Tag: październik

Kalendarium wydarzeń

95 rocznica urodzin Güntera Grassa

95 rocznica urodzin Güntera Grassa (zm. 13 kwietnia 2015 w Lubece) – pisarza narodowości niemiecko-kaszubskiej, laureata Literackiej Nagrody Nobla, Honorowego Obywatela Gdańska, działacza na rzecz polsko-niemieckiego pojednania. Autora tzw. trylogii gdańskiej: Blaszany bębenek, Kot i mysz, Psie lata.

Kalendarium wydarzeń

Międzynarodowy Dzień Białej Laski

Międzynarodowy Dzień Białej Laski, obchodzony od 1970 roku z inicjatywy Międzynarodowej Federacji Niewidomych, którego celem jest zwrócenie uwagi na potrzeby osób z niepełnosprawnością wzroku.

Kalendarium wydarzeń

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych ustanowiono w 1990 roku z inicjatywy ONZ. W Gdańsku święto obchodzone jest przez cały październik. Seniorzy mogą korzystać z bogatego programu aktywności przygotowanego przez instytucje miejskie oraz samych seniorów.

Kalendarium wydarzeń

Piąta edycja programu „Cześć”

Piąta edycja programu „Cześć”, organizowanego od 2017 roku przez Centrum Wsparcia Imigrantek i Imigrantów oraz Europejskie Centrum Solidarności. Cykl spotkań adresowany jest do nowych mieszkanek i mieszkańców Gdańska, chcących poznać język, miasto i lokalną społeczność Gdańska.

Kalendarium wydarzeń

Otwarcie pierwszego w Polsce kierunku: filologia polskiego języka migowego na Uniwersytecie Warszawskim

Otwarcie pierwszego w Polsce kierunku: filologia polskiego języka migowego na Uniwersytecie Warszawskim. Obok biegłości w polskim języku migowym (PJM) studenci analizują głuchotę na gruncie kulturowym i językowym, a nie medycznym.

Kalendarium wydarzeń

W Gdańsku rozpoczynają się obchody 500-lecia reformacji

W rocznicę upublicznienia przez Marcina Lutra w Wittenberdze 95 tez i wezwania do publicznej debaty religijnej, w Gdańsku rozpoczynają się obchody 500-lecia reformacji. W Gdańsku zarejestrowanych jest kilkanaście protestanckich związków wyznaniowych.

Kalendarium wydarzeń

Na Uniwersytecie Gdańskim startuje nowy unikatowy kierunek studiów – etnofilologia kaszubska

Na Uniwersytecie Gdańskim startuje nowy unikatowy kierunek studiów – etnofilologia kaszubska. Trzyletnie studia pozwalają dogłębnie poznać kaszubski język, historię i kulturę. Absolwenci i absolwentki kierunku pracują m.in. w edukacji, animacji kultury, dziennikarstwie, edytorstwie.

Kalendarium wydarzeń

Pierwsza sesja I kadencji Młodzieżowej Rady Miasta

Pierwsza sesja I kadencji Młodzieżowej Rady Miasta, organu doradczo-konsultacyjnego, reprezentującego gdańską młodzież przed władzami miasta.

Kalendarium wydarzeń

W Gdańsku zostaje zarejestrowane stowarzyszenie Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek

W Gdańsku zostaje zarejestrowane stowarzyszenie Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek, którego misją jest m.in. wspieranie nowych mieszkańców Trójmiasta w legalizacji pracy i pobytu, doradzanie jak szukać pracy i jak zatrudniać obcokrajowców oraz nauka języka polskiego.

Kalendarium wydarzeń

Zebranie organizacyjno-założycielskie Zrzeszenia Kaszubskiego

Zebranie organizacyjno-założycielskie Zrzeszenia Kaszubskiego. Dwa tygodnie później zarejestrowano stowarzyszenie, a 2 grudnia odbył się pierwszy zjazd w Gdańsku. Od 1964 roku ta organizacja społeczno-kulturalna Kaszubów nosi nazwę Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies (naszych oraz naszych zaufanych partnerów: Google, Facebook) i podobnych technologii w celu świadczenia usług, dostosowania strony do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych, analitycznych i reklamowych. Korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Ok, rozumiem.