Tag: lipiec
Europejski Dzień Wsparcia dla Ofiar Przestępstw z Nienawiści
Europejski Dzień Wsparcia dla Ofiar Przestępstw z Nienawiści to symboliczne upamiętnienie osób zamordowanych w zbrodniach nienawiści oraz wezwanie do działania w celu skutecznego przeciwdziałania aktom agresji motywowanym uprzedzeniami.
Otwarcie dla publiczności Muzeum Bursztynu w Gdańsku
Otwarcie dla publiczności Muzeum Bursztynu w Gdańsku w jego ostatecznej siedzibie. Bursztynowe dziedzictwo miasta prezentowane jest w Wielkim Młynie, największym młynie średniowiecznej Europy.
Postępowa Gmina Żydowska Beit Trójmiasto otwiera w Oliwie synagogę Beit Chaim
Postępowa Gmina Żydowska Beit Trójmiasto, kontynuatorka tradycji judaizmu reformowanego, obecnego w Gdańsku przed II wojną światową, otwiera w Oliwie synagogę Beit Chaim (pol. Dom Życia). Przewodniczącą Gminy jest Katarzyna Mazurkiewicz.
Parafia greckokatolicka w Gdańsku rozpoczyna działalność w dawnym kościele środowisk twórczych archidiecezji gdańskiej
Parafia greckokatolicka w Gdańsku rozpoczyna działalność w dawnym kościele środowisk twórczych archidiecezji gdańskiej. Jako świątynia obrządku bizantyjsko-ukraińskiego nosi wezwanie św. Bartłomieja i Opieki Najświętszej Bogurodzicy, jest konkatedrą eparchii olsztyńsko-gdańskiej (odpowiednik katolickiej diecezji).
Urodziła się w Gdańsku Natalia Partyka
Urodziła się w Gdańsku Natalia Partyka – tenisistka stołowa, czterokrotna mistrzyni paraolimpijska z Aten (2004), Pekinu (2008), Londynu (2012) i Rio de Janeiro (2016) oraz uczestniczka olimpiad w Pekinie, Londynie, Rio de Janeiro i Tokio.
Urodziła się Izabella Trojanowska
Urodziła się Izabella Trojanowska (zm. 21 IV 1995 w Gdańsku) – dziennikarka i pisarka, współzałożycielka Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, która wraz z pisarką Różą Ostrowską wydała Bedeker Kaszubski, unikatowy zbiór wiedzy o regionie (1962).
Z inicjatywy Anny Elisy Tuschinski zorganizowano w Wolnym Mieście Gdańsku XIX Światowy Kongres Esperanto
Z inicjatywy Anny Elisy Tuschinski (1841–1939), gdańskiej nauczycielki i założycielki pierwszego Gdańskiego Towarzystwa Esperanto, zorganizowano w Wolnym Mieście Gdańsku XIX Światowy Kongres Esperanto.
Urodziła się w Gdańsku Joanna Schopenhauer
Urodziła się w Gdańsku Joanna Schopenhauer – pisarka, poliglotka, matka filozofa Arthura Schopenhauera. Jej wspomnienia z młodości, opublikowane w 1839 roku, opisują m.in. życie Gdańska w połowie XVIII wieku.To jeden z ciekawszych przykładów opowieści o historii codzienności z perspektywy kobiety autorki.
Zygmunt II August nadaje Gdańskowi przywilej wolności wyznaniowej dla wyznania augsburskiego
Zygmunt II August nadaje Gdańskowi przywilej wolności wyznaniowej dla wyznania augsburskiego. Było to swoiste uznanie dominacji luteranizmu i reformacji w mieście, rozpoczętej symbolicznie 13 VII 1522 przez kazania Jacoba Hegge u podnóża Góry Gradowej.