Tag: grudzień

Kalendarium wydarzeń

Międzynarodowy Dzień Migrantów

Międzynarodowy Dzień Migrantów ustanowiony przez ONZ w 2000 roku w celu propagowania inicjatyw występujących przeciwko wszelkim przejawom dyskryminacji i aktom agresji wobec osób mieszkających poza krajem swego pochodzenia.

Kalendarium wydarzeń

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością, ustanowiony przez ONZ w 1992 roku, to symboliczny apel o wdrażanie przez państwa i miasta programów integracji osób z niepełnosprawnością, poszanowania ich praw i godności oraz tworzenia przestrzeni w pełni dostępnych.

Kalendarium wydarzeń

Półmetek dorocznej międzynarodowej kampanii – „16 dni akcji przeciw przemocy ze względu na płeć”

Półmetek dorocznej międzynarodowej kampanii – „16 dni akcji przeciw przemocy ze względu na płeć”, rozpoczynającej się 25 XI Międzynarodowym Dniem Przeciw Przemocy Wobec Kobiet, a kończącej 10 XII w Dniu Praw Człowieka.

Kalendarium wydarzeń

Otwarcie 44 Jarmarku Młodzieżowego JarmaROCK FEST

Otwarcie 44 Jarmarku Młodzieżowego (JarmaROCK FEST) – dorocznej imprezy kulturalnej, prezentującej twórczość młodych artystów wywodzących się z mniejszości ukraińskiej. Wydarzenie organizuje Związek Ukraińców w Polsce i Związek Ukraińskiej Młodzieży Niezależnej.

Kalendarium wydarzeń

Powołanie III kadencji Rady Imigrantów i Imigrantek działającej w Gdańsku

Powołanie III kadencji Rady Imigrantów i Imigrantek działającej w Gdańsku od 2016 roku, pionierskiej w skali kraju. Radę tworzy 16 osób pochodzących z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Niemiec, Włoch, Czeczenii, ukraińskiego Krymu oraz pochodzenia polsko-nigeryjsko-amerykańskiego. 

Kalendarium wydarzeń

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku obchodzi 30-lecie działalności

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie (MOPR) w Gdańsku obchodzi 30-lecie działalności na rzecz gdańskiej społeczności. Ośrodek świadczy m.in. usługi z zakresu poradnictwa i opieki oraz aktywizuje społecznie i zawodowo osoby zagrożone wykluczeniem społecznym.

Kalendarium wydarzeń

Po raz pierwszy ruszył w kurs gdański autobus SOS

Po raz pierwszy ruszył w kurs gdański autobus SOS, gdzie osoby w kryzysie bezdomności znajdują pomoc ratownika medycznego, pracownika socjalnego lub dyżurnego streetworkera oraz otrzymują gorącą zupę.

Kalendarium wydarzeń

Wręczono I Gdańską Nagrodę Równości dla osób

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka wręczono I Gdańską Nagrodę Równości dla osób, które w sposób szczególny działają na rzecz praw człowieka, krzewienia idei równości i różnorodności w Gdańsku. To inicjatywa Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania, obecnie nagroda nosi imię Pawła Adamowicza.

Kalendarium wydarzeń

Janina Ochojska zakłada Polską Akcję Humanitarną

Janina Ochojska (ur. 12 III 1955 w Gdańsku) – astronomka, działaczka humanitarna, edukatorka o chorobie polio – zakłada Polską Akcję Humanitarną.

Kalendarium wydarzeń

Gen. Wojciech Jaruzelski ogłosił wprowadzenie stanu wojennego

Gen. Wojciech Jaruzelski ogłosił wprowadzenie stanu wojennego. Ograniczono podstawowe prawa obywatelskie, ponad 10 tys. osób internowano, a niemal 100 poniosło śmierć w „niewyjaśnionych okolicznościach”. Opozycja przeszła do podziemia.

Kalendarium wydarzeń

Clara Stryowska-Baedeker otworzyła w Pałacu Opatów w Oliwie wystawę poświęconą twórczości męża, malarza Wilhelma Augusta

Clara Stryowska-Baedeker (1857–1938) otworzyła w Pałacu Opatów w Oliwie wystawę poświęconą twórczości męża, malarza Wilhelma Augusta. W 1906 roku wydała książkę o szkodliwości noszenia gorsetów dla zdrowia kobiet.

Kalendarium wydarzeń

Odprawiono pierwsze nabożeństwo w Wielkiej Synagodze

Odprawiono pierwsze nabożeństwo w Wielkiej Synagodze przy ul. Bogusławskiego. Jednocześnie uległy likwidacji małe synagogi przy ulicach Szopy, Szerokiej i Lawendowej.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies (naszych oraz naszych zaufanych partnerów: Google, Facebook) i podobnych technologii w celu świadczenia usług, dostosowania strony do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych, analitycznych i reklamowych. Korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Ok, rozumiem.