Tag: styczeń

Kalendarium wydarzeń

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu  został ustanowiony w 2005 roku przez ONZ w rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i ośrodka Zagłady KL Auschwitz-Birkenau (27 I 1945), w którym hitlerowcy wymordowali ponad milion ofiar.

Kalendarium wydarzeń

Światowy Dzień Braille’a

Światowy Dzień Braille’a – alfabetu dla osób niewidomych oraz z dysfunkcją wzroku. Obchodzony w rocznicę urodzin jego twórcy Louisa Braille’a, niewidomego od 3 roku życia. Alfabet opracował w wieku 16 lat.

Kalendarium wydarzeń

Zmarł Paweł Adamowicz

Zmarł Paweł Adamowicz, wieloletni prezydent Gdańska (ur. 2 XI 1965 w Gdańsku), wybitny samorządowiec. Dzień wcześniej podczas gdańskiego finału WOŚP został raniony. Po wielogodzinnej operacji zmarł.

Kalendarium wydarzeń

Gdańsk pożegnał ostatni autobus wysokopodłogowy

Gdańsk pożegnał ostatni autobus wysokopodłogowy. Całą flotę stanowią obecnie autobusy niskopodłogowe, przyjazne dla osób z niepełnosprawnością i osób z dziećmi w wózkach.

Kalendarium wydarzeń

Prof. Andrzej Czyżewski z Politechniki Gdańskiej odbiera Nagrodę Naukową Miasta Gdańska

Prof. Andrzej Czyżewski z Politechniki Gdańskiej odbiera Nagrodę Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza 2006 za stworzenie cyfrowego aparatu eliminującego jąkanie u 85% pacjentów oraz systemu sygnalizacji dźwiękowej dla osób niewidomych na przejściach dla pieszych.

Kalendarium wydarzeń

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku otwiera salę modlitw

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku otwiera salę modlitw, koszerną stołówkę i biuro w dawnej synagodze, którą po raz pierwszy oddano do użytku 25 IX 1927, a podczas nocy kryształowej, próbowały zniszczyć ją bojówki hitlerowskie.

Kalendarium wydarzeń

70 rocznica urodzin Aliny Pienkowskiej-Borusewicz

70 rocznica urodzin Aliny Pienkowskiej-Borusewicz z domu Pabijan (zm. 17 X 2002 w Gdańsku) – pielęgniarki, sygnatariuszki Porozumienia Gdańskiego, współredaktorki 21 postulatów, internowanej w stanie wojennym, radnej miasta Gdańska. 

Kalendarium wydarzeń

Władze Gdańska przekazują wspólnocie katolickiej Kościół Mariacki w Gdańsku

Kościół Mariacki w Gdańsku, który od połowy XVI wieku do 1945 roku użytkowała wspólnota ewangelicka, władze Gdańska przekazują wspólnocie katolickiej.

Kalendarium wydarzeń

W Świeciu nad Wisłą urodził się Leopold von Winter

W Świeciu nad Wisłą urodził się Leopold von Winter, w latach 1863–1890 nadburmistrz Gdańska. Miasto zawdzięcza mu rozbudowę sprzyjającą realizacji praw człowieka, w tym założenie kanalizacji, wodociągów, rozbudowę szkolnictwa, miejskiej infrastruktury i przemysłu.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies (naszych oraz naszych zaufanych partnerów: Google, Facebook) i podobnych technologii w celu świadczenia usług, dostosowania strony do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych, analitycznych i reklamowych. Korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Ok, rozumiem.