Tag: marzec

Kalendarium wydarzeń

Zmarł najbardziej znany gdański fotoreporter Maciej Kosycarz

Zmarł najbardziej znany gdański fotoreporter Maciej Kosycarz (ur. 20 IV 1964 w Gdańsku), syn dziennikarki i fotoreportera – Zbigniewa Kosycarza. Pochowany został na cmentarzu w Gdańsku-Oliwie.

Kalendarium wydarzeń

Zmarła Lucyna Legut – aktorka, malarka, pisarka, autorka utworów dla dzieci

Zmarła Lucyna Legut (ur. 27 III 1926 w Suchej Beskidzkiej) – aktorka, malarka, pisarka, autorka utworów dla dzieci i młodzieży, słuchowisk i widowisk. Na scenie teatru Wybrzeże wykreowała ok. 80 ról. Pochowano ją na cmentarzu Srebrzysko.

Kalendarium wydarzeń

Rozpoczął się proces o „sprawstwo kierownicze” śmierci 44 osób w grudniu 1970

Rozpoczął się proces przeciwko 12 osobom oskarżonym o „sprawstwo kierownicze” śmierci 44 osób, które zginęły na Wybrzeżu w Grudniu ’70. Na ławie oskarżonych zasiadł m.in. gen. Wojciech Jaruzelski, ówczesny szef MON.
Zza okien dochodziły dźwięki pieśni „Janek Wiśniewski padł”.

Kalendarium wydarzeń

Przestępcy włamali się do katedry gnieźnieńskiej

Przestępcy włamali się do katedry gnieźnieńskiej, zniszczyli sarkofag św. Wojciecha i ukradli srebrne elementy relikwiarza. Złodzieje, którymi okazali się trzej młodzi gdańszczanie, przetopili skarb. Gdańscy rzemieślnicy zaoferowali pomoc finansową i prace przy rekonstrukcji. Twórcą relikwiarza był XVII-wieczny złotnik gdański Peter von der Rennen.

Kalendarium wydarzeń

Klinika Chorób Zakaźnych w nowym budynku

Klinika Chorób Zakaźnych przeniosła się z terenu akademii do nowo wybudowanego Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego (obecnie Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy) przy ul. Smoluchowskiego 18.

Kalendarium wydarzeń

Marlena Dietrich koncertuje w Gdańsku

Marlena Dietrich, gwiazda filmu i estrady, przybyła do Gdańska, aby dać koncert w hali widowiskowej Stoczni Gdańskiej. Gwiazda skarżyła się, że w śpiewaniu przeszkadzały jej przejeżdżające pociągi i żałowała, że nie spotkała w Gdańsku Zbigniewa Cybulskiego.

Kalendarium wydarzeń

Urodził się Andrzej Wajda – jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów

Urodził się Andrzej Wajda (zm. 9 X 2016 w Warszawie) – jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych i teatralnych, autor tzw. trylogii robotniczej, która w historii kina zapisała sierpniowy strajk w Stoczni Gdańskiej im. Lenina – „Człowiek z marmuru” (1977), „Człowiek z żelaza” (1981), nagrodzony Złotą Palmą w Cannes, i „Wałęsa. Człowiek z nadziei” (2013).

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies (naszych oraz naszych zaufanych partnerów: Google, Facebook) i podobnych technologii w celu świadczenia usług, dostosowania strony do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych, analitycznych i reklamowych. Korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Ok, rozumiem.