Tag: maj

Kalendarium wydarzeń

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego, ustanowiony uchwałą Sejmu RP w 2006 roku, to dowód uznania nadrzędnej wartości wychowania dzieci w rodzinach i popularyzacji edukacji o rodzinnej pieczy zastępczej.

Kalendarium wydarzeń

Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii

Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii, upamiętniający usunięcie w 1990 roku przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) homoseksualizmu z listy chorób.

Kalendarium wydarzeń

Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych i Polski Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną

Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych i Polski Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, obchodzony od 1999 roku. To apel o zapewnienie równych praw
i poszanowanie godności osób z niepełnosprawnością.

Kalendarium wydarzeń

Ukraiński generał Marko Bezruczko został patronem skweru w Oliwie u zbiegu ulic Kaprów i Obrońców Westerplatte

Ukraiński generał Marko Bezruczko, bohater walki o wartości europejskie i symbol polsko-ukraińskiego braterstwa broni z 1920 roku, został, na wniosek konsula generalnego Ukrainy w Gdańsku Łwa Zacharczyszyna, patronem skweru w Oliwie u zbiegu ulic Kaprów i Obrońców Westerplatte.

Kalendarium wydarzeń

Rusza gdańska kampania społeczna Zostań w domu bez przemocy

Rusza gdańska kampania społeczna Zostań w domu bez przemocy. Osoby dotknięte przemocą domową i będące świadkami przemocy mogą prosić o pomoc przez całą dobę: tel. 797 909 112, e-mail: wsparcie@mopr.gda.pl.

Kalendarium wydarzeń

Prezydent Paweł Adamowicz otwiera III Trójmiejski Marsz Równości

Prezydent Paweł Adamowicz otwiera III Trójmiejski Marsz Równości. W przemówieniu mówi: „Miłość może tylko łączyć”, szczególnie w Gdańsku, który „nie wyklucza nikogo, każdego chce przytulić”.

Kalendarium wydarzeń

Konwencja stambulska została udostępniona do podpisu przez państwa członkowskie

Konwencja stambulska (Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej) została udostępniona do podpisu przez państwa członkowskie. To pierwszy europejski akt prawny określający wiążące dla państw-stron normy minimalne w tym zakresie.

Kalendarium wydarzeń

Przy ul. 3 Maja otwarto Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy

Przy ul. 3 Maja otwarto Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy, ekumeniczny symbol wszystkich zniszczonych po II wojnie światowej nekropolii w Gdańsku, forma hołdu i zadośćuczynienia, miejsce wspólnej modlitwy.

Kalendarium wydarzeń

Sejm RP przyjmuje ustawę o gwarancjach wolności sumienia i wyznania

Sejm RP przyjmuje ustawę o gwarancjach wolności sumienia i wyznania z artykułem 10 w brzmieniu: „Rzeczpospolita Polska jest państwem świeckim, neutralnym w sprawach religii i przekonań”.

Kalendarium wydarzeń

Do macierzystego portu w Gdańsku, po ukończeniu okołoziemskich regat, wraca jacht „Otago”

Do macierzystego portu w Gdańsku, po ukończeniu okołoziemskich regat, wraca jacht „Otago”. Na pokładzie Iwona Pieńkawa (ur. 17 IV 1955 w Warszawie), studentka Politechniki Gdańskiej, pierwsza Polka, która opłynęła przylądek Horn. Jej wspomnieniowa książka z tego rejsu to Otago, Otago, na zdrowie.

Kalendarium wydarzeń

Wizyta w Gdańsku króla Kazimierza Jagiellończyka i nadanie miastu tzw. wielkiego przywileju

Wizyta w Gdańsku króla Kazimierza Jagiellończyka i nadanie miastu tzw. wielkiego przywileju. Z tej okazji obchodzimy doroczne święto miasta, podczas którego gdańszczanki i gdańszczanie celebrują zarówno wielowiekową i wielokulturową tradycję, jak i nowoczesny charakter współczesnego Gdańska.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies (naszych oraz naszych zaufanych partnerów: Google, Facebook) i podobnych technologii w celu świadczenia usług, dostosowania strony do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych, analitycznych i reklamowych. Korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Ok, rozumiem.