Tag: marzec

Kalendarium wydarzeń

Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową

Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową ustanowiony przez ONZ w rocznicę policyjnej pacyfikacji pokojowego protestu lokalnej społeczności w Sharpeville przeciw apartheidowi w RPA w 1960 roku.

Kalendarium wydarzeń

Światowy Dzień Zespołu Downa

Światowy Dzień Zespołu Downa to święto, które obchodzone jest na całym świecie z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Na znak solidarności tego dnia ubiera się dwie różne skarpetki.

Kalendarium wydarzeń

Światowy Dzień Praw Konsumenta

Światowy Dzień Praw Konsumenta, obchodzony od 1983 roku, propaguje systemową ochronę praw konsumentów, w tym dostępu do towarów i usług, informacji, bezpieczeństwa, wyboru, opinii, rekompensaty, edukacji.

Kalendarium wydarzeń

Gdańskie linie tramwajowe obsługiwane są wyłącznie przez pojazdy niskopodłogowe

Gdańskie linie tramwajowe obsługiwane są wyłącznie przez pojazdy niskopodłogowe, przyjazne dla osób z niepełnosprawnością i opiekunów dzieci w wózkach. Gdańsk jest pierwszym polskim miastem z w pełni niskopodłogową flotą spośród tych, gdzie komunikacja tramwajowa funkcjonuje nieprzerwanie. 

Kalendarium wydarzeń

Zmarł prof. Jerzy Limon

Zmarł prof. Jerzy Limon (ur. 24 V 1950 w Malborku) – anglista, literaturoznawca, tłumacz i teatrolog, inicjator i dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku, prezes Fundacji Theatrum Gedanense, organizującej Festiwal Szekspirowski, członek korespondent Polskiej Akademii Nauk. 

Kalendarium wydarzeń

Zmarł najbardziej znany gdański fotoreporter Maciej Kosycarz

Zmarł najbardziej znany gdański fotoreporter Maciej Kosycarz (ur. 20 IV 1964 w Gdańsku), założyciel agencji Kosycarz Foto Press (KFP), społecznik dokumentujący rozwijającą się współczesną różnorodność Gdańska, laureat Pomorskiej Nagrody Artystycznej. 

Kalendarium wydarzeń

Aleksandra Dulkiewicz złożyła przysięgę i oficjalnie objęła urząd prezydenta Gdańska

Aleksandra Dulkiewicz – jako pierwsza kobieta w historii miasta – złożyła przysięgę i oficjalnie objęła urząd prezydenta Gdańska, uroczysta sesja Rady Miasta Gdańska odbyła się w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównomiejskiego.

Kalendarium wydarzeń

W Gdańsku odbywa się po raz pierwszy Dzień Jedności Kaszubów

W Gdańsku odbywa się po raz pierwszy Dzień Jedności Kaszubów, obchodzony na pamiątkę najstarszej pisemnej wzmianki o Kaszubach w bulli papieża Grzegorza IX (1238).

Kalendarium wydarzeń

Powstaje Rada Konsultacyjna Powiatu ds. Osób Niepełnosprawnych

Powstaje Rada Konsultacyjna Powiatu ds. Osób Niepełnosprawnych (obecnie Gdańska Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych), powoływana przez prezydenta miasta. Rada inicjuje i monitoruje działania na rzecz realizacji praw osób z niepełnosprawnością w Gdańsku.

Kalendarium wydarzeń

Wykonano jedną z pierwszych w Polsce operacji chirurgicznej korekty narządów płciowych

Wykonano jedną z pierwszych w Polsce operacji chirurgicznej korekty narządów płciowych (SRS) osoby transpłciowej. Operował prof. Kazimierz Krajka z Kliniki Urologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (wówczas Akademii Medycznej). 

Kalendarium wydarzeń

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz pierwszą kobietą, która samotnie opłynęła kulę ziemską

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz (ur. 15 VII 1936 w Warszawie, zm. 12 VI 2021 w Gdańsku) – żeglarka i inżynierka budowy okrętów, zamyka wokółziemską pętlę swojego rejsu, stając się pierwszą kobietą, która samotnie opłynęła kulę ziemską.

Kalendarium wydarzeń

Urodził się w Gdańsku Jerzy Samp

Urodził się w Gdańsku Jerzy Samp (zm. 16 II 2015 w Warszawie), pisarz, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, znawca gdańskiej, kaszubskiej i pomorskiej mitologii, autor m.in. Bedekera gdańskiego (1994), Miasta czterdziestu bram (1996) oraz Miasta magicznych przestrzeni (2003).

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies (naszych oraz naszych zaufanych partnerów: Google, Facebook) i podobnych technologii w celu świadczenia usług, dostosowania strony do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych, analitycznych i reklamowych. Korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Ok, rozumiem.