Tag: listopad

Kalendarium wydarzeń

Międzynarodowy Dzień Pamięci Osób Transpłciowych

Międzynarodowy Dzień Pamięci Osób Transpłciowych, obchodzony od 1999 roku, upamiętniający osoby transpłciowe, które doświadczyły przemocy ze względu na tożsamość płciową. To także apel o skuteczne zapobieganie zbrodniom nienawiści motywowanym uprzedzeniami wobec osób transpłciowych (transfobią).

Kalendarium wydarzeń

Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem

Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem obchodzony na znak sprzeciwu wobec mowy nienawiści i przemocy motywowanej uprzedzeniami, w rocznicę nocy kryształowej – pierwszego masowego pogromu ludności żydowskiej w hitlerowskich Niemczech.

Kalendarium wydarzeń

W kolorach tęczy podświetlono budynek Nowego Ratusza w Gdańsku z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji

W kolorach tęczy podświetlono budynek Nowego Ratusza w Gdańsku z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji, ustanowionego w 1995 roku przez ONZ. To święto szacunku i akceptacji dla różnorodności, a także wyraz sprzeciwu wobec wszelkich form dyskryminacji.

Kalendarium wydarzeń

Polska Akademia Nauk Oddział w Gdańsku ogłasza ustanowienie Gdańskiej Nagrody Naukowej dla kobiety naukowca

Polska Akademia Nauk Oddział w Gdańsku ogłasza ustanowienie Gdańskiej Nagrody Naukowej dla kobiety naukowca. Patronką wyróżnienia zostaje Elżbieta Koopman. Urodzona w Gdańsku astronomka, browarniczka, żona Jana Heweliusza. Współautorka i redaktorka kanonicznego dzieła Prodromus astronomiae.

Kalendarium wydarzeń

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

Sejm RP podjął uchwałę o ustanowieniu 20 XI Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka, w 25 rocznicę przyjęcia Konwencji o prawach dziecka. Zapisano w niej m.in. prawo do: edukacji, opieki medycznej, bezpieczeństwa, schronienia, wolnego czasu i zabawy, wolności i ochrony przed wyzyskiem.

Kalendarium wydarzeń

Odsłonięcie pomnika ułańskiego Tatara RP w parku Oruńskim

Odsłonięcie pomnika ułańskiego Tatara RP w parku Oruńskim, upamiętniającego wspólną historię narodu polskiego i tatarskiego. Monument przedstawia jeźdźca 1 Szwadronu 13 Pułku Ułanów, tatarskiego legionistę marszałka Józefa Piłsudskiego.

Kalendarium wydarzeń

Dziennikarz Ryszard Kisiel wydaje w Gdańsku premierowy numer pisma „Filo”

Dziennikarz Ryszard Kisiel wydaje w Gdańsku premierowy numer pisma „Filo”, jednego z pierwszych magazynów gejowskich w Polsce, co jest odpowiedzią na akcję „Hiacynt”, polegającą na masowym zbieraniu przez Milicję Obywatelską materiałów o polskich homoseksualnych mężczyznach i ich środowisku (1985–1987).

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies (naszych oraz naszych zaufanych partnerów: Google, Facebook) i podobnych technologii w celu świadczenia usług, dostosowania strony do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych, analitycznych i reklamowych. Korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Ok, rozumiem.