Tag: wrzesień

Kalendarium wydarzeń

Atak terrorystyczny na bliźniacze wieże World Trade Center

Atak terrorystyczny na bliźniacze wieże World Trade Center (Światowe Centrum Handlu) i Pentagon (Departament Obrony Stanów Zjednoczonych). Zamachu przy użyciu uprowadzonych samolotów pasażerskich dokonała terrorystyczna organizacja Al-Ka’ida.

Kalendarium wydarzeń

Zmarł Jerzy Afanasjew – reżyser, poeta, pisarz, aktor, kronikarz

Zmarł Jerzy Afanasjew (ur. 11 IX 1932 w Wilnie) – reżyser, poeta, pisarz, aktor, kronikarz „sezonu kolorowych chmur” – studenckich dokonań artystycznych lat 50. i 60. XX w. w Gdańsku. Współzałożyciel teatrzyku Bim-Bom oraz twórca słynnego Cyrku Rodziny Afanasjeff.

Kalendarium wydarzeń

Po 27 latach pracę w gdańskim zoo kończy Michał Massalski – zootechnik, organizator i pierwszy kierownik

Po 27 latach pracę w gdańskim zoo kończy Michał Massalski (ur. 22 IX 1916 w Szczuczynie Nowogrodzkim; zm. 25.11.2002 w Gdańsku) – zootechnik, organizator i pierwszy kierownik Miejskiego Ogrodu Zoologicznego Wybrzeża.

Kalendarium wydarzeń

W hali Olivia rozpoczął się I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”

W hali Olivia rozpoczął się I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”, w którym uczestniczyło niemal 900 delegatów reprezentujących 42 organizacje regionalne związku. Pierwsza tura obrad potrwa do 10 września.

Kalendarium wydarzeń

Pochowano prochy mjr. Henryka Sucharskiego

W rocznicę agresji III Rzeszy na Polskę na Westerplatte pochowano prochy mjr. Henryka Sucharskiego, dowódcy obrony Westerplatte, przywiezione z cmentarza w Casamassima koło Bari (Włochy). Urnę na trzy dni wystawiono w Dworze Artusa, hołd złożyły tysiące osób.

Kalendarium wydarzeń

Strajk ok. 2 tys. dokerów

Strajk ok. 2 tys. dokerów. Zgromadzili się przed budynkiem dyrekcji Portu Gdańskiego, domagając się poprawy warunków pracy oraz sprawiedliwego podziału darów z UNRRA (Administracja Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy i Odbudowy).

Kalendarium wydarzeń

We Lwowie urodził Stanisław Lem – polski pisarz

We Lwowie urodził Stanisław Lem (zm. 27 III 2006 w Krakowie) – polski pisarz gatunku hard science fiction, filozof, futurolog oraz krytyk. Ma ulicę swego imienia na gdańskiej Morenie.

Kalendarium wydarzeń

W domach objętych zarazą „morowego powietrza” wywieszano kawałki sukna

Na prośbę Rady Miejskiej tego dnia w gdańskich kościołach ogłoszono polecenie, by w domach objętych zarazą „morowego powietrza” wywieszano kawałki sukna – ile proporców, tylu zmarłych.

Kalendarium wydarzeń

Zaraza w Gdańsku zabrała ok. 5 tys. osób

Pod tą datą kronika oliwska donosi, że zaraza zabrała ok. 5 tys. osób, a przez następny miesiąc kolejne 800. Zaraza dotarła do Gdańska z Niderlandów i terenów Cesarstwa Niemieckiego przez Hamburg i Lubekę.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies (naszych oraz naszych zaufanych partnerów: Google, Facebook) i podobnych technologii w celu świadczenia usług, dostosowania strony do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych, analitycznych i reklamowych. Korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Ok, rozumiem.