Tag: sierpień

Kalendarium wydarzeń

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Nazizmu i Stalinizmu

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Nazizmu i Stalinizmu, obchodzony w rocznicę podpisania paktu Ribbentrop–Mołotow, przypomina o zbrodniach totalitaryzmów XX wieku. Tego dnia ONZ ustanowiła także Międzynarodowy Dzień Pamięci o Handlu Niewolnikami i jego Zniesieniu.

Kalendarium wydarzeń

Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy

Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie, ustanowiony w 2019 roku przez ONZ, apeluje o poszanowanie wolności wyznania i przekonań oraz potępia akty przemocy wobec przedstawicieli mniejszości religijnych na całym świecie.

Kalendarium wydarzeń

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej, ustanowiony przez ONZ w 2008 roku, w sposób symboliczny oddaje hołd pracownikom służb i organizacji niosących stałą pomoc osobom potrzebującym, przebywającym w strefach konfliktów i kryzysów na całym świecie.

Kalendarium wydarzeń

Międzynarodowy Dzień Młodzieży ustanowiony przez ONZ

Międzynarodowy Dzień Młodzieży ustanowiony przez ONZ w 1999 roku w celu aktywizacji młodego pokolenia do działań na rzecz społeczności lokalnej, zmiany społecznej i wolontariatu, a także w celu docenienia głosu i kreatywności młodych w rozwiązywaniu problemów współczesnego świata.

Kalendarium wydarzeń

Otwarto nową siedzibę Związku Ormiańskiego w Gdańsku

W ramach obchodów 650-lecia obecności Ormian w Polsce otwarto nową siedzibę Związku Ormiańskiego w Gdańsku przy ulicy Mariackiej 34/36. Stowarzyszenie działa na rzecz pielęgnacji dziedzictwa kulturowego i materialnego Ormian w Polsce. 

Kalendarium wydarzeń

W Gdańsku otwarto Europejskie Centrum Solidarności

W Gdańsku otwarto Europejskie Centrum Solidarności, które upowszechnia dziedzictwo Solidarności oraz dba, aby ideały ruchu Solidarność zachowały atrakcyjność i aktualność.

Kalendarium wydarzeń

Oficjalnie uznano za dewizę Gdańska napis „Nec temere, nec timide”

Oficjalnie uznano za dewizę Gdańska napis umieszczony ok. 1610 roku w nadprożu przejścia z Sali Zimowej do Sali Czerwonej Ratusza Głównego Miasta: „Nec temere, nec timide” („Ani zuchwale, ani trwożliwie”, ewentualnie „Bez strachu, lecz z rozwagą”).

Kalendarium wydarzeń

Podpisano Porozumienie Gdańskie

Podpisano Porozumienie Gdańskie, co zakończyło strajk w Stoczni Gdańskiej, doprowadziło do powstania NSZZ „Solidarność” i dało ludziom w Polsce nadzieję na demokratyzację życia.

Kalendarium wydarzeń

Strajk w Stoczni Gdańskiej przekształca się w strajk solidarnościowy

Strajk w Stoczni Gdańskiej przekształca się w strajk solidarnościowy. W zatrzymaniu protestujących na terenie zakładu szczególną rolę odegrały: Ewa Ossowska, Alina Pienkowska, Anna Walentynowicz i Henryka Krzywonos. Z informacją do innych zakładów docierają Maria Płońska i Joanna Duda-Gwiazda.

Kalendarium wydarzeń

W Stoczni Gdańskiej im. Lenina rozpoczął się strajk

W Stoczni Gdańskiej im. Lenina rozpoczął się strajk poparty następnie przez wiele zakładów pracy Wybrzeża i całego kraju. Strajkujący stoczniowcy przedstawili władzom 21 postulatów, żądając realizacji podstawowych praw człowieka i swobód obywatelskich.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies (naszych oraz naszych zaufanych partnerów: Google, Facebook) i podobnych technologii w celu świadczenia usług, dostosowania strony do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych, analitycznych i reklamowych. Korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Ok, rozumiem.