin Aliny Pienkowskiej-Borusewicz

70 rocznica urodzin Aliny Pienkowskiej-Borusewicz z domu Pabijan (zm. 17 X 2002 w Gdańsku) – pielęgniarki, sygnatariuszki Porozumienia Gdańskiego, współredaktorki 21 postulatów, internowanej w stanie wojennym, radnej miasta Gdańska. 

Kalendarium wydarzeń

Zmarł Paweł Adamowicz

Zmarł Paweł Adamowicz, wieloletni prezydent Gdańska (ur. 2 XI 1965 w Gdańsku), wybitny samorządowiec. Dzień wcześniej podczas gdańskiego finału WOŚP został raniony. Po wielogodzinnej operacji zmarł.

Kalendarium wydarzeń

W Świeciu nad Wisłą urodził się Leopold von Winter

W Świeciu nad Wisłą urodził się Leopold von Winter, w latach 1863–1890 nadburmistrz Gdańska. Miasto zawdzięcza mu rozbudowę sprzyjającą realizacji praw człowieka, w tym założenie kanalizacji, wodociągów, rozbudowę szkolnictwa, miejskiej infrastruktury i przemysłu.

Kalendarium wydarzeń

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu  został ustanowiony w 2005 roku przez ONZ w rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i ośrodka Zagłady KL Auschwitz-Birkenau (27 I 1945), w którym hitlerowcy wymordowali ponad milion ofiar.

Kalendarium wydarzeń

Prof. Andrzej Czyżewski z Politechniki Gdańskiej odbiera Nagrodę Naukową Miasta Gdańska

Prof. Andrzej Czyżewski z Politechniki Gdańskiej odbiera Nagrodę Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza 2006 za stworzenie cyfrowego aparatu eliminującego jąkanie u 85% pacjentów oraz systemu sygnalizacji dźwiękowej dla osób niewidomych na przejściach dla pieszych.

Kalendarium wydarzeń

Władze Gdańska przekazują wspólnocie katolickiej Kościół Mariacki w Gdańsku

Kościół Mariacki w Gdańsku, który od połowy XVI wieku do 1945 roku użytkowała wspólnota ewangelicka, władze Gdańska przekazują wspólnocie katolickiej.

Kalendarium wydarzeń

Gdańsk pożegnał ostatni autobus wysokopodłogowy

Gdańsk pożegnał ostatni autobus wysokopodłogowy. Całą flotę stanowią obecnie autobusy niskopodłogowe, przyjazne dla osób z niepełnosprawnością i osób z dziećmi w wózkach.

Kalendarium wydarzeń

Urodziła się Maria Mikulska-Truskolaska

Urodziła się Maria Mikulska-Truskolaska (zm. 4 VIII 2005) – pionierka gdańskiego dziennikarstwa, współzałożycielka „Dziennika Bałtyckiego”, w którym publikowała do emerytury w 1972 roku. Obok dziennikarstwa wielką pasją reporterki była filatelistyka.

Kalendarium wydarzeń

One Billion Rising ogólnoświatowa akcja solidarności z osobami doznającymi przemocy

One Billion Rising (Nazywam się Miliard) to wyrażająca się w tańcu ogólnoświatowa akcja solidarności z osobami doznającymi przemocy, w tym przemocy seksualnej ze względu na płeć. Na świecie organizowana jest od 2012 roku, w Gdańsku pojawiła się sześć lat później.

Kalendarium wydarzeń

Ostatnie przed pandemią posiedzenie I kadencji Rady Seniorów w Gdańsku

Ostatnie przed pandemią posiedzenie I kadencji Rady Seniorów w Gdańsku, zespołu konsultacyjno-doradczego prezydenta Gdańska w zakresie planowania i realizacji polityki senioralnej miasta. Rada składa się z 31 gdańskich seniorek i seniorów, pracujących w 7 komisjach tematycznych.

Kalendarium wydarzeń

Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej

Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej, ustanowiony przez ONZ w 2007 roku, ma na celu wspieranie działań na rzecz zmniejszenia ubóstwa, wykluczenia społecznego i bezrobocia, takich jak m.in. walka z dyskryminacją, zapewnienie godnej pracy czy dostęp do świadczeń społecznych.

Kalendarium wydarzeń

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego jest świętem różnorodności językowej świata, wartości języków rodzimych dla dziedzictwa kulturowego grup narodowych i etnicznych oraz ich ochrony, obchodzonym od 2000 roku z inicjatywy UNESCO.

Kalendarium wydarzeń

Aleksandra Olszewska zostaje kolejną patronką gdańskiego tramwaju Pesa Jazz Duo

Aleksandra Olszewska, społeczna strażniczka i opiekunka pomnika Poległych Stoczniowców 1970 i placu Solidarności, przez dziesięciolecia wolontaryjnie dbająca o czystość i świeże kwiaty przy Stoczni Gdańskiej, zostaje kolejną patronką gdańskiego tramwaju Pesa Jazz Duo.

Kalendarium wydarzeń

Światowy Dzień Chorób Rzadkich

W ostatni dzień lutego przypada Światowy Dzień Chorób Rzadkich, wrodzonych schorzeń o przewlekłym i często ciężkim przebiegu. Istnieje ponad 7 tys. takich chorób, a 80% z nich ma podłoże genetyczne. W Gdańsku również na znak solidarności iluminuje się obiekty w kolorze zielono-różowo-niebieskim.

Kalendarium wydarzeń

Zmarł prof. Jerzy Limon

Zmarł prof. Jerzy Limon (ur. 24 V 1950 w Malborku) – anglista, literaturoznawca, tłumacz i teatrolog, inicjator i dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku, prezes Fundacji Theatrum Gedanense, organizującej Festiwal Szekspirowski, członek korespondent Polskiej Akademii Nauk. 

Kalendarium wydarzeń

Powstaje Rada Konsultacyjna Powiatu ds. Osób Niepełnosprawnych

Powstaje Rada Konsultacyjna Powiatu ds. Osób Niepełnosprawnych (obecnie Gdańska Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych), powoływana przez prezydenta miasta. Rada inicjuje i monitoruje działania na rzecz realizacji praw osób z niepełnosprawnością w Gdańsku.

Kalendarium wydarzeń

Gdańskie linie tramwajowe obsługiwane są wyłącznie przez pojazdy niskopodłogowe

Gdańskie linie tramwajowe obsługiwane są wyłącznie przez pojazdy niskopodłogowe, przyjazne dla osób z niepełnosprawnością i opiekunów dzieci w wózkach. Gdańsk jest pierwszym polskim miastem z w pełni niskopodłogową flotą spośród tych, gdzie komunikacja tramwajowa funkcjonuje nieprzerwanie. 

Kalendarium wydarzeń

Wykonano jedną z pierwszych w Polsce operacji chirurgicznej korekty narządów płciowych

Wykonano jedną z pierwszych w Polsce operacji chirurgicznej korekty narządów płciowych (SRS) osoby transpłciowej. Operował prof. Kazimierz Krajka z Kliniki Urologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (wówczas Akademii Medycznej). 

Kalendarium wydarzeń

Aleksandra Dulkiewicz złożyła przysięgę i oficjalnie objęła urząd prezydenta Gdańska

Aleksandra Dulkiewicz – jako pierwsza kobieta w historii miasta – złożyła przysięgę i oficjalnie objęła urząd prezydenta Gdańska, uroczysta sesja Rady Miasta Gdańska odbyła się w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównomiejskiego.

Kalendarium wydarzeń

Światowy Dzień Praw Konsumenta

Światowy Dzień Praw Konsumenta, obchodzony od 1983 roku, propaguje systemową ochronę praw konsumentów, w tym dostępu do towarów i usług, informacji, bezpieczeństwa, wyboru, opinii, rekompensaty, edukacji.

Kalendarium wydarzeń

W Gdańsku odbywa się po raz pierwszy Dzień Jedności Kaszubów

W Gdańsku odbywa się po raz pierwszy Dzień Jedności Kaszubów, obchodzony na pamiątkę najstarszej pisemnej wzmianki o Kaszubach w bulli papieża Grzegorza IX (1238).

Kalendarium wydarzeń

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz pierwszą kobietą, która samotnie opłynęła kulę ziemską

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz (ur. 15 VII 1936 w Warszawie, zm. 12 VI 2021 w Gdańsku) – żeglarka i inżynierka budowy okrętów, zamyka wokółziemską pętlę swojego rejsu, stając się pierwszą kobietą, która samotnie opłynęła kulę ziemską.

Kalendarium wydarzeń

Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową

Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową ustanowiony przez ONZ w rocznicę policyjnej pacyfikacji pokojowego protestu lokalnej społeczności w Sharpeville przeciw apartheidowi w RPA w 1960 roku.

Kalendarium wydarzeń

Światowy Dzień Zespołu Downa

Światowy Dzień Zespołu Downa to święto, które obchodzone jest na całym świecie z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Na znak solidarności tego dnia ubiera się dwie różne skarpetki.

Kalendarium wydarzeń

Urodził się w Gdańsku Jerzy Samp

Urodził się w Gdańsku Jerzy Samp (zm. 16 II 2015 w Warszawie), pisarz, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, znawca gdańskiej, kaszubskiej i pomorskiej mitologii, autor m.in. Bedekera gdańskiego (1994), Miasta czterdziestu bram (1996) oraz Miasta magicznych przestrzeni (2003).

Kalendarium wydarzeń

Zmarł najbardziej znany gdański fotoreporter Maciej Kosycarz

Zmarł najbardziej znany gdański fotoreporter Maciej Kosycarz (ur. 20 IV 1964 w Gdańsku), założyciel agencji Kosycarz Foto Press (KFP), społecznik dokumentujący rozwijającą się współczesną różnorodność Gdańska, laureat Pomorskiej Nagrody Artystycznej. 

Kalendarium wydarzeń

Połączenie wszystkich drobnych gmin żydowskich Gdańska i okolic

Z inicjatywy rabina Kosmana Wernera nastąpiło połączenie wszystkich drobnych gmin żydowskich Gdańska i okolic. Nowa gmina, na której czele stanął Gustav Davidsohn, podjęła decyzję o budowie wspólnej dużej synagogi miejskiej.

Kalendarium wydarzeń

Międzynarodowy Dzień Romów

Międzynarodowy Dzień Romów, ustanowiony w 1990 roku na IV Kongresie Międzynarodowego Związku Romów, to czas celebracji społeczności romskiej oraz wsparcia projektów lokalnej integracji i wyrównywania szans tej mniejszości narodowej.

Kalendarium wydarzeń

Wanda Szczepuła została 67 patronką gdańskiego tramwaju

Wanda Szczepuła (ur. 17 VII 1916 w Wolfsbergu, zm. 10 IV 2014 w Gdańsku) – specjalistka w zakresu mikrobiologii i technologii żywności, pierwsza kobieta z tytułem profesorskim na Politechnice Gdańskiej, została 67 patronką gdańskiego tramwaju.

Kalendarium wydarzeń

W Kanadzie urodził się Sat-Okh

W Kanadzie urodził się Sat-Okh (zm. 3 VII 2003 w Gdańsk) – pisarz, gawędziarz, artysta, działacz Armii Krajowej, marynarz, podróżnik, popularyzator tradycji rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Był synem polskiej szlachcianki zesłanej na Sybir i wodza plemienia Shawnee. Mieszkał w Gdańsku-Wrzeszczu. 

Kalendarium wydarzeń

Urodziła się w Gdyni profesor Anna Jadwiga Podhajska, wybitna biotechnolożka

Urodziła się w Gdyni profesor Anna Jadwiga Podhajska, wybitna biotechnolożka, zasłużona dla gdańskiej nauki, promotorka kobiecej aktywności w nauce. Współtwórczyni i prodziekanka Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Kalendarium wydarzeń

Światowy Dzień Ziemi

Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest w Polsce od 1990 roku. Celem akcji jest propagowanie świadomości proekologicznej i działań na rzecz ochrony środowiska.

Kalendarium wydarzeń

Weszło w życie zarządzenie prezydenta Gdańska w sprawie „Modelu na rzecz Równego Traktowania”

Weszło w życie zarządzenie prezydenta Gdańska w sprawie przyjęcia do realizacji rekomendacji i zadań Modelu na rzecz Równego Traktowania.

Kalendarium wydarzeń

Radni podjęli decyzję o wprowadzeniu gdańskiego bonu żłobkowego

Radni podjęli decyzję o wprowadzeniu gdańskiego bonu żłobkowego. Głównym celem tego projektu jest wyrównanie szans osób aktywnych zawodowo i tych, które wracają na rynek pracy, oraz aktywizacja zawodowa, głównie kobiet. 

Kalendarium wydarzeń

Inauguracja II kadencji Rady ds. Równego Traktowania

Inauguracja II kadencji Rady ds. Równego Traktowania, powołanej w 2016 roku, organu doradczego prezydenta Gdańska do spraw równości i przeciwdziałania dyskryminacji.

Kalendarium wydarzeń

Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych i Polski Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną

Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych i Polski Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, obchodzony od 1999 roku. To apel o zapewnienie równych praw
i poszanowanie godności osób z niepełnosprawnością.

Kalendarium wydarzeń

Ukraiński generał Marko Bezruczko został patronem skweru w Oliwie u zbiegu ulic Kaprów i Obrońców Westerplatte

Ukraiński generał Marko Bezruczko, bohater walki o wartości europejskie i symbol polsko-ukraińskiego braterstwa broni z 1920 roku, został, na wniosek konsula generalnego Ukrainy w Gdańsku Łwa Zacharczyszyna, patronem skweru w Oliwie u zbiegu ulic Kaprów i Obrońców Westerplatte.

Kalendarium wydarzeń

Konwencja stambulska została udostępniona do podpisu przez państwa członkowskie

Konwencja stambulska (Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej) została udostępniona do podpisu przez państwa członkowskie. To pierwszy europejski akt prawny określający wiążące dla państw-stron normy minimalne w tym zakresie.

Kalendarium wydarzeń

Wizyta w Gdańsku króla Kazimierza Jagiellończyka i nadanie miastu tzw. wielkiego przywileju

Wizyta w Gdańsku króla Kazimierza Jagiellończyka i nadanie miastu tzw. wielkiego przywileju. Z tej okazji obchodzimy doroczne święto miasta, podczas którego gdańszczanki i gdańszczanie celebrują zarówno wielowiekową i wielokulturową tradycję, jak i nowoczesny charakter współczesnego Gdańska.

Kalendarium wydarzeń

Do macierzystego portu w Gdańsku, po ukończeniu okołoziemskich regat, wraca jacht „Otago”

Do macierzystego portu w Gdańsku, po ukończeniu okołoziemskich regat, wraca jacht „Otago”. Na pokładzie Iwona Pieńkawa (ur. 17 IV 1955 w Warszawie), studentka Politechniki Gdańskiej, pierwsza Polka, która opłynęła przylądek Horn. Jej wspomnieniowa książka z tego rejsu to Otago, Otago, na zdrowie.

Kalendarium wydarzeń

Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii

Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii, upamiętniający usunięcie w 1990 roku przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) homoseksualizmu z listy chorób.

Kalendarium wydarzeń

Sejm RP przyjmuje ustawę o gwarancjach wolności sumienia i wyznania

Sejm RP przyjmuje ustawę o gwarancjach wolności sumienia i wyznania z artykułem 10 w brzmieniu: „Rzeczpospolita Polska jest państwem świeckim, neutralnym w sprawach religii i przekonań”.

Kalendarium wydarzeń

Przy ul. 3 Maja otwarto Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy

Przy ul. 3 Maja otwarto Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy, ekumeniczny symbol wszystkich zniszczonych po II wojnie światowej nekropolii w Gdańsku, forma hołdu i zadośćuczynienia, miejsce wspólnej modlitwy.

Kalendarium wydarzeń

Prezydent Paweł Adamowicz otwiera III Trójmiejski Marsz Równości

Prezydent Paweł Adamowicz otwiera III Trójmiejski Marsz Równości. W przemówieniu mówi: „Miłość może tylko łączyć”, szczególnie w Gdańsku, który „nie wyklucza nikogo, każdego chce przytulić”.

Kalendarium wydarzeń

Rusza gdańska kampania społeczna Zostań w domu bez przemocy

Rusza gdańska kampania społeczna Zostań w domu bez przemocy. Osoby dotknięte przemocą domową i będące świadkami przemocy mogą prosić o pomoc przez całą dobę: tel. 797 909 112, e-mail: wsparcie@mopr.gda.pl.

Kalendarium wydarzeń

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego, ustanowiony uchwałą Sejmu RP w 2006 roku, to dowód uznania nadrzędnej wartości wychowania dzieci w rodzinach i popularyzacji edukacji o rodzinnej pieczy zastępczej.

Kalendarium wydarzeń

Bożena Rybicka, Magdalena Modzelewska, Anna Parchimowicz o godz. 17.15 modlitwę w intencji aresztowanych działaczy opozycyjnych

Bożena Rybicka, Magdalena Modzelewska, Anna Parchimowicz w kościele Mariackim w Gdańsku rozpoczynają o godz. 17.15 modlitwę w intencji aresztowanych działaczy opozycyjnych. Akcja trwa do 28 VII. 

Kalendarium wydarzeń

Dzień Wolności i Praw Obywatelskich

Dzień Wolności i Praw Obywatelskich ustanowiony uchwałą Sejmu RP w 2013 roku. Upamiętnia dzień pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce, które przeprowadzono 4 VI 1989 roku.

Kalendarium wydarzeń

Rada Miasta Gdańska przyjęła program wsparcia prokreacji w latach 2017–2020

Program wsparcia prokreacji w latach 2017–2020 – przyjęła Rada Miasta Gdańska. Przez trzy pierwsze lata w ramach dofinansowania in vitro wykonano 832 procedury, urodziło się 320 gdańszczanek i gdańszczan. Miejski program będzie kontynuowany do 2025 roku.

Kalendarium wydarzeń

Pierwsza edycja Nocy Świątyń

Pierwsza edycja Nocy Świątyń, wydarzenia organizowanego w ramach dialogu międzyreligijnego. W jeden wieczór można odwiedzić wiele świątyń i miejsc modlitw różnych wyznań.

Kalendarium wydarzeń

Otwarcie meczetu przy ul. Abrahama 17 w Gdańsku

Otwarcie meczetu przy ul. Abrahama 17 w Gdańsku, którego budowa trwała 5 lat. Nosi imię Dżamaluddina Al-Afganiego, filozofa, twórcy kierunku modernistycznego w islamie współczesnym.

Kalendarium wydarzeń

„Rodzinne zdjęcie gdańszczan na koniec wieku”

Z inicjatywy redakcji miesięcznika „30 Dni” na Długim Targu zostało wykonane „Rodzinne zdjęcie gdańszczan na koniec wieku”. Za pomocą specjalnych aparatów utrwalono na nim twarze około 25 000 osób.

Kalendarium wydarzeń

Światowy Dzień Praw Osób Starszych

Światowy Dzień Praw Osób Starszych obchodzony od 2006 roku z inicjatywy Międzynarodowej Organizacji Zapobiegania Przemocy wobec Osób Starszych i Światowej Organizacji Zdrowia. W tym dniu debatujemy o metodach przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu seniorek i seniorów.

Kalendarium wydarzeń

Profesor Marianna Sankiewicz zostaje pierwszą przewodniczącą polskiej sekcji AES

Profesor Marianna Sankiewicz (ur. 26 IX 1921 w Przerośli, zm. 29 V 2018 w Gdańsku) – inżynierka z Politechniki Gdańskiej, zostaje pierwszą przewodniczącą polskiej sekcji AES – Audio Engineering Society, prestiżowej organizacji zrzeszającej ekspertów i naukowców zajmujących się inżynierią dźwięku.

Kalendarium wydarzeń

Światowy Dzień Uchodźcy

Światowy Dzień Uchodźcy, ustanowiony przez ONZ w 2000 roku, zwraca uwagę na sytuację ponad 80 mln osób zmuszonych do opuszczenia domów z powodu wojny lub prześladowań oraz ponad 70 mln osób przymusowo przemieszczonych na skutek konfliktów politycznych.

Kalendarium wydarzeń

Powstaje Trójmiejski Klub Kociewiaków

Powstaje Trójmiejski Klub Kociewiaków, sekcja Towarzystwa Miłośników Ziemi Kociewskiej, zrzeszający Kociewiaków mieszkających w Trójmieście, organizuje spotkania promujące kulturę i dziedzictwo regionu Kociewia.

Kalendarium wydarzeń

Rada Miasta Gdańska przyjmuje do realizacji Model na rzecz Równego Traktowania

Rada Miasta Gdańska przyjmuje do realizacji Model na rzecz Równego Traktowania, który określa obszary i kierunki działań zmierzające do prowadzenia efektywnej polityki społecznej, dotyczącej równego traktowania, praw człowieka i przeciwdziałania dyskryminacji.

Kalendarium wydarzeń

W Brzeźnie (wejście nr 50) oficjalnie otwarto plażę dostępną dla wszystkich

W Brzeźnie (wejście nr 50) oficjalnie otwarto plażę dostępną dla wszystkich, przystosowaną zarówno dla osób z niepełnosprawnością, jak i seniorów czy rodzin z dziećmi.

Kalendarium wydarzeń

Uchwała Rady Miasta Gdańska przyjęła do realizacji pierwszy w Polsce Model Integracji Imigrantów

Uchwała Rady Miasta Gdańska przyjęła do realizacji pierwszy w Polsce Model Integracji Imigrantów. Nad określeniem strategii integracji nowych mieszkańców Gdańska, przybyłych z różnych stron świata, pracował zespół ponad 140 osób z ponad 80 organizacji.

Kalendarium wydarzeń

Parafia greckokatolicka w Gdańsku rozpoczyna działalność w dawnym kościele środowisk twórczych archidiecezji gdańskiej

Parafia greckokatolicka w Gdańsku rozpoczyna działalność w dawnym kościele środowisk twórczych archidiecezji gdańskiej. Jako świątynia obrządku bizantyjsko-ukraińskiego nosi wezwanie św. Bartłomieja i Opieki Najświętszej Bogurodzicy, jest konkatedrą eparchii olsztyńsko-gdańskiej (odpowiednik katolickiej diecezji).

Kalendarium wydarzeń

Zygmunt II August nadaje Gdańskowi przywilej wolności wyznaniowej dla wyznania augsburskiego

Zygmunt II August nadaje Gdańskowi przywilej wolności wyznaniowej dla wyznania augsburskiego. Było to swoiste uznanie dominacji luteranizmu i reformacji w mieście, rozpoczętej symbolicznie 13 VII 1522 przez kazania Jacoba Hegge u podnóża Góry Gradowej.

Kalendarium wydarzeń

Urodziła się w Gdańsku Joanna Schopenhauer

Urodziła się w Gdańsku Joanna Schopenhauer – pisarka, poliglotka, matka filozofa Arthura Schopenhauera. Jej wspomnienia z młodości, opublikowane w 1839 roku, opisują m.in. życie Gdańska w połowie XVIII wieku.To jeden z ciekawszych przykładów opowieści o historii codzienności z perspektywy kobiety autorki.

Kalendarium wydarzeń

Urodziła się Izabella Trojanowska

Urodziła się Izabella Trojanowska (zm. 21 IV 1995 w Gdańsku) – dziennikarka i pisarka, współzałożycielka Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, która wraz z pisarką Różą Ostrowską wydała Bedeker Kaszubski, unikatowy zbiór wiedzy o regionie (1962).

Kalendarium wydarzeń

Postępowa Gmina Żydowska Beit Trójmiasto otwiera w Oliwie synagogę Beit Chaim

Postępowa Gmina Żydowska Beit Trójmiasto, kontynuatorka tradycji judaizmu reformowanego, obecnego w Gdańsku przed II wojną światową, otwiera w Oliwie synagogę Beit Chaim (pol. Dom Życia). Przewodniczącą Gminy jest Katarzyna Mazurkiewicz.

Kalendarium wydarzeń

Europejski Dzień Wsparcia dla Ofiar Przestępstw z Nienawiści

Europejski Dzień Wsparcia dla Ofiar Przestępstw z Nienawiści to symboliczne upamiętnienie osób zamordowanych w zbrodniach nienawiści oraz wezwanie do działania w celu skutecznego przeciwdziałania aktom agresji motywowanym uprzedzeniami.

Kalendarium wydarzeń

Otwarcie dla publiczności Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Otwarcie dla publiczności Muzeum Bursztynu w Gdańsku w jego ostatecznej siedzibie. Bursztynowe dziedzictwo miasta prezentowane jest w Wielkim Młynie, największym młynie średniowiecznej Europy.

Kalendarium wydarzeń

Urodziła się w Gdańsku Natalia Partyka

Urodziła się w Gdańsku Natalia Partyka – tenisistka stołowa, czterokrotna mistrzyni paraolimpijska z Aten (2004), Pekinu (2008), Londynu (2012) i Rio de Janeiro (2016) oraz uczestniczka olimpiad w Pekinie, Londynie, Rio de Janeiro i Tokio.

Kalendarium wydarzeń

Z inicjatywy Anny Elisy Tuschinski zorganizowano w Wolnym Mieście Gdańsku XIX Światowy Kongres Esperanto

Z inicjatywy Anny Elisy Tuschinski (1841–1939), gdańskiej nauczycielki i założycielki pierwszego Gdańskiego Towarzystwa Esperanto, zorganizowano w Wolnym Mieście Gdańsku XIX Światowy Kongres Esperanto.

Kalendarium wydarzeń

Oficjalnie uznano za dewizę Gdańska napis „Nec temere, nec timide”

Oficjalnie uznano za dewizę Gdańska napis umieszczony ok. 1610 roku w nadprożu przejścia z Sali Zimowej do Sali Czerwonej Ratusza Głównego Miasta: „Nec temere, nec timide” („Ani zuchwale, ani trwożliwie”, ewentualnie „Bez strachu, lecz z rozwagą”).

Kalendarium wydarzeń

Międzynarodowy Dzień Młodzieży ustanowiony przez ONZ

Międzynarodowy Dzień Młodzieży ustanowiony przez ONZ w 1999 roku w celu aktywizacji młodego pokolenia do działań na rzecz społeczności lokalnej, zmiany społecznej i wolontariatu, a także w celu docenienia głosu i kreatywności młodych w rozwiązywaniu problemów współczesnego świata.

Kalendarium wydarzeń

Otwarto nową siedzibę Związku Ormiańskiego w Gdańsku

W ramach obchodów 650-lecia obecności Ormian w Polsce otwarto nową siedzibę Związku Ormiańskiego w Gdańsku przy ulicy Mariackiej 34/36. Stowarzyszenie działa na rzecz pielęgnacji dziedzictwa kulturowego i materialnego Ormian w Polsce. 

Kalendarium wydarzeń

W Stoczni Gdańskiej im. Lenina rozpoczął się strajk

W Stoczni Gdańskiej im. Lenina rozpoczął się strajk poparty następnie przez wiele zakładów pracy Wybrzeża i całego kraju. Strajkujący stoczniowcy przedstawili władzom 21 postulatów, żądając realizacji podstawowych praw człowieka i swobód obywatelskich.

Kalendarium wydarzeń

Strajk w Stoczni Gdańskiej przekształca się w strajk solidarnościowy

Strajk w Stoczni Gdańskiej przekształca się w strajk solidarnościowy. W zatrzymaniu protestujących na terenie zakładu szczególną rolę odegrały: Ewa Ossowska, Alina Pienkowska, Anna Walentynowicz i Henryka Krzywonos. Z informacją do innych zakładów docierają Maria Płońska i Joanna Duda-Gwiazda.

Kalendarium wydarzeń

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej, ustanowiony przez ONZ w 2008 roku, w sposób symboliczny oddaje hołd pracownikom służb i organizacji niosących stałą pomoc osobom potrzebującym, przebywającym w strefach konfliktów i kryzysów na całym świecie.

Kalendarium wydarzeń

Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy

Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie, ustanowiony w 2019 roku przez ONZ, apeluje o poszanowanie wolności wyznania i przekonań oraz potępia akty przemocy wobec przedstawicieli mniejszości religijnych na całym świecie.

Kalendarium wydarzeń

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Nazizmu i Stalinizmu

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Nazizmu i Stalinizmu, obchodzony w rocznicę podpisania paktu Ribbentrop–Mołotow, przypomina o zbrodniach totalitaryzmów XX wieku. Tego dnia ONZ ustanowiła także Międzynarodowy Dzień Pamięci o Handlu Niewolnikami i jego Zniesieniu.

Kalendarium wydarzeń

W Gdańsku otwarto Europejskie Centrum Solidarności

W Gdańsku otwarto Europejskie Centrum Solidarności, które upowszechnia dziedzictwo Solidarności oraz dba, aby ideały ruchu Solidarność zachowały atrakcyjność i aktualność.

Kalendarium wydarzeń

Podpisano Porozumienie Gdańskie

Podpisano Porozumienie Gdańskie, co zakończyło strajk w Stoczni Gdańskiej, doprowadziło do powstania NSZZ „Solidarność” i dało ludziom w Polsce nadzieję na demokratyzację życia.

Kalendarium wydarzeń

W Gdańsku powstała pierwsza i jedyna w Polsce klasa integracyjna, w której połowa uczniów to dzieci z zespołem Downa

W Gdańsku powstała pierwsza i jedyna w Polsce klasa integracyjna, w której połowa uczniów to dzieci z zespołem Downa, działa w Szkole Podstawowej nr 57 im. Generała Władysława Andersa przy ul. Aksamitnej.

Kalendarium wydarzeń

XVI edycja festiwalu Wilno w Gdańsku

XVI edycja festiwalu Wilno w Gdańsku, interdyscyplinarnego festiwalu kulturalnego. Impreza jest organizowana z inicjatywy prezydenta Pawła Adamowicza wspólnie przez miasta partnerskie Gdańsk i Wilno.

Kalendarium wydarzeń

Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego ustanawia prawosławną diecezję białostocko-gdańską

Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego ustanawia prawosławną diecezję białostocko-gdańską. Od 1954 roku nabożeństwa odbywają się w Katedralnej Parafii św. Mikołaja przy ulicy Traugutta 45.

Kalendarium wydarzeń

Rozpoczęcie kolejnego roku szkolnego w Międzyszkolnym Punkcie Nauki Kultury i Języka Ukraińskiego

Rozpoczęcie kolejnego roku szkolnego w Międzyszkolnym Punkcie Nauki Kultury i Języka Ukraińskiego, działającego od ponad 20 lat w Szkole Podstawowej nr 57 przy ul. Aksamitnej w Gdańsku. W szkole prowadzone są także oddziały przygotowawcze dla uczniów z doświadczeniem migracyjnym.

Kalendarium wydarzeń

Urodziła się Olga Krzyżanowska

Urodziła się Olga Krzyżanowska (zm. 22 VI 2018 w Gdańsku) – lekarka, działaczka Solidarności, wicemarszałkini Senatu i Sejmu. Za wieloletnią działalność społeczną uhonorowana przez rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara Odznaką „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka”.

Kalendarium wydarzeń

Związek Ukraińców w Polsce – Zarząd Koła w Gdańsku rozpoczyna działalność w nowej siedzibie

Związek Ukraińców w Polsce – Zarząd Koła w Gdańsku rozpoczyna działalność w nowej siedzibie przy ul. Aksamitnej 4a, gdzie do dziś organizuje wiele działań integrujących gdańską społeczność ukraińską.

Kalendarium wydarzeń

Międzynarodowy Dzień Demokracji

Międzynarodowy Dzień Demokracji, obchodzony od 2007 roku, przypomina o filarach tego ustroju: wolności, praworządności, cyklicznych wyborach, poszanowaniu praw człowieka, pluralizmie, niezawisłości sądów, niezależności mediów oraz podziale władzy.

Kalendarium wydarzeń

Pierwsza edycja Biografii Gdańskich – Dni Mniejszości Narodowych

Pierwsza edycja Biografii Gdańskich – Dni Mniejszości Narodowych, cyklu wydarzeń kulturalnych poświęconych prezentacji kultur i dziedzictwa mniejszości narodowych zamieszkałych w Gdańsku.

Kalendarium wydarzeń

Międzynarodowy Dzień Równej Płacy

Międzynarodowy Dzień Równej Płacy, ustanowiony przez ONZ 15 XI 2019 roku, to apel o podejmowanie efektywnych działań dążących do niwelacji nierówności płac między kobietami a mężczyznami wykonującymi tę samą pracę.

Kalendarium wydarzeń

Oficjalne otwarcie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

Oficjalne otwarcie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, w miejscu dawnej Szkoły Fechtunku, w której już w XVII wieku wystawiane były sztuki angielskiego dramaturga. Inicjatorem przedsięwzięcia był prof. Jerzy Limon.

Kalendarium wydarzeń

Prezydent Paweł Adamowicz zaprasza gdańszczanki i gdańszczan na spotkanie pod synagogą

Prezydent Paweł Adamowicz zaprasza gdańszczanki i gdańszczan na spotkanie pod synagogą we Wrzeszczu po tym, jak podczas święta Jom Kipur ktoś wrzucił do wnętrza kamień: „Atak na świątynię, atak na modlących się jest aktem barbarzyństwa. Nie ma zgody na to, by Gdańsk był miejscem takich zachowań”.

Kalendarium wydarzeń

Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego

Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego, ruchome święto obchodzone w ostatnią niedzielę września od 1958 roku, zwraca uwagę na aktualną sytuację osób niesłyszących oraz propaguje działania niwelujące bariery w dostępie głuchych do równego i godnego życia.

Kalendarium wydarzeń

Prezydent Paweł Adamowicz w imieniu gdańskiego magistratu podpisuje Kartę Różnorodności

Prezydent Paweł Adamowicz w imieniu gdańskiego magistratu podpisuje Kartę Różnorodności. Dokument zobowiązuje urząd jako pracodawcę do aktywnych działań na rzecz promowania polityki równego traktowania i zarządzania różnorodnością w miejscu pracy.

Kalendarium wydarzeń

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych ustanowiono w 1990 roku z inicjatywy ONZ. W Gdańsku święto obchodzone jest przez cały październik. Seniorzy mogą korzystać z bogatego programu aktywności przygotowanego przez instytucje miejskie oraz samych seniorów.

Kalendarium wydarzeń

Otwarcie pierwszego w Polsce kierunku: filologia polskiego języka migowego na Uniwersytecie Warszawskim

Otwarcie pierwszego w Polsce kierunku: filologia polskiego języka migowego na Uniwersytecie Warszawskim. Obok biegłości w polskim języku migowym (PJM) studenci analizują głuchotę na gruncie kulturowym i językowym, a nie medycznym.

Kalendarium wydarzeń

Na Uniwersytecie Gdańskim startuje nowy unikatowy kierunek studiów – etnofilologia kaszubska

Na Uniwersytecie Gdańskim startuje nowy unikatowy kierunek studiów – etnofilologia kaszubska. Trzyletnie studia pozwalają dogłębnie poznać kaszubski język, historię i kulturę. Absolwenci i absolwentki kierunku pracują m.in. w edukacji, animacji kultury, dziennikarstwie, edytorstwie.

Kalendarium wydarzeń

Piąta edycja programu „Cześć”

Piąta edycja programu „Cześć”, organizowanego od 2017 roku przez Centrum Wsparcia Imigrantek i Imigrantów oraz Europejskie Centrum Solidarności. Cykl spotkań adresowany jest do nowych mieszkanek i mieszkańców Gdańska, chcących poznać język, miasto i lokalną społeczność Gdańska.

Kalendarium wydarzeń

W Gdańsku zostaje zarejestrowane stowarzyszenie Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek

W Gdańsku zostaje zarejestrowane stowarzyszenie Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek, którego misją jest m.in. wspieranie nowych mieszkańców Trójmiasta w legalizacji pracy i pobytu, doradzanie jak szukać pracy i jak zatrudniać obcokrajowców oraz nauka języka polskiego.

Kalendarium wydarzeń

Międzynarodowy Dzień Białej Laski

Międzynarodowy Dzień Białej Laski, obchodzony od 1970 roku z inicjatywy Międzynarodowej Federacji Niewidomych, którego celem jest zwrócenie uwagi na potrzeby osób z niepełnosprawnością wzroku.

Kalendarium wydarzeń

95 rocznica urodzin Güntera Grassa

95 rocznica urodzin Güntera Grassa (zm. 13 kwietnia 2015 w Lubece) – pisarza narodowości niemiecko-kaszubskiej, laureata Literackiej Nagrody Nobla, Honorowego Obywatela Gdańska, działacza na rzecz polsko-niemieckiego pojednania. Autora tzw. trylogii gdańskiej: Blaszany bębenek, Kot i mysz, Psie lata.

Kalendarium wydarzeń

Pierwsza sesja I kadencji Młodzieżowej Rady Miasta

Pierwsza sesja I kadencji Młodzieżowej Rady Miasta, organu doradczo-konsultacyjnego, reprezentującego gdańską młodzież przed władzami miasta.

Kalendarium wydarzeń

Zebranie organizacyjno-założycielskie Zrzeszenia Kaszubskiego

Zebranie organizacyjno-założycielskie Zrzeszenia Kaszubskiego. Dwa tygodnie później zarejestrowano stowarzyszenie, a 2 grudnia odbył się pierwszy zjazd w Gdańsku. Od 1964 roku ta organizacja społeczno-kulturalna Kaszubów nosi nazwę Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

Kalendarium wydarzeń

W Gdańsku rozpoczynają się obchody 500-lecia reformacji

W rocznicę upublicznienia przez Marcina Lutra w Wittenberdze 95 tez i wezwania do publicznej debaty religijnej, w Gdańsku rozpoczynają się obchody 500-lecia reformacji. W Gdańsku zarejestrowanych jest kilkanaście protestanckich związków wyznaniowych.

Kalendarium wydarzeń

Dziennikarz Ryszard Kisiel wydaje w Gdańsku premierowy numer pisma „Filo”

Dziennikarz Ryszard Kisiel wydaje w Gdańsku premierowy numer pisma „Filo”, jednego z pierwszych magazynów gejowskich w Polsce, co jest odpowiedzią na akcję „Hiacynt”, polegającą na masowym zbieraniu przez Milicję Obywatelską materiałów o polskich homoseksualnych mężczyznach i ich środowisku (1985–1987).

Kalendarium wydarzeń

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

Sejm RP podjął uchwałę o ustanowieniu 20 XI Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka, w 25 rocznicę przyjęcia Konwencji o prawach dziecka. Zapisano w niej m.in. prawo do: edukacji, opieki medycznej, bezpieczeństwa, schronienia, wolnego czasu i zabawy, wolności i ochrony przed wyzyskiem.

Kalendarium wydarzeń

Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem

Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem obchodzony na znak sprzeciwu wobec mowy nienawiści i przemocy motywowanej uprzedzeniami, w rocznicę nocy kryształowej – pierwszego masowego pogromu ludności żydowskiej w hitlerowskich Niemczech.

Kalendarium wydarzeń

Polska Akademia Nauk Oddział w Gdańsku ogłasza ustanowienie Gdańskiej Nagrody Naukowej dla kobiety naukowca

Polska Akademia Nauk Oddział w Gdańsku ogłasza ustanowienie Gdańskiej Nagrody Naukowej dla kobiety naukowca. Patronką wyróżnienia zostaje Elżbieta Koopman. Urodzona w Gdańsku astronomka, browarniczka, żona Jana Heweliusza. Współautorka i redaktorka kanonicznego dzieła Prodromus astronomiae.

Kalendarium wydarzeń

W kolorach tęczy podświetlono budynek Nowego Ratusza w Gdańsku z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji

W kolorach tęczy podświetlono budynek Nowego Ratusza w Gdańsku z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji, ustanowionego w 1995 roku przez ONZ. To święto szacunku i akceptacji dla różnorodności, a także wyraz sprzeciwu wobec wszelkich form dyskryminacji.

Kalendarium wydarzeń

Międzynarodowy Dzień Pamięci Osób Transpłciowych

Międzynarodowy Dzień Pamięci Osób Transpłciowych, obchodzony od 1999 roku, upamiętniający osoby transpłciowe, które doświadczyły przemocy ze względu na tożsamość płciową. To także apel o skuteczne zapobieganie zbrodniom nienawiści motywowanym uprzedzeniami wobec osób transpłciowych (transfobią).

Kalendarium wydarzeń

Odsłonięcie pomnika ułańskiego Tatara RP w parku Oruńskim

Odsłonięcie pomnika ułańskiego Tatara RP w parku Oruńskim, upamiętniającego wspólną historię narodu polskiego i tatarskiego. Monument przedstawia jeźdźca 1 Szwadronu 13 Pułku Ułanów, tatarskiego legionistę marszałka Józefa Piłsudskiego.

Kalendarium wydarzeń

Półmetek dorocznej międzynarodowej kampanii – „16 dni akcji przeciw przemocy ze względu na płeć”

Półmetek dorocznej międzynarodowej kampanii – „16 dni akcji przeciw przemocy ze względu na płeć”, rozpoczynającej się 25 XI Międzynarodowym Dniem Przeciw Przemocy Wobec Kobiet, a kończącej 10 XII w Dniu Praw Człowieka.

Kalendarium wydarzeń

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością, ustanowiony przez ONZ w 1992 roku, to symboliczny apel o wdrażanie przez państwa i miasta programów integracji osób z niepełnosprawnością, poszanowania ich praw i godności oraz tworzenia przestrzeni w pełni dostępnych.

Kalendarium wydarzeń

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku obchodzi 30-lecie działalności

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie (MOPR) w Gdańsku obchodzi 30-lecie działalności na rzecz gdańskiej społeczności. Ośrodek świadczy m.in. usługi z zakresu poradnictwa i opieki oraz aktywizuje społecznie i zawodowo osoby zagrożone wykluczeniem społecznym.

Kalendarium wydarzeń

Otwarcie 44 Jarmarku Młodzieżowego JarmaROCK FEST

Otwarcie 44 Jarmarku Młodzieżowego (JarmaROCK FEST) – dorocznej imprezy kulturalnej, prezentującej twórczość młodych artystów wywodzących się z mniejszości ukraińskiej. Wydarzenie organizuje Związek Ukraińców w Polsce i Związek Ukraińskiej Młodzieży Niezależnej.

Kalendarium wydarzeń

Odprawiono pierwsze nabożeństwo w Wielkiej Synagodze

Odprawiono pierwsze nabożeństwo w Wielkiej Synagodze przy ul. Bogusławskiego. Jednocześnie uległy likwidacji małe synagogi przy ulicach Szopy, Szerokiej i Lawendowej.

Kalendarium wydarzeń

Wręczono I Gdańską Nagrodę Równości dla osób

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka wręczono I Gdańską Nagrodę Równości dla osób, które w sposób szczególny działają na rzecz praw człowieka, krzewienia idei równości i różnorodności w Gdańsku. To inicjatywa Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania, obecnie nagroda nosi imię Pawła Adamowicza.

Kalendarium wydarzeń

Gen. Wojciech Jaruzelski ogłosił wprowadzenie stanu wojennego

Gen. Wojciech Jaruzelski ogłosił wprowadzenie stanu wojennego. Ograniczono podstawowe prawa obywatelskie, ponad 10 tys. osób internowano, a niemal 100 poniosło śmierć w „niewyjaśnionych okolicznościach”. Opozycja przeszła do podziemia.

Kalendarium wydarzeń

Po raz pierwszy ruszył w kurs gdański autobus SOS

Po raz pierwszy ruszył w kurs gdański autobus SOS, gdzie osoby w kryzysie bezdomności znajdują pomoc ratownika medycznego, pracownika socjalnego lub dyżurnego streetworkera oraz otrzymują gorącą zupę.

Kalendarium wydarzeń

Międzynarodowy Dzień Migrantów

Międzynarodowy Dzień Migrantów ustanowiony przez ONZ w 2000 roku w celu propagowania inicjatyw występujących przeciwko wszelkim przejawom dyskryminacji i aktom agresji wobec osób mieszkających poza krajem swego pochodzenia.

Kalendarium wydarzeń

Powołanie III kadencji Rady Imigrantów i Imigrantek działającej w Gdańsku

Powołanie III kadencji Rady Imigrantów i Imigrantek działającej w Gdańsku od 2016 roku, pionierskiej w skali kraju. Radę tworzy 16 osób pochodzących z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Niemiec, Włoch, Czeczenii, ukraińskiego Krymu oraz pochodzenia polsko-nigeryjsko-amerykańskiego. 

Kalendarium wydarzeń

Clara Stryowska-Baedeker otworzyła w Pałacu Opatów w Oliwie wystawę poświęconą twórczości męża, malarza Wilhelma Augusta

Clara Stryowska-Baedeker (1857–1938) otworzyła w Pałacu Opatów w Oliwie wystawę poświęconą twórczości męża, malarza Wilhelma Augusta. W 1906 roku wydała książkę o szkodliwości noszenia gorsetów dla zdrowia kobiet.

Kalendarium wydarzeń

Janina Ochojska zakłada Polską Akcję Humanitarną

Janina Ochojska (ur. 12 III 1955 w Gdańsku) – astronomka, działaczka humanitarna, edukatorka o chorobie polio – zakłada Polską Akcję Humanitarną.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies (naszych oraz naszych zaufanych partnerów: Google, Facebook) i podobnych technologii w celu świadczenia usług, dostosowania strony do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych, analitycznych i reklamowych. Korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Ok, rozumiem.