Tag: luty

Kalendarium wydarzeń

Śnieżyca zablokowała miasto

Śnieżyca zablokowała miasto. Z powodu mrozu i zwałów śniegu zawieszono zajęcia w szkołach, nie jeździły autobusy
i nieregularnie kursowały pociągi. W pierwszy dzień wiosny narciarze zjeżdżali jeszcze z Góry Gradowej w centrum miasta.

Kalendarium wydarzeń

Tragiczna śmierć Ireneusza Reglińskiego

Z pędzącego pociągu SKM czterech pijanych młodych mężczyzn wypchnęło Ireneusza Reglińskiego, 21-letniego studenta Akademii Medycznej. Prowodyrką była kobieta. 22 lutego w milczeniu ulicami Gdańska przeszło kilka tysięcy osób w Czarnym Marszu Przeciwko Przemocy.

Kalendarium wydarzeń

W Gdańsku rozpoczęto plenerowe zdjęcia do filmu Andrzeja Wajdy „Człowiek z żelaza”

W Gdańsku rozpoczęto plenerowe zdjęcia do filmu Andrzeja Wajdy „Człowiek z żelaza”, osnutego na wydarzeniach strajkowych w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r. Obraz otrzymał pierwszą w historii polskiej kinematografii Złotą Palmę w Cannes.

Kalendarium wydarzeń

Inauguracja pierwszego roku akademickiego w Akademii Lekarskiej w Gdańsku

Inauguracja pierwszego roku akademickiego w Akademii Lekarskiej w Gdańsku. Uczelnia nawiązuje do wielowiekowych tradycji uprawiania w Gdańsku medycyny. Cech Chirurgów działał tu od 1454 r.

Kalendarium wydarzeń

Zmarł Daniel Chodowiecki – polsko-niemiecki malarz i rysownik

Zmarł Daniel Chodowiecki (ur. 16 X 1726 w Gdańsku) – polsko-niemiecki malarz i rysownik, autor cyklu 108 rysunków, które powstały latem 1773 r. podczas 10-tygodniowej podróży artysty z Berlina do rodzinnego Gdańska.

Kalendarium wydarzeń

Zbuntowani przeciwko Krzyżakom gdańszczanie zajęli Wielki Młyn w Gdańsku

Zbuntowani przeciwko Krzyżakom gdańszczanie zajęli Wielki Młyn w Gdańsku, który był wówczas ważnym obiektem militarnym. Tym samym rozpoczęła się w Gdańsku wojna trzynastoletnia.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies (naszych oraz naszych zaufanych partnerów: Google, Facebook) i podobnych technologii w celu świadczenia usług, dostosowania strony do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych, analitycznych i reklamowych. Korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Ok, rozumiem.