Tag: lipiec

Kalendarium wydarzeń

Europejski Dzień Wsparcia dla Ofiar Przestępstw z Nienawiści

Europejski Dzień Wsparcia dla Ofiar Przestępstw z Nienawiści to symboliczne upamiętnienie osób zamordowanych w zbrodniach nienawiści oraz wezwanie do działania w celu skutecznego przeciwdziałania aktom agresji motywowanym uprzedzeniami.

Kalendarium wydarzeń

Otwarcie dla publiczności Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Otwarcie dla publiczności Muzeum Bursztynu w Gdańsku w jego ostatecznej siedzibie. Bursztynowe dziedzictwo miasta prezentowane jest w Wielkim Młynie, największym młynie średniowiecznej Europy.

Kalendarium wydarzeń

Postępowa Gmina Żydowska Beit Trójmiasto otwiera w Oliwie synagogę Beit Chaim

Postępowa Gmina Żydowska Beit Trójmiasto, kontynuatorka tradycji judaizmu reformowanego, obecnego w Gdańsku przed II wojną światową, otwiera w Oliwie synagogę Beit Chaim (pol. Dom Życia). Przewodniczącą Gminy jest Katarzyna Mazurkiewicz.

Kalendarium wydarzeń

Parafia greckokatolicka w Gdańsku rozpoczyna działalność w dawnym kościele środowisk twórczych archidiecezji gdańskiej

Parafia greckokatolicka w Gdańsku rozpoczyna działalność w dawnym kościele środowisk twórczych archidiecezji gdańskiej. Jako świątynia obrządku bizantyjsko-ukraińskiego nosi wezwanie św. Bartłomieja i Opieki Najświętszej Bogurodzicy, jest konkatedrą eparchii olsztyńsko-gdańskiej (odpowiednik katolickiej diecezji).

Kalendarium wydarzeń

Urodziła się w Gdańsku Natalia Partyka

Urodziła się w Gdańsku Natalia Partyka – tenisistka stołowa, czterokrotna mistrzyni paraolimpijska z Aten (2004), Pekinu (2008), Londynu (2012) i Rio de Janeiro (2016) oraz uczestniczka olimpiad w Pekinie, Londynie, Rio de Janeiro i Tokio.

Kalendarium wydarzeń

Urodziła się Izabella Trojanowska

Urodziła się Izabella Trojanowska (zm. 21 IV 1995 w Gdańsku) – dziennikarka i pisarka, współzałożycielka Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, która wraz z pisarką Różą Ostrowską wydała Bedeker Kaszubski, unikatowy zbiór wiedzy o regionie (1962).

Kalendarium wydarzeń

Z inicjatywy Anny Elisy Tuschinski zorganizowano w Wolnym Mieście Gdańsku XIX Światowy Kongres Esperanto

Z inicjatywy Anny Elisy Tuschinski (1841–1939), gdańskiej nauczycielki i założycielki pierwszego Gdańskiego Towarzystwa Esperanto, zorganizowano w Wolnym Mieście Gdańsku XIX Światowy Kongres Esperanto.

Kalendarium wydarzeń

Urodziła się w Gdańsku Joanna Schopenhauer

Urodziła się w Gdańsku Joanna Schopenhauer – pisarka, poliglotka, matka filozofa Arthura Schopenhauera. Jej wspomnienia z młodości, opublikowane w 1839 roku, opisują m.in. życie Gdańska w połowie XVIII wieku.To jeden z ciekawszych przykładów opowieści o historii codzienności z perspektywy kobiety autorki.

Kalendarium wydarzeń

Zygmunt II August nadaje Gdańskowi przywilej wolności wyznaniowej dla wyznania augsburskiego

Zygmunt II August nadaje Gdańskowi przywilej wolności wyznaniowej dla wyznania augsburskiego. Było to swoiste uznanie dominacji luteranizmu i reformacji w mieście, rozpoczętej symbolicznie 13 VII 1522 przez kazania Jacoba Hegge u podnóża Góry Gradowej.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies (naszych oraz naszych zaufanych partnerów: Google, Facebook) i podobnych technologii w celu świadczenia usług, dostosowania strony do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych, analitycznych i reklamowych. Korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Ok, rozumiem.