Tag: wrzesień

Kalendarium wydarzeń

Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego

Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego, ruchome święto obchodzone w ostatnią niedzielę września od 1958 roku, zwraca uwagę na aktualną sytuację osób niesłyszących oraz propaguje działania niwelujące bariery w dostępie głuchych do równego i godnego życia.

Kalendarium wydarzeń

Międzynarodowy Dzień Równej Płacy

Międzynarodowy Dzień Równej Płacy, ustanowiony przez ONZ 15 XI 2019 roku, to apel o podejmowanie efektywnych działań dążących do niwelacji nierówności płac między kobietami a mężczyznami wykonującymi tę samą pracę.

Kalendarium wydarzeń

Międzynarodowy Dzień Demokracji

Międzynarodowy Dzień Demokracji, obchodzony od 2007 roku, przypomina o filarach tego ustroju: wolności, praworządności, cyklicznych wyborach, poszanowaniu praw człowieka, pluralizmie, niezawisłości sądów, niezależności mediów oraz podziale władzy.

Kalendarium wydarzeń

Rozpoczęcie kolejnego roku szkolnego w Międzyszkolnym Punkcie Nauki Kultury i Języka Ukraińskiego

Rozpoczęcie kolejnego roku szkolnego w Międzyszkolnym Punkcie Nauki Kultury i Języka Ukraińskiego, działającego od ponad 20 lat w Szkole Podstawowej nr 57 przy ul. Aksamitnej w Gdańsku. W szkole prowadzone są także oddziały przygotowawcze dla uczniów z doświadczeniem migracyjnym.

Kalendarium wydarzeń

XVI edycja festiwalu Wilno w Gdańsku

XVI edycja festiwalu Wilno w Gdańsku, interdyscyplinarnego festiwalu kulturalnego. Impreza jest organizowana z inicjatywy prezydenta Pawła Adamowicza wspólnie przez miasta partnerskie Gdańsk i Wilno.

Kalendarium wydarzeń

Prezydent Paweł Adamowicz zaprasza gdańszczanki i gdańszczan na spotkanie pod synagogą

Prezydent Paweł Adamowicz zaprasza gdańszczanki i gdańszczan na spotkanie pod synagogą we Wrzeszczu po tym, jak podczas święta Jom Kipur ktoś wrzucił do wnętrza kamień: „Atak na świątynię, atak na modlących się jest aktem barbarzyństwa. Nie ma zgody na to, by Gdańsk był miejscem takich zachowań”.

Kalendarium wydarzeń

Prezydent Paweł Adamowicz w imieniu gdańskiego magistratu podpisuje Kartę Różnorodności

Prezydent Paweł Adamowicz w imieniu gdańskiego magistratu podpisuje Kartę Różnorodności. Dokument zobowiązuje urząd jako pracodawcę do aktywnych działań na rzecz promowania polityki równego traktowania i zarządzania różnorodnością w miejscu pracy.

Kalendarium wydarzeń

W Gdańsku powstała pierwsza i jedyna w Polsce klasa integracyjna, w której połowa uczniów to dzieci z zespołem Downa

W Gdańsku powstała pierwsza i jedyna w Polsce klasa integracyjna, w której połowa uczniów to dzieci z zespołem Downa, działa w Szkole Podstawowej nr 57 im. Generała Władysława Andersa przy ul. Aksamitnej.

Kalendarium wydarzeń

Oficjalne otwarcie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

Oficjalne otwarcie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, w miejscu dawnej Szkoły Fechtunku, w której już w XVII wieku wystawiane były sztuki angielskiego dramaturga. Inicjatorem przedsięwzięcia był prof. Jerzy Limon.

Kalendarium wydarzeń

Związek Ukraińców w Polsce – Zarząd Koła w Gdańsku rozpoczyna działalność w nowej siedzibie

Związek Ukraińców w Polsce – Zarząd Koła w Gdańsku rozpoczyna działalność w nowej siedzibie przy ul. Aksamitnej 4a, gdzie do dziś organizuje wiele działań integrujących gdańską społeczność ukraińską.

Kalendarium wydarzeń

Pierwsza edycja Biografii Gdańskich – Dni Mniejszości Narodowych

Pierwsza edycja Biografii Gdańskich – Dni Mniejszości Narodowych, cyklu wydarzeń kulturalnych poświęconych prezentacji kultur i dziedzictwa mniejszości narodowych zamieszkałych w Gdańsku.

Kalendarium wydarzeń

Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego ustanawia prawosławną diecezję białostocko-gdańską

Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego ustanawia prawosławną diecezję białostocko-gdańską. Od 1954 roku nabożeństwa odbywają się w Katedralnej Parafii św. Mikołaja przy ulicy Traugutta 45.

Kalendarium wydarzeń

Urodziła się Olga Krzyżanowska

Urodziła się Olga Krzyżanowska (zm. 22 VI 2018 w Gdańsku) – lekarka, działaczka Solidarności, wicemarszałkini Senatu i Sejmu. Za wieloletnią działalność społeczną uhonorowana przez rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara Odznaką „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka”.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies (naszych oraz naszych zaufanych partnerów: Google, Facebook) i podobnych technologii w celu świadczenia usług, dostosowania strony do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych, analitycznych i reklamowych. Korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Ok, rozumiem.